Uitstervend vak? „Het aantal afgestudeerden aan de diverse opleidin gen voor geodeet doet soms vermoeden dat land meten een uitstervend vak is. Maar de drieduizend deelnemers aan het tweejaar lijkse congres van het Nederlands Genootschap voor Landmeetkunde in de Utrechtse Jaarbeurs deden eer der het tegendeel veronderstellen". (Bert Bosker onder de kopLandmeetkundigen moeten hun vak beter teren promoten". PolyTechnisch weekblad van 31 oktober 1991) Het eten was smakelijk. Tijdens het congres is ook de raamovereenkomst getekend voor samenwerking tussen Pol Geotechniek BV en Ecosystems Mobile Computing. Het betreft de ontwikkeling en verkoop van geautomati seerde registratie-apparatuur voor landmeetkundige toepassingen. Alle exposanten hebben de scheidende voorzitter van het NGL, J. Schoemakers, een receptie aangeboden om hem te bedanken voor het vele werk dat in zijn bestuursperiode is verzet voor geo detisch Nederland. Met bussen vol werden vermoeide, hongerige en goklustige congres gangers op woensdagavond vervoerd naar een deftige omgeving: de buitenplaats Sparrendaal, onderkomen voor koningen, bisschoppen, presidenten en gemeentebestuurders. De ontvangst was direct al feestelijk: vrolijke muziek, een heerlijk drankje, maar wat je met die in je handen gestopte 1000,moest doen. Er was toch al betaald? Op verschillende verdiepingen stonden grote tafels met verrukkelijke en prachtig opgemaakte buffetten, ledereen liet het zich goed smaken onder de vrolijke klanken van een show-orkest, een pianist of een troubadour. Door de inrichting over drie verschillende ver diepingen kon je de rust, de drukte of je vrienden opzoeken of een dansje tussendoor wagen. Er was ook een casino, maar we hebben niet gehoord dat iemand de bank heeft laten springen of de hoofd prijs, een half miljoen gulden, heeft gewonnen. Maar de winnaars van het 16e NGL congres zijn de congrescommis sie, die op een geslaagd congres kunnen terugzien, en de deel nemers, bedrijven en individuele personen die, beladen met con tracten, contacten en informatie, tevreden naar huis keerden. Tentoonstellingshal in vogelvlucht Het leek voller, mooier en anders dan de voorgaande jaren. De eb en vloed-beweging, veroorzaakt door bezoekers die eerst de lezin gen en daarna de expositie bezochten, was minder heftig. Daardoor hadden de standhouders minder gelegenheid op adem te komen, er was voortdurend bezoek. Lag het aan de kwaliteit van de kwaliteits lezingen of koos men voor de praktijk en liet de theorie voor wat ze was? De standhouders waren er in ieder geval blij mee, want naast de stroom bezoekers die de meeste interesse toonden voor de bal pennen, de puzzels en de petjes, waren ook velen op zoek naar apparaten, systemen en dienstverlening en werden de nodige order- of offertebonnetjes ingevuld. Een uitgebreide beschrijving geven van de fraaie, tijdelijke neder zettingen kost meer ruimte dan voor dit doel is toegemeten, zodat slechts een vogelvlucht door de expositieruimte mogelijk is. Die vlucht begint dan natuurlijk bij de NGL stand, op de vaste centrale plaats, recht tegenover de ingang. Naast informatiecentrum diende deze stand dit jaar ook als winkeltje waar beeldjes, t-shirts en posters te verkrijgen waren. Af en toe waren de organisatoren daar ook te vinden. Een algemene indruk van de opgebouwde stands was, dat meer werk was gemaakt van de opbouw, meer pogingen om door opzet en uitvoering klanten binnen te krijgen, minder verwoede pogingen om met gekleurde beeldschermen elkaar de loef af te steken. Het tijd perk van het aah-geroep bij het gegoochel op het scherm is voorbij, dat verrast niet meer. Het waren meer de eindprodukten die de aan dacht kregen. Vanuit het NGL centrum stappen we de open Sokkisha-stand bin nen. De opbouw is fraai. Op speciaal geconstrueerde zuilen pronken de nieuwste Sokkia-instrumenten, waarvan een gebruiksvriendelijke GPS-ontvanger (GSS1) voor landmeetkundige doeleinden het goed deed. De antenne oogde als een modern schemerlampje, maar was wat prijzig voor dat doel. In de Inpark-stand er tegenover was veel belangstelling voor het Indus-systeem en met name de nieuwe pakketten voor kabel- en lei dingenregistratie. De mededeling dat Inpark „van meet af aan maat werk levert" was uiteraard niet nieuw. Even verder lopen veel mensen bijeen in de HCS-stand, waar een grote wereldbol uitnodigt de vastgoedwereld, bestuurd door IGOS, te komen bewonderen. Aan de noordwand van de Expozaal (als de plattegrond tenminste noordgericht is) zijn wat kleinere stands ingericht, waarvan de prijs voor de eenvoud (dat geacht wordt het kenmerk van het ware te zijn) naar Stellingwerff Beintema zou gaan. Buurman Key informeerde over het nieuw ontwikkelde mono-map systeem waarmee de GBKN-B informatie kan worden aangevuld. Vooral voor de liefhebbers van het oude handwerk had Staedtler diverse etalages ingericht met veel soorten fraaie pennensets en ander tekenmateriaal. In de Geodelta-stand belichtte een grote, driehoekige (delta)zuil „de grenzen van het haalbare". Slechts enkele stappen zijn van hieruit nodig om bij Deltaphot binnen te lopen en de geëtaleerde produkten van hun luchtverrichtingen te 548 NGT GEODESIA 91 - 12

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 24