jaarbeu utrecht beeld was gebracht; even verder waren nog acht panelen gevuld met de weergave hoe de kwaliteit bij het navigatiesysteem GPS, bij deformatiemetingen en bij detailmetingen kan worden beheerst. Nauwkeurigheidsgetallen gaven daarbij aan welke grenzen niet mogen worden overschreden. De betrekkelijkheid daarvan werd op het achtste paneel overigens aangetoond door een vrouwelijke stu dente die meende te moeten meedelen dat zij haar grenzen zou gaan verleggen door een vernieuwd, kwalitatief verbeterd studie programma te volgen. De Hogeschool Utrecht trok de aandacht met de vraag „Ben je als enige (geodesiehogeschool) automatisch ook de beste?", maar gaf zelf het antwoord niet. De vier geodesie MTS-en deelden op een gezamenlijke poster mee, dat je voor gekwalificeerd personeel op MBO-niveau in Breda, Groningen, Hengelo of Arnhem moet zijn. De bezoekers die nog geen lid van een NGL vereniging zijn, maar blijkbaar toch van de geneugten van dit unieke, geodetische congres wilden profiteren, werden opgewekt zich eens aan te melden bij een van de vier aangesloten verenigingen. Het NVG deed dat in wat bibberende (computer)letters, de VVL met de opmerking dat je door lid te worden, kiest voor kwaliteit en bij de VMDR was het vooral de kleur in de vier letters die aandacht trok, maar de opwekking van VTAK was zoek... veel later hebben we hem toch gevonden, kunstig verborgen achter de toegangsdeur in de Expozaal. Ook bedrijven mochten de (niet-commerciële) postersessie gebrui ken om positieve opmerkingen over kwaliteit te spuien. Zo plaatste Tebodin een soort zoekplaat, waaruit na enig gepuzzel de bood schap te lezen was, dat kwaliteit de doorslaggevende factor is. Leica liet met behulp van kalibratiefoto's zien hoe die kwaliteit in de instru menten wordt bereikt en Inpark deelde middels een kleurrijke plaat aan haar klanten mee, dat zij de kwaliteit samen (met die klant) maken. Intergraph had een paneel gevuld met een satellietfoto van heel Europa, maar de kwaliteitsboodschap ervan hebben we niet kunnen vinden. Dat was wel het geval bij de Heidemij, die een fraai paneel had opgebouwd, maar wel erg veel tekst nodig had om hun kwali teitsboodschap over te brengen. Het andere uiterste was te zien bij Brouwer, die het gehele paneel gebruikte om slechts de tekst te plaatsen dat „kwaliteit voor alles mensenwerk" is en dat is in dit computergestuurde congres best op zijn plaats. Een posterpaneel dat erg veel belangstelling trok, was de uitslag van de fotowedstrijd „De geodeet aan het werk", waar naast zeven fraaie foto's het juryrapport teleurgesteld vermeldde dat de inzenders alleen geodeten in de buitenlucht hadden gezocht. De expositie ruimte op dit congres gaf een ander beeld. Misschien volgende keer een extra prijs voor „de geodeet zonder instrument"? Samenvattend kan worden geconstateerd dat ook op de poster sessie zowel door tekst als door uitvoering duidelijk tot uiting kwam, dat „Kwaliteit in de geodesie geen luxe is, maar noodzaak". Staatssecretaris Van Rooy ontvangt „De positie bepaald" Op de eerste congresdag ontving het NGL hoog bezoek. Geflan keerd door twee geodetische voorzitters betrad de Staatssecretaris Staatssecretaris mevrouw Y. C. M. T. van Rooy maakte een rond gang over de tentoonstelling, waarbij de VNBG en NGL voorzitters haar deskundig tekst en uitleg gaven. van Economische Zaken de tentoonstellingsruimte, waar ze eerst werd toegesproken door NGL voorzitter Schoemakers. Schoemakers refereerde aan het congres in 1989, dat in het teken stond van Europa '92, waarvoor de Staatssecretaris (en ex-Euro parlementariër) destijds verstek moest laten gaan en waar werd opgeroepen tot oprichting van een branche-organisatie te komen. Nu, twee jaar later, was de NGL voorzitter gastheer van de Staats secretaris en van de VNBG. VNBG voorzitter Jacobs schetste enkele ontwikkelingen in de ver houding overheid - bedrijfsleven sedert de Tweede Wereldoorlog. Daarbij noemde hij Schermerhorn niet alleen politicus van formaat, maar ook een coryfee van de geodesie. Vervolgens ging Jacobs in op de VNBG activiteiten en in het bij- Overhandiging van het beeldje ,,de landmeter" aan staatssecretaris mevr. mr. Y. C. M. T. van Rooy door NGL voorzitter J. Schoemakers. zonder op het branche-onderzoek. Hij memoreerde de belangrijkste conclusies en aanbevelingen (zie persbericht), bedankte de samen stellers van het rapport en vooral ook de Staatssecretaris, die 50% van de kosten van het onderzoek voor haar rekening heeft genomen. Daarna werd het „eerste exemplaar" van het lijvige rapport aan mevrouw Van Rooy overhandigd. Zij stelde in haar dankwoord, dat het rapport „De positie bepaald" een grote branche waardig is. Het succes van de branche zal afhankelijk zijn van hoe op ontwikke lingen als schaalvergroting, differentiatie, technologische ontwikke lingen en internationalisatie wordt ingespeeld. Het op peil houden en vergroten van kwaliteit in de branche en zich daarin van het buiten land onderscheiden, noemde zij noodzakelijk. Zij sprak de ver wachting uit dat het rapport een actieve bijdrage zou leveren aan bedrijven om te kunnen exploreren in Europa. Als herinnering ontving mevrouw Van Rooy van NGL voorzitter Schoemakers het bekende beeldje van de landmeter, met het ver zoek nog veelvuldig als voorspreekster van de geodesiebranche op te treden. Overhandiging van het rapport ,,De positie bepaald" aan staats secretaris mevr. mr. Y. C. M. T. van Rooy door VNBG voorzitter ir. G. Jacobs. 550 NGT GEODESIA 91 - 12

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 26