Onderzoeksrapport geodesiebranche (persbericht verspreid op 23 oktober 1991) Na de opening van het 16e NGL congres is het onderzoeks rapport ,,De positie bepaald" overhandigd aan mevrouw Y. C. M. T. van Rooy, staatssecretaris van Economische Zaken. Mevrouw Van Rooy kreeg het rapport uit handen van ir. G. Jacobs, voorzit ter van de Vereniging van Nederlandse Bedrijven in de Geodesie (VNBG). Het rapport bevat een beschouwing van de Europese marktverhoudingen en de internationale concurrentiepositie van Nederland in de geodesiebranche. Zowel sterke als zwakke pun ten als kansen en bedreigingen van de branche in Nederland en Europa kwamen daarbij aan de orde; in het bijzonder is gekeken naar de ons direct omringende landen, te weten het Verenigd Ko ninkrijk, België en Duitsland. Dit alles is vertaald naar conclusies en aanbevelingen aan de VNBG. Het onderzoek is, in opdracht van de VNBG, uitgevoerd door Bakkenist Management Consul tants, met financiële ondersteuning van het Ministerie van Eco nomische Zaken. De VNBG is overgegaan tot het onderzoek, omdat een goede po sitiebepaling zeer belangrijk is voor de verdere ontwikkeling van de private sector binnen de geodesie. Er is de laatste tijd een voortgaande verschuiving van de uitvoering van land meetkundige werkzaamheden van de publieke naar de private sector. De privatiseringsoperatie bij het Kadaster enkele jaren geleden is daar een goed voorbeeld van. Het aantal uitbestedin gen, ook van overheidszijde, zal nog enigszins toenemen. Dit heeft gunstige gevolgen voor de werkgelegenheidsontwikkeling in de branche. Er zijn echter ook minder gunstige ontwikkelingen voor de geodesiebranche gesignaleerd op het gebied van onder wijs. De eisen die tegenwoordig aan een geodeet worden gesteld, nemen toe. Dit is een gevolg van de toenemende auto matisering in het vak, waardoor het werkterrein van de geodeet veel breder wordt. Het blijkt in de geodesie dan ook moeilijk te zijn de juist geschoolde medewerkers te vinden. De uitstroom van opleidingen tot geodeet is, met name op middelbaar niveau, te gering, wat tot een krapte op de arbeidsmarkt leidt. Dit zal een belangrijk aandachtspunt moeten zijn, daar het opleidingsniveau van de werknemers in directe relatie staat met de kwaliteit die kan worden geleverd. De VNBG kreeg naar aanleiding van de uitkomsten van het onderzoek een aantal aanbevelingen. Zo moet zij in samen werking met overheid en opleidingsinstituten nader onderzoek verrichten naar de geconstateerde discrepantie tussen vraag en aanbod op de arbeidsmarkt. Verder moet het beroep van geo deet bekend worden gemaakt om voldoende instroom van stu denten te bewerkstelligen en om ervoor te zorgen dat een af doende deel van de afstuderenden kiest voor een carrière in de branche. Adequate informatie moet worden verstrekt aan over heidsinstanties, beroepsgroepen en belangengroepen aan afne merszijde, waarbij aandacht wordt besteed aan de strategische en bedrijfseconomische betekenis van de geodesie voor het uit oefenen van kernfuncties binnen organisaties. Aan de andere kant moet de VNBG contact zoeken of houden en informatie uit wisselen met de buitenlandse brancheverenigingen om het in zicht in de Europese markt op peil te houden c.q. te vergroten. Als laatste moet de VNBG ervoor zorgen dat zij niet achter raakt op de Europese en met name de Engelse markt. Dit kan onder andere door bij de overheidsinstanties aan te dringen op het ne men van stappen die kunnen leiden tot het verminderen van be lemmeringen die de expansie van Nederlandse bedrijven in be paalde landen beperken, zoals bijvoorbeeld beroepsrecht en prijsregulering. Daarnaast moeten zij de leden stimuleren tot het opstarten van certificeringsprogramma's (ISO 9000), dit met het oog op toenemende kwaliteitseisen in de markt. Naast aanbevelingen aan de VNBG zijn er ook aanbevelingen gedaan aan de geodesiebedrijven, die zijn aangesloten bij de VNBG. Zo dienen ook deze geodesiebedrijven aandacht te besteden aan het behouden van voldoende, hooggekwalificeerd personeel en aan het onderzoeken van de expansie mogelijkheden in het buitenland. Bovendien moeten zij streven naar een hoger uitbestedingspercentage bij opdrachtgevers. Dit laatste kunnen zij trachten te bereiken door een probleem oplossende en servicegerichte instelling in te nemen en door te werken met kwaliteitsprogramma's. Dit zijn de belangrijkste aanbevelingen die Bakkenist Manage ment Consultants in het rapport heeft gedaan. Ook uit deze aan bevelingen blijkt, dat het thema van het NGL congres „Kwaliteit in de geodesie, geen luxe, maar noodzaak I" geen loze kreet is, maar van essentieel belang voor de toekomst van de geodesie branche in Nederland. Alternatief programma De dames van de alternatieve congrescommissie hadden een heel aantrekkelijk programma samengesteld. Ze konden daarom veel deelnemers begroeten; zo veel, dat er zelfs grotere bussen moesten worden geregeld! Na de opening van het congres vertrokken twee bussen richting Woerden voor een bezoek aan de Mona-fabriek. Onderweg en in boerderij „De Willemshoeve", tijdens een kopje koffie en een dia presentatie, moest veel worden bijgepraat; je ziet elkaar tenslotte maar eens in de twee jaar! Door middel van de dia's werd duidelijk hoe melk kan veranderen in de bekende Mona-produkten, en hoe secuur tewerk wordt gegaan. Driemaal in de week wordt verse melk gebracht, die direct in grote containers wordt opgeslagen. De chauf feurs van de melkwagens nemen telkens monsters bij de melk- leveranciers. Vers fruit wordt door Mona zelf verwerkt en opge slagen. In een aantal groepen werden we rondgeleid door de fabriek. Van wege het oorverdovende lawaai hadden onze gidsen een microfoon met versterker bij zich. Het afvullen van Yoki-drink gebeurt van onder af om het fruit beter te verdelen. In het magazijn zagen we onder andere het bekende verpakkingsmateriaal van de tachtig verschillende, alleen luxe, pro dukten, alsmede een grote zak kleine bitterkoekjes, die na ons be zoek aanmerkelijk was geslonken. We weten nu ook het verschil tussen Biogarde van Albert Heijn en van Mona: die van AH wordt uit volle melk vervaardigd en van Mona uit halfvolle! Trouwens, de bavarois wordt niet luchtig gemaakt door eieren, maar door stikstof. Bovendien werd weer eens duidelijk dat linksdraaiende produkten niet linksom-draaiend worden verwerkt, maar dat het iets te maken heeft met moleculen. Linksdraaiende produkten smaken meestal wat zuurder en zijn minder geschikt voor mensen met darmklachten. Als afscheidscadeautje ontvingen we een draagtas met een paar overheerlijke toetjes. Het was niet nodig deze te nuttigen in het Baronhotel, want de lunch daar was uitgebreid genoeg! In de Neszaal van dit hotel maakte Riet Rubingh op een boeiende manier duidelijk dat er vier typen mensen zijn: lente-, zomer-, herfst- en wintertypen. Bij elk type past een bepaald palet aan kleuren. Ze demonstreerde dit bij Elsbeth Takens die, gezeten op een tafel, steeds een andere kleur stof om zich heen kreeg. Wij mochten dan ons oordeel geven. Slechte kleuren kun je beter onder de taille dragen, was het advies! „Kies-je-kleur" komt oorspronkelijk uit Amerika. Als schoonheids specialiste kreeg mevr. Rubingh ermee te maken tijdens een con gres, en zij heeft het naar Nederland gehaald. Haar slogan is: Waar om zou u er gewoon goed uitzien, als u er geweldig uit kunt zien! Inmiddels zijn al veel bekende Nederlanders door haar „aange kleed", ook Ruud Lubbers geloof ik. Voor f 195,— wordt een kleur-analyse gemaakt. Dit duurt ongeveer drie uur en gebeurt overdag, bij een onopgemaakte huid en bij voorkeur niet geverfd haar. Daarna ontvangt men een kleuren palet van lapjes stof. Nieuw aan te schaffen kleding behoeft daar alleen nog maar bij te kleuren. Je doet dus nooit meer een miskoop! Daarnaast kregen we nog een handige tip over het draperen van een sjaal. Donderdag stond een bezoek aan het Casino in Scheveningen op het programma, waarvoor ook veel heren zich hadden opgegeven. Eerst werden we onthaald met koffie en gebak in het luxe Kurhaus. In het Casino zouden we wel even laten zien dat we de vorige avond al lekker hadden geoefend op de speeltafel in Sparrendaal, maar dat ging niet door. We kregen alleen een rondleiding door het indruk wekkende complex vol speeltafels, gokkasten e.d. Het is boeiend te horen hoeveel mensen gebruik maken van het casino: op zaterdag avond 3500 personen en op een door-de-weekse dag 2000. Al je gegevens komen in de computer, die in verbinding staat met de andere zeven Holland Casino's in Nederland. Sommige personen moeten worden „beschermd": in de computer wordt dan bijvoor beeld vermeld dat iemand maar drie keer in de maand mag spelen. Mocht je eventueel helemaal blut zijn, dan krijg je een treinkaartje naar huis. (Dat moet dan wel in Nederland staan!) Vervolgens voerde onze tocht naar 's-Gravenhage voor een lunch in het gezellige „Goude Hooft" en daarna te voet met behulp van een routebeschrijving via Maison de Bonneterie, de Passage, het Buitenhof, de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal en de NGT GEODESIA 91 - 12 551

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 27