De redactie van NGT Geodesia wenst u prettige Kerstdagen en een voorspoedig 1992 berichten KAARTENTENTOONSTELLING NOORDHOLLANDSE STEDEN Grenadierspoort naar het Mauritshuis. Johan Maurits van Nassau, gouverneur van Nederlands Brazilië, liet dit in de stijl van het Hollandse classicisme bouwen door Jacob van Campen en Pieter Post. Na 1822 werd het na een brand het „Koninklijk Kabinet van Schilderijen". Een grote restauratie vond plaats van 1982 tot 1987. In de Rembrandtzaal I en II, de Potterzaal, de Van der Weydenzaal enz. zijn ongeveer 280 schilderijen tentoongesteld, waaronder de Stier (Paulus Potter), Adam en Eva in het paradijs (Rubens en Brueg hel), de Anatomische les van dr. Nicolaes Tulp (Rembrandt) en het Meisje met de tulband (Vermeer). Tijdens ons bezoek moesten nog meer groepen worden rondgeleid. Toch konden de gidsen ons, door veel te improviseren, in korte tijd veel vertellen. De laatste dag had te maken met de natuur. Na koffie en gebak te hebben genuttigd in Motel Vianen, bezochten we het tuincentrum van Donkelaar in Werkendam. Onze aandacht ging hoofdzakelijk uit naar de cactuskwekerij. In het „Succulentarium" zijn zo'n vijftien duizend soorten cactussen en vetplanten te zien. Zeldzame soorten worden hier bestudeerd en vermeerderd. In de speciaal aangelegde tuin zijn de verschillen te zien tussen cactussen uit Brazilië, Andes en Mexico, maar ook de gelijkenis tussen de Afrikaanse vetplanten en Amerikaanse cactussen. In de verkoopruimte werd goed zaken gedaan: velen kochten een plantje voor zichzelf of voor de oppas thuis. In de bus kregen we bovendien allemaal ter herinnering een cactus. Om half één scheepten we ons te Drimmelen in voor een rondvaart door de Biesbosch. Tijdens de lunch aan boord konden we genieten van dit bijzondere gebied. Eeuwenlang zorgden eb en vloed voor T.m. 20 december 1991 Kaartententoonstelling „Noordhollandse steden" te Amster dam. Zie bericht op deze pagina. T.m. 15 januari 1992 Tentoonstelling „Ameland kadastraal 1832". Zie bericht op p. 377 van het septembernummer. T.m. 23 februari 1992 Tentoonstelling „Hemel Aarde" te Maastricht. Zie bericht op p. 555 van dit nummer. 11 december 1991 Lustrumviering „Hydrographic Society, Netherlands Branch" te Amsterdam. Zie bericht op p. 439 van het oktobernummer. 12 december 1991 VNG-studiedag Vastgoed in Orpheus te Apeldoorn. Inlichtingen: tel. 070 - 378459. 13 december 1991 Studiedag NVK. Onderwerp: „Coördinatie en samenwerking in kartografisch onderzoek". RU Utrecht. Inlichtingen: tel. 030- 715631. 23 - 26 maart 1992 EGIS'92 te München. Zie bericht op p. 499 van het november nummer. 24 - 25 maart 1992 AM/FM Nederland te Groningen. Zie bericht op p. 499 van het novembernummer. 19 - 22 mei 1992 Symposium „On Refraction of transatmospheric signals in Geo desy" te 's-Gravenhage. Inlichtingen: F. H. Schroder, tel. 015- 782819. 25 - 27 mei 1992 Tweede Fi3G-conferentie te Straatsburg. Zie bericht op p. 273 van het juninummer. 554 grote getijverschillen. Door de Deltawerken zijn deze verschillen teruggebracht tot een halve meter. Daardoor zijn er geen grote slik- velden en droogvallende zandplaten meer te zien. De boot ging door zeer smalle kreken en langs met hout en riet begroeide oevers. Op het dek viel pas goed op hoe stil het er is, alleen de geluiden van de vele soorten vogels waren te horen. Iets later dan gepland vertrokken we weer richting Utrecht. Toen kwamen we erachter wat we hadden gemist: het dankwoord van mevr. Van der Steenhoven aan de dames van de organisatie. Bij deze dus: hartelijk dank voor de fijne dagen. Het was zeker een succes. Voorlopig kunnen we er weer tegen! TENSING GEOINFORMATICA Onlangs is Tensing Geolnformatica, een adviesbureau op het gebied van geografie en informatica, gestart met haar activiteiten. Naast adviseren kan Tensing ook programmatuur leveren voor het be werken en analyseren van gegevensverzamelingen met een ruimte lijke component. Inlichtingen: R. Bieling of D. P. Verbeek, telefoon 073 - 210122. GBI UTRECHT De operationele fase van het geografisch basisinformatiesysteem voor de provincie Utrecht is op 25 september 1991 van start gegaan door de ondertekening van het contract voor de levering en het gebruik van het NLNET10 van Tele Atlas aan de provincie. Het NLNET10-bestand bevat wegen, spoorwegen, waterlopen en ge meentegrenzen; door digitalisering voegt de provincie kavelsloten en kavelgrenzen toe. Hoewel GBI in eerste instantie van start gaat bij de Dienst Ruimte en Groen, betreft het een systeem met een organisatiebrede betekenis. Het is bedoeld voor het gemeenschappelijk gebruik van geografi sche basisgegevens voor verschillende provinciale gebruikers, zoals de Dienst Wegen, Verkeer en Vervoer, de Dienst Water en Milieu en de centrale afdeling Informatievoorziening en Automatisering. Het bestand zal hoofdzakelijk worden gebruikt voor thematische karte ringen ten behoeve van de provincie Utrecht. In de Universiteitsbibliotheek van Amsterdam is in december 1991 een tentoonstelling te zien van kaarten van Noordhollandse steden. De expositie is getiteld: Van Alkmaar tot Grootebroek, kaarten van negen oude Noordhollandse steden". Centraal staan de steden in „Hollands Noorderkwartier", waarmee het gebied ten noorden van het Noordzeekanaal wordt aangeduid. Van Alkmaar, Beverwijk, Edam, Enkhuizen, Grootebroek, Hoorn, Medemblik, Monnickendam NGT GEODESIA 91 - 12

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 30