publikaties Grote 558 daarbij tot de ontdekking dat archieven niet dood zijn, maar spring levend: zij vertellen ons alles over de doden en het is alsof zij daar mee nog bij ons zijn: „Les morts sont vivant". De koninklijke bijdrage bestond uit het tekenen van een speciaal vervaardigde oorkonde; deze werd daarna in een gereedstaande vitrine opgeslagen, daarmee het 101e stuk uitmakende. Boeiend was de expositie zeker. De meest interessante en kostbare bewijsstukken van ons voorgeslacht waren uit heel Nederland bij eengebracht en in tien hoofdstukken gerangschikt. In veel van die onderdelen blijkt de kaart vaak een grote rol te hebben gespeeld. Zo toonde het hoofdstuk Graven, koningen en stadhouders" een tekening voor een ontwerp van een paleis in Assen. Een belangrijk gebeuren uit 1255 (de overhandiging van de oorkonde, waarbij graaf Willem II beloofde geen sluizen aan te leggen in het gebied van Rijn land zonder toestemming van de Hoogheemraden) is op een fraai schilderij vastgelegd. Dit schilderij werd de titelfoto van de brochures en affiches van deze expo. Het hoofdstuk Oorlog en vrede" liet naast een brief van een front soldaat aan zijn verloofde ook een kaart zien van de vestingstad Willemstad, die Symon Damass van Dueren tekende in 1586, als mede een militaire kaart uit 1750 van Walcheren van Carel en Anthony Hattinga. Hoofdstuk ,,God en gebod" leerde (uit bisschoppelijke en pauselijke oorkonden) dat men zich ook bezighield met het verdelen van eigen dommen. Fraai gekalligrafeerde brieven gaven (bij voldoende be taling) vergeving van begane zonden. De rol van de kerk in de ge schiedenis werd geïllustreerd door bouwtekeningen voor kerken. In Burgers te boek" werden de burgerrechten geëtaleerd. Een burgerboek uit Kampen uit de veertiende eeuw en een zeventiende eeuws burgerboek uit Tiel toonden aan welke mensen toen burger rechten hebben gekocht. ,,Och here god sel ic meer dijck maken dan ic lants heb", sprak weduwe Ave Jan Daniels in 1457 bij een geschil over het onderhoud van een stukje Spaarndammerdijk, dat op haar grondgebied lag. Bij de rechtbankstukken was een tekening gevoegd als bewijsmateriaal. Dwars door de groengeverfde weilanden schreef de tekenaar destijds bovengenoemde tekst. Het is een van de vele stukken van hoofdstuk Recht en slecht". Een opvouwbare maquette was een bijzondere bijlage van een ande re rechtszaak in Friesland. Een eigenaresse (Liesbeth Stevens) eiste toestemming voor de bouw van een schutting om te voorkomen dat zij door haar buren werd begluurd. Om de situatie aan de rechtbank duidelijk te maken, werd de maquette bij de stukken toegevoegd. Zo bevatten meerdere rechtszaken kaarten, plattegronden en situa tieschetsen. De meeste kaarten waren echter te vinden bij het hoofd stuk Land en water", zoals kaarten en ontwerpen voor aanleg van straten, wegen, dijken en bruggen, bijvoorbeeld de ,,Caerte van de straatweg soo die gemaeckt is van den Hage tot aan 't Zeestrang" (Constantijn Huygens, 1661),opdat de hagenaars het strand beter konden bereiken, maar ook de visvrouwen beter den Hage". Verder waren te zien een plattegrond van Genemuiden, getekend door Jacob van Deventer (1550), een tekening van Leeghwater voor de bemaling van de Beemster (1633), een kaart van de Pekeler venen uit 1723, een tien meter lange rol waarop de huizen langs de Zaan in West-Zaandam zijn weergegeven en een kaart van „de drie Schieën" uit 1512. Nijverheid en Vernuft" bevatte kaarten van mijnschachten en pompinstallaties, maar ook een tekening tot verbetering van de straatverlichting, uit 1590. Het hoofdstuk Overheid en burger" tenslotte gaf de toenemende bemoeienis van de overheid weer. Onder meer de regels omtrent de registratie van eigendom en de overdracht van onroerend goed, dus ook het kadaster. Minuutplan, hulpkaarten, leggers en luchtfoto's uit Broek in Waterland waren daarvoor uitgekozen, maar ook een „kaartboek der erven aan de oostzijde van de Zaan uit 1684". Van de verminderde overheidsbemoeienissen van de laatste jaren was nog weinig terug te vinden. Dat is wellicht pas interessant voor een expositie als ook dat geschiedenis is geworden. Duizend jaar in honderd stukken" was de moeite waard. Met grote deskundigheid werd getoond welke boeiende en belangrijke zaken in de Nederlandse archieven zijn opgeborgen, maar ook hoe belang rijk het is dat ze daar opgeborgen blijven, zodat zij worden be schermd tegen „de tand des tijds". Bij de Nederlandse archivarissen is dat in goede handen. De tentoonstelling is inmiddels gesloten. Bij de expositie verscheen een fraaie, in kleuren gedrukte bundel, getiteld:Archiefschatten, duizend jaar vaderlandse geschiedenis". Deze bundel, uitgegeven door Waanders Uitgevers te Zwolle, is ver krijgbaar in de boekhandel en zal worden besproken in het volgende nummer. Theo Scheele WORKSHOP „DATA QUALITY IN LAND INFORMATION SYSTEMS" Van 4 tot 6 september 1991 werd in Orpheus te Apeldoorn een inter nationale workshop gehouden over „Data Quality in Land Informa tion Systems". Deze OEEPE-workshop kan worden beschouwd als een vervolg op de in 1987 in Lausanne gehouden workshop „Cadas tral Renovation". Het belangrijkste doel van de workshop was het verkrijgen van een beeld van de kwaliteitseisen die men in Europa stelt aan meerdoelenkadasters. Het tweede doel was het leveren van een bijdrage aan de voorbereiding van Europese normalisatie op dit gebied. Aan de workshop werd deelgenomen door ruim veertig vak genoten uit alle twaalf bij de OEEPE aangesloten landen. Van Neder landse zijde werden papers gepresenteerd door Aalders, Koen, Van Osch, Van Oogen en Velsink, terwijl Polman en Witmer een kadas trale presentatie voor hun rekening namen. Algemeen was men van mening dat de tijd rijp is voor het opstellen van gemeenschappelijke Europese normen met betrekking tot de metrische kwaliteit. Een uitgevoerde enquête binnen de OEEPE toonde aan, dat conceptueel voldoende overeenstemming bestaat om met kans op succes initiatieven voor normalisatie te ontwikkelen. Hierbij moet wel worden bedacht, dat deze conclusie alleen geldt voor de „grootschalige" toepassingen. Opvallend is, dat tot dusver in internationaal verband nog weinig of geen acties op gang zijn gekomen voor formele normalisatie van de metrische kwaliteitsaspecten. Dit geldt zelfs voor de normalisatie op nationaal niveau. Wel zijn in verschillende landen acties op gang ge komen om tot normalisatie van uitwisselingsformaten te komen. Hierbij moeten met name Engeland, Duitsland en Frankrijk worden genoemd. De in deze landen ontwikkelde uitwisselingsformaten staan model voor toepassing in verschillende andere landen. Van Franse zijde is onlangs het initiatief genomen tot de instelling van een speciale commissie van de CEN (Comité Européen de Normali sation). Deze commissie streeft naar het ontwikkelen van een alge meen toepasbaar Europees uitwisselingsformaat, waarbij ook gege- vensmodel en kwaliteitsmodel worden betrokken. Tijdens de discussie bleek overigens, dat nog een lange weg is te gaan voordat dergelijke algemeen toepasbare normen zijn ontwik keld en geaccepteerd. De meeste normalisatie-acties worden geïni tieerd vanuit bepaalde toepassingsvelden. Mede gelet op de toege nomen formele betekenis van normen die in Europees verband tot stand komen, moet ervoor worden gewaakt dat normen die in een bepaalde sector zijn ontwikkeld, algemeen van toepassing worden verklaard. Ook in de VS zijn veel normalisatie-acties gaande. Getracht wordt deze acties te bundelen tot in ISO-verband te behandelen voor stellen. Afstemming ISO-CEN lijkt wenselijk. Verschillende sprekers benadrukten de noodzaak om niet alleen afspraken in Europees verband te maken over de gegevenskwaliteit, maar ook de processen en procedurele aspecten hierbij te betrek ken. In FIG-verband is een werkgroep ingesteld, die hierover in 1994 tijdens het FIG-congres moet rapporteren. L. A. Koen GROTE PROVINCIE-ATLAS VAN OVERIJSSEL Woensdag 6 november 1991 nam de Commissaris van de Koningin, mr. J. A. M. Hendrix, het eerste exemplaar in ontvangst van de Grote Provincie-Atlas van Overijssel. Dit is een uitgave van Wolters-Noord- hoff, in samenwerking met de Topografische Dienst in Emmen. De Grote Provincie-Atlas bevat alle topografische kaarten 1 25 000 NGT GEODESIA 91 - 12

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 34