i i -P! 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 l_g< 4 4 4 teitssysteem van de onderaannemers op dat van de hoofdaannemer; een gevoelde taakverzwaring voor uit voerders en voor maatvoerders, omdat meer metingen moeten worden verricht en verwerkt dan vroeger; bij de directie is een omschakeling no dig in de manier van toezicht houden: het dagelijks begeleiden van het bouw project en het keuren van tussen- en eindprodukten tegen de eisen in het bestek, veranderen meer naar het be oordelen van werkplannen en steek proefsgewijze controle op de bouw plaats. De ervaringen hoewel nog niet compleet geven echter wel aanleiding om te den ken aan het geven van een kwaliteitscertifi caat aan aannemers voor een aantoonbaar goede kwaliteitsbeheersing van het bouw proces. Audit Blijft over de vraag hoe te controleren of je je (kwaliteits)doel hebt bereikt. Het middel daartoe is een zgn. audit. Dit is een systematische beoordeling om te bepalen of activiteiten en resultaten ervan overeen komen met vastgelegde regelingen en of deze laatste doeltreffend ten uitvoer zijn ge bracht, alsmede geschikt zijn voor het be reiken van de gekozen doelstellingen [12]. Audits worden uitgevoerd door een onaf hankelijk forum van interne en/of externe deskundigen. De Rijkswaterstaat heeft de audit vooral ontwikkeld in de vorm van een kwaliteits- audit als methode voor het doorlichten van organisaties [5]. Het doel ervan is informatie te verschaffen aan het management over het functioneren van de organisatie in rela tie met de omgeving, op basis waarvan het management zelf actie kan ondernemen. Door een multidisciplinaire samenstelling van het audit-team kan een vaak beter afge wogen analyse van alle aspecten van het functioneren van de organisatie plaats vinden dan in de lijn mogelijk is. Bovendien treedt het audit-team in contact met de om geving/klanten van de organisatie. Hun oor deel over de effectiviteit van de organisatie Hoofdprocesdeel Procesdeel 1. BELEID 2. VOORBEREIDING 1Formuleren verkeersbeleid (bereikbaarheid en veiligheid) 2. Opstellen verkeerstechnische eisen (incl. vlakheid en stroefheid) 3. ONTWERP 4. AANLEG 3. Tracé onderzoek 4. Tracé vaststelling 5. Verkeerstechnisch ontwerp 6. Wegbouwkundig ontwerp 7. Materiaalkeuze 8. Werkbeschrijving (bestek) 9. Aanbesteden 10. Aanschaf grondstoffen 11Produktie materialen 12. Verwerken materialen 13. Opleveren werk _[~M Milieukundige eisen geluid, verontreiniging Strategie Aanleg Onderhoud _r~Str L£a, I Drj on< Draagkracht ondergrond Lfi' Produktie grondstoffen 5. BEHEER 14. Meting gedrag 15. Onderhoud 16. Gebruik 17. Overdracht Fig. 1. (Hoofd)procesdeien van het wegenbouwproces [4], heeft daarom gekozen voor de zogenaamde integrale kwaliteitszorg [4]. Dit houdt met name in dat de zorg voor kwaliteit van een produkt begint bij het ontwerp en doorloopt tot en met het beheer. Wegenbouwproces Een voorbeeld hiervan is het wegenbouwproces (fig. 1). Hierbij moet worden bedacht dat de fasen voorbereiding en aanleg beide zo'n tien jaar kunnen duren, terwijl het beëindigen van de levensduur van een weg door opbreken en niet vervangen zelden voorkomt. Daar door kan het beheer honderden jaren omvatten. Omdat het vrijwel ondoenlijk is de betrouwbaarheid en de duurzaam heid van het eindprodukt hier door middel van een afnamekeuring vast te stellen, moet de verantwoordelijkheid voor de totale kwali teitszorg bij de leverancier worden gelegd. De potentiële leverancier moet vooraf kunnen aantonen dat hij beschikt over een kwaliteits systeem dat voldoet aan door de opdrachtgever geformuleerde eisen. Het werken met systemen van kwaliteitszorg vereist, zeker in de bouw, een aanmerkelijke mentaliteitsombuiging, zowel bij de aan nemer als bij de opdrachtgever, en dat vergt tijd. Op basis van de internationaal geaccepteerde normserie ISO 9000 - 9004 is dan ook als toets van de theorie aan de praktijk gestart met een aantal projecten met een eis in het bestek van kwaliteits borging door de aannemer [3]. Dit betreft onder andere het Van Brienenoord-project (fig. 2), het kunstwerk Best en de Stormvloed kering in de Nieuwe Waterweg. Als eerste ervaringen kunnen onder andere worden genoemd [3] de ondervonden problemen met de afstemming van het kwali- 532 Fig. 2. Aanleg van de tweede Van Brienenoordbrug. NGT GEODESIA 91 - 12

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 8