Fig. 3. Kwalileitsaudit mag niet ontaarden in een strafexpeditie [5], weegt zwaar bij de eindanalyse, die uiteraard vanwege het idee dat het eigen management ermee verder moet niet mag ont aarden in een strafexpeditie (tig. 3). Het uitgevoerde Onderzoek Rijkswaterstaat 1988/1989 is een goed voorbeeld van zo'n kwaliteitsaudit [6], Het doel van de audit was te onderzoeken of, gelet op de (toekomstige) behoeften van de Rijkswa terstaat en op haar kerntaken, de bestaande procedures en werkwij zen ten aanzien van het technisch/wetenschappelijk onderzoek lei den tot: de juiste keuze van onderzoeksterreinen en -projecten; de juiste keuze inzake aanvang en beëindiging van onderzoeks projecten; de (vereiste) onderzoeksprodukten; een optimale inzet van de beschikbare gelden; een optimale inzet van RWS-menskracht; de optimale keuze in de verhouding tussen het uitbesteden van onderzoek, het begeleiden van onderzoek en het door RWS- diensten zelf uitvoeren van onderzoek; voldoende technologische innovatie, In het eindrapport van de audit [6] heeft deze vraagstelling op basis van veel externe interviews geleid tot een redelijk positief beeld over het onderzoek bij de Rijkswaterstaat, met echter een aan tal concrete zorgpunten waarvoor aanbevelingen zijn gedaan aan het management. Deze punten betreffen onder andere: sturing: er is een bruikbare sturingsstructuur (wat wel, wat niet) ontwikkeld, waarbij echter de inbreng van de hoofddirectie en de regionale directies moet worden vergroot; management: sterke punten zijn over het algemeen deskundig heid en motivatie. De loopbaanmogelijkheden voor hoog gekwa lificeerde onderzoekers zijn bij de Rijkswaterstaat echter beperkt en worden onvoldoende benut; output en implementatie: de kwaliteit van de resultaten van onderzoek en ontwikkeling wordt niet betwijfeld. Aan publikatie, kennisoverdracht en ondersteuning bij de klant moet meer wor den gedaan. 3. Meetkundige Dienst Situatieschets De Meetkundige Dienst is de dienst voor geo-informatie, geo- informatica en informatica-infrastructuur op die gebieden waar de Rijkswaterstaat/V&W haar taak heeft bij het oplossen van maat schappelijke vraagstukken. De MD valt te beschouwen als een intern ingenieursbureau van de Rijkwaterstaat, een technisch-wetenschap- pelijke dienst genaamd, waarin uit efficiency-overwegingen alle geodetische activiteiten (ruim geformuleerd) zijn samengebundeld. De MD levert twee soorten produkten: geo-informatie en adviezen. De eerste soort betreft alle meer routinematig te vervaardigen pro dukten, als kaarten, bestanden en resultaten van deformatiemetin gen. De adviezen betreffen met name op onderzoek en ontwikkeling gebaseerde, vaak specifiek op één opdracht toegesneden zaken als programmatuur, apparatuur en onderzoeksrapporten. Traditioneel besteedt de MD veel aandacht aan technologisch hoog waardige produktieprocessen, met inzet van in huis opgeleid perso neel (de inmiddels beëindigde Basisopleiding Landmeetkunde, vgl. het CTO van het Kadaster), werkend volgens zelf ontwikkelde normen. Het is dan ook logisch dat de MD-organisatie techniek- gewijs is opgezet met hoofdafdelingen als „Mariene Geodesie en Terrestrische Metingen" en „Luchtkaartering". Verder zijn bij de MD zeer veel voorbeelden van goed-werkzame technische normen te vinden. In een recent uitgevoerd project van derdejaars studenten Geodesie aan de TU Delft [7] met betrekking tot de kwaliteit van geodetisch werk, wordt dan ook regelmatig ge refereerd aan voorschriften e.d. van de MD, onder andere op het gebied van zwaartekrachtmeting, deformatiemeting en uitzetwerk- zaamheden. Enige verdere voorbeelden; Kwaliteitsnormering Digitale Terreinmodellen; voor uitzetwerk: de ISO 4463 norm; controleren van lodingswerk; stereo-test voor fotogrammetrische waarnemers [8]; en als meest bekende, met nationale uitstraling onder andere omdat het Staatstoezicht op de Mijnen deze verplicht stelt voor controle metingen door concessiehouders: Instructie Doorgaande Waterpassingen van het NAP [9j. Ontwikkelingen Al in hoofdstuk 1 is geconstateerd dat vrijwel overal de problemen betreffende kwaliteit niet in de techniek liggen. De in het voorgaande beschreven technologische inslag leidde voor de MD tot een werkwijze die afgaande op de signalen van de klant resulteerde in een nauwkeurig, volledig en betrouwbaar (vaak standaard) produkt. Doordat alle produkten binnen de MD werden vervaardigd, kon ook tijdens het produktieproces flexibel op wijzin gen van klantwensen worden gereageerd, hetgeen dan ook uitbun dig gebeurde. met veel vertraging als gevolg. Door de techniek- gewijze organisatie ontstonden ook afstemmingsproblemen tussen de deelprocessen, bijvoorbeeld fotogrammetrisch karteren en ter- restrisch bijmeten, waardoor ook veel tijd verloren ging met het bijstellen van tussenprodukten. Dit alles toont aan dat het knelpunt met betrekking tot kwaliteit bij de MD met name lag bij de sturing op tijd. Daarnaast was het voor de klant onduidelijk tot welke afdeling hij zich kon richten met vragen [10], Als deel van de gehele Rijkswaterstaat hebben verder de ontwikke lingen als in hoofdstuk 2 geschetst (terugtredende overheid, Grote Efficiency Operatie e.d.) ook hun invloed op de MD. Zo zal de perso neelsformatie van de MD in 1994 zijn teruggebracht van 500 nu tot ongeveer 410, terwijl deze ten tijde van de Oosterscheldewerken zelfs zo'n 650 heeft bedragen. Om ten behoeve van de klanten toch Kwaliteitszorgeen waar gebeurd verhaal X had behoefte aan een vlaktewaterpassing van een bepaald gebied en wilde het werk uitbesteden. Op basis van ervaring werd de klus door X geraamd op een aanneemsom van f 60 000 65 000. Aan verschillende firma's werd een offerte gevraagd, en tot stomme verbazing van X was de laagste offerte slechts f 25 000, met verder de één na laagste f 55 000 en de hoogste f 75 000. Conform alle regels rond de laagste inschrijving werd het werk gegund aan Y met z'n offerte van f 25 000, alhoewel X natuur lijk wel zo z'n twijfels had of en hoe Y het voor zo'n bedrag kon doen. Voor de goede orde: Y was niet een of ander nieuw, onbekend of onervaren bedrijfje. De uitvoering van het werk was er ook naar: aan de regels in het contract dat bijvoorbeeld wekelijks de meetresultaten moesten worden ingeleverd bij X, werd niet voldaan en ook de eindaflevering was onvoldoende: de gegevens waren zodanig slordig genoteerd, dat ze niet geschikt waren voor de geplande volgende verwerkingsslag. Opdrachtgever X nam dan ook con tact op met de betreffende projectleider bij Y en na de gebrui kelijke excuses en het vertolken van z'n oprechte mening dat hij het liever ook anders had gehad, zegde de projectleider van Y aan X toe dat hij de gegevens zou bijwerken. Dus X tevreden, maar wie schetst z'n verbazing als een halve dag later de direc teur van Y belt met de mededeling: „Voor dat geld kunnen wij niet beter afleveren, en bovendien heb ik het contract er nog eens op nagelezen: het biedt ons de ruimte het zo te doen". Het slot van het liedje is, dat X nog even nadenkt over juri dische stappen, maar toch berust in de situatie, voor akkoord parafeert, de f 25 000 laat overmaken, een van z'n eigen mensen aan het werk zet (4 mandagen slechts!) om de fouten !e verbeteren en de eerstkomende paar jaar geen offerte meer bij Y aanvraagt I NGT GEODESIA 91 - 12 533

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 9