De bruggenbouwers van Kramers en Logisterion door Theo Scheele, redacteur. SUMMARY Bridging by Kramers and Logisterion The ARC/INFO package will be supplied for the Dutch market by Kramers and Logisterion. The market that these firms especially focus on are local governments. Although many of these organisations are GIS users, efficient use of geo information often suffers from the island structure in these organisations. The philosophy of Kramers and Logisterion is to bridge these islands by ARC/INFO. In de zuidwestelijke delta van Nederland, waar de pro vincies Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant elkaar (bijna) raken, heeft de Rijkswaterstaat nog niet zo lang geleden door de bouw van een kostbaar bruggencomplex de drie provincies voorgoed aan elkaar gekoppeld. Het kunstwerk heeft de wat illustere naam Hellegatsplein meegekregen. Wie er met windkracht 10 in de winter overheen rijdt, begrijpt waarom de schippers ooit die naam hebben bedacht, het gaat er dan echt hels aan toe. Een eiland verder, waar rijksweg A29 de Oude Maas in duikt, is onder water een even kunstig stukje bouwwerk vervaardigd, dat de naam Heinenoordtunnel draagt. Ze hebben één ding gemeen: beide dienen om verbindingen aan te brengen tussen „eilanden". De bouwers van die kunstwerken zijn verdwenen, maar de beheerders zijn er nog wel. Vlakbij de Heinenoord tunnel, kunstig verborgen achter wat aangeplant groen, staat een even groene directiekeet van de dienstkring Oud-Beijerland van de directie Zuid-Holland van de Rijks waterstaat. Van daaruit worden de kunstwerken, de wegen die erop liggen en nog enkele bijbehorende zaken beheerd. Hé, was dat van ons? Om goed te kunnen beheren, moet je weten wat je moet beheren en daarvoor dienen kaarten. Dat zijn beheer- kaarten waarop de wegen en bruggen staan getekend, de hectometerpaaltjes, de verkeersborden, de vangrails en de praatpalen. Op andere kaarten staan de leidingen en kabels getekend en op weer andere de vergunningen en verpachtingen. Ook kadasterkaarten kom je er tegen, want in veel stukken worden kadastrale nummers ge noemd en dan moet je toch weten waar zo'n perceel ligt. Die administratie is niet zo erg handig en zeker niet volle dig, vinden de Waterstaatsbeheerders, en ook al die verschillende kaarten met schalen 1 1000, 2000 en 5000 werken niet zo lekker naast elkaar. Om nog maar niet te spreken over de actualiteit. En wat te denken als er een stukje wordt gewijzigd. Je moet dan op vier kaarten wat veranderen. Je wist eigen lijk nooit precies wat je aan het beheren was. Soms kreeg je bericht dat er een stukje was verkocht en dan dacht je: hé, was dat van ons? Het was echt behelpen. Binnenkort is de kommer en kwel voorbij. Dienstkring Oud-Beijerland heeft ontdekt hoe eenheid kan worden gebracht in de beheermaterialen, maar vooral hoe er een sluitend systeem kan worden opgezet, waarmee gemak kelijk is te werken en snel de juiste en actuele informatie kan worden verstrekt. Er werd een GIS gebouwd. Toen kwamen er andere bruggenbouwers over de vloer: die van Kramers en Logisterion. Zij wisten oplossingen te bedenken om min of meer los naast elkaar werkende onderdelen zodanig aan elkaar te verbinden, dat de eigen identiteit, het taakveld en de verantwoordelijkheid be houden blijven. De totale organisatie (dienst, bedrijf, gemeente) vergelijkt men daarbij met een deltagebied, bestaande uit eilanden en schiereilanden, door water van elkaar gescheiden. Bruggen bouwen is de oplossing. Het vastgoedinformatiesysteem van Kramers en Logiste rion IVIS vormt de bruggen en de dammen. Dat systeem lijkt ook de problemen van de Rijkswaterstaats mensen te kunnen oplossen, althans als de proef in Oud- Beijerland slaagt. Per 1 maart 1992 wordt dat geëva lueerd. Kramers, Logisterion en de reclames. NGT GEODESIA 92 - 1 9

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 11