Integrale vastgoedinformatie voorziening op losse schroeven Inleiding Een nieuwe versie ARC/INFO. Toekomst Als alle applicaties geheel werken, kunnen veel selecties worden gemaakt. Heel snel kan dan een overzicht wor den verkregen van alle onverharde wegen of grond die geschikt is om bosbouw op te plegen of gebieden die de bestemming van natuurgebied moeten krijgen. Reken programma's maken het mogelijk oppervlakten, afstan den en andere waarden te berekenen. Alles bij elkaar geeft het de mogelijkheid achter het beeldscherm steeds alternatieven te ontwikkelen en daarvan snel de kosten en de baten te berekenen. De landinrichtingscommissies kunnen straks rondom de De recente publikatie van de voorlopige Raad voor Vast goedinformatie over een basisregistratie met gegevens over terreinen ,,De terreingrens verkend" [1] geeft alle aanleiding de roep om een integrale voorziening voor vastgoedinformatie, die de laatste jaren steeds van zelfsprekender lijkt te worden, eens wat kritischer te be naderen. Wat mag men eigenlijk verwachten van de aan gekondigde projecten bij gemeenten en leveranciers van programmapakketten, die tot integrale vastgoedsyste men moeten leiden? Wat is daarbij feitelijk haalbaar en werkelijk nuttig? Integrale vastgoedinformatievoorziening Met een integrale vastgoedinformatievoorziening wordt een zodanige registratie van objecten beoogd, dat alle bedrijfsfuncties die informatie over vastgoed behoeven vanuit één integraal informatiesysteem, volledig en con sistent van deze informatie worden voorzien. Juist in ver- 14 beeldschermen vergaderen en daar gezamenlijk de plan nen opbouwen en berekenen. Zo kan ook hier ARC/INFO mogelijk bruggen bouwen tussen natuur- en landbouw belangen. Hopelijk komt dan ook het beste plan voor de minste kosten uit de bus. Niet ondenkbaar is na einde loos overleg, gepraat en digitaal gereken dat een aan vaardbare oplossing wordt gevonden, waar politieke be slissingen flinke analoge strepen halen door de alzo ge avanceerd opgebouwde berekeningen. Maar met behulp van dit systeem kun je dan wellicht ook andersom wer kend daaronder een motivering opbouwen. Meerwaarde van de geodeet Volgens Frank en Peter gebruiken meer dan 100 organi saties binnen de Benelux ARC/INFO, te veel om te be zoeken. Het is ook niet nodig om in dit geodetisch tijd schrift weer te geven hoe grensoverschrijdend het werk van de geodeet tegenwoordig kan zijn als zijn (of haar) meetwerkzaamheden de basis vormen van geografische informatiesystemen. Waar ARC/INFO geometrische ge gevens koppelt aan administratieve uit andere discipli nes, wordt de grens van de landmeetkundige wereld overschreden en wordt de geodeet mede bruggen bouwer. Literatuur 1Boer, A. M. den, Detailtopografie voor beheer van infrastructuur (2), produktie en gebruik als GIS-basis. NGT Geodesia 1990 p. 489 - 497. band met deze volledigheid en consistentie moeten ech ter kanttekeningen worden geplaatst bij het streven naar die zogenaamde integrale vastgoedinformatiesystemen. Deze kanttekeningen hebben deels informatiekundige en deels organisatiekundige achtergronden. Informatiekundige achtergronden In de inleiding van het hiervoor reeds gememoreerde RAVI-rapport wordt onderscheid gemaakt tussen ener zijds de inhoud van de informatie, nader onderscheiden naar topografische en thematische informatie, en ander zijds de wijze waarop die informatie wordt weergegeven. Bij dit laatste wordt onderscheid gemaakt tussen karto- grafische en administratieve representatie. Daarbij wordt geconstateerd dat topografische en thematische informa tie (bijvoorbeeld grondgebruik) zowel kartografisch als administratief kan worden gerepresenteerd. Bovenstaan de terminologie is ontleend aan het genoemde RAVI- rapport. Het specifieke gebruik van de termen geo- NGT GEODESIA 92 - 1 door ir. G. H. J. Oude Vrielink Rl, onafhankelijk informatica-adviseur te Utrecht. SUMMARY Is integrating facilities for geographic information necessary? The need to integrated geographic information can be partly fulfiled by supplying suitable graphic facilities. This makes the integration of information systems therefore unnecessary. From an organizational point of view the integration of information systems often results in many considerable drawbacks. The use and dis tribution of information is often more efficient and reliable when based on well-defined separate information systems (strategic company functions).

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 16