metrisch, topografisch en kartografisch is in dit rapport arbitrair. Het onderscheid tussen informatie en de representatie daarvan doet wellicht wat geforceerd aan. Informatie kan immers geen informatie zijn als het niet is gerepresen teerd. Toch is dit onderscheid bij het beschouwen van het gebruik van GIS handig, omdat informatie, ontstaan uit een bewerking van niet-geometrische gegevens, veelal nog een extra bewerking moet ondergaan om kartogra fisch te worden gerepresenteerd. Informatie is gebaseerd op gegevens. Bij vastgoedgege- vens kan daarbij een onderscheid worden gemaakt tus sen de geometrische of liggingsgegevens en de overige gegevens. Topografische informatie is uiteraard geba seerd op geometrische gegevens, terwijl thematische in formatie zowel op geometrische als niet-geometrische gegevens kan zijn gebaseerd. Verder kan worden vast gesteld dat geometrische gegevens kunnen worden ont leend aan zowel kartografische als administratieve repre sentaties van deze gegevens. Niet-geometrische gege vens kunnen uiteraard enkel worden ontleend aan admi nistratieve representaties. Het verband tussen vast- goedgegevens, vastgoedinformatie en de wijze van weergeven ervan is nader geïllustreerd in fig. 1. Het bijzondere van vastgoed komt tot uiting in de drie links weergegeven onderdelen van het schema. Er is sprake van vastgoed als er sprake is van geometrische gegevens. Deze kunnen worden verwerkt tot topografi sche informatie die, eventueel samen met thematische in formatie, kartografisch kan worden weergegeven. Geo metrische gegevens (bijvoorbeeld coördinaten) kunnen worden ontleend aan zowel kartografisch als administra tief materiaal (vanaf een kaart of uit een tabel). Met name de mogelijkheid tot kartografische representatie maakt vastgoedinformatievoorziening bijzonder ten opzichte van informatievoorziening in het algemeen. Het integreren van de vastgoedinformatievoorziening richt zich dus op het integreren van geometrische gege vensregistraties, op het integreren van topografische in formatie en op het integreren van kartografische voorstel lingen. Uit fig. 1 is ook af te leiden dat het integreren van niet-geometrische gegevens of van thematische informa tie c.q. het geïntegreerd administratief weergeven van ge gevens en informatie niet specifiek is voor vastgoed. Informatievoorziening In het algemeen wordt onder informatievoorziening verstaan het geheel aan handelingen en procedures dat moet leiden tot het systematisch inwinnen, verwerken en vastleggen van ge gevens (registratie) om daaruit de informatie af te leiden (infor matieverzorging) die nodig is voor het goed vervullen van be drijfstaken. Als informatievoorziening bestaat uit het registre ren van gegevens en het verzorgen van informatie, betekent het integreren van informatievoorziening het integreren van re gistraties en het integreren van de informatieverzorging. Wat betreft het integreren van topografische informatie moet worden bedacht dat integratie van dit deel van de in formatie niet verder behoeft te gaan dan voor de themati sche informatie mogelijk is of wenselijk wordt geacht. Uit de informatiekundige vakliteratuur blijkt inmiddels over duidelijk dat met het verder integreren van systemen de complexiteit van dergelijke systemen exponentieel toe neemt. Er moeten verbanden worden vastgelegd, die nauwelijks eenduidig zijn te krijgen (bijvoorbeeld tussen gebouwen en inrichtingen). Mede hierdoor worden al snel VASTGOEDGEGEVENS VASTGOEDINFORMATIE VASTGOEDWEERGAVE administratieve representatie niet-geometrische gegevens thematische informatie kartografische representatie geometrische gegevens topografische informatie Fig. 1. Het verband tussen vastgoedgegevens, vastgoedinformatie en de weergave ervan. grenzen bereikt van wat nog is te overzien of te operatio naliseren. De huidige informatie-technische middelen zijn onvoldoende in staat de mens hierin werkelijk adequaat te ondersteunen. Deze beperking geldt met name voor thematische informatie. Als echter vergaande integratie van de thematische informatie over vastgoed niet haal baar is, is het nastreven van nog verdergaande integratie van topografische informatie weinig zinvol. Wat betreft het weergeven van vastgoedinformatie moet worden opgemerkt dat de mogelijkheden van geïnte greerde kartografische representatie nagenoeg onbe perkt aanwezig zijn. Hiervoor behoeft de informatie op zich niet geïntegreerd te zijn. Met behulp van de moder ne, grafische computersystemen is veel ongemak van het niet integraal beschikbaar zijn van vastgoedinformatie weg te nemen. Het is al vanouds gebruikelijk dat op teke ningen en kaarten informatie wordt samengevoegd, die kan voortkomen uit volstrekt verschillende bronnen, die onderling geen samenhang hebben. In de behoefte aan integratie van vastgoedinformatie is in de regel groten deels te voorzien door een geïntegreerde kartografische representatie met behulp van de faciliteiten van geografi sche informatiesystemen (GIS). Een goed gebruik van de opslag-, selectie- en weergave- mogelijkheden van de huidige, grafische computersyste men kan in hoge mate voorzien in de behoefte aan inte gratie van vastgoedinformatie. Wellicht vanwege de ge ringe geavanceerdheid heeft deze vorm van integratie te weinig aandacht gekregen in de vastgoeddiscussie. Het is echter te verwachten dat veel van de huidige inspan ningen die tot integrale vastgoedinformatiesystemen had den moeten leiden, zullen worden afgebouwd ten gunste van geïntegreerde representatie van vastgoedinformatie. Men zal zich dan voor wat betreft vastgoedinformatie vooral gaan richten op koppelingen van kartografische computerfaciliteiten met op zich separate informatie systemen. Deze benadering van de problematiek van de integrale vastgoedinformatievoorziening lijkt weliswaar weinig geavanceerd, maar een doordachte aanpak van deze problematiek vanuit het geodetisch vakgebied zal een belangrijke bijdrage aan de vastgoedinformatievoor ziening kunnen betekenen. NGT GEODESIA 92 - 1 15

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 17