Organisatiekundige achtergronden goed. Naar aanleiding hiervan kan dan ook de vraag worden gesteld of de VNG er werkelijk verstandig aan heeft gedaan deze entiteit zo ver te generaliseren. Daar bij integratie niet is te ontkomen aan generalisatie (bijvoorbeeld wegvakken bij rioolbeheer en wegvakken bij wegbeheer worden geassocieerd aan wegvakken in het algemeen), zijn ook hierom de mogelijkheden van inte gratie beperkt. De complexe condities die bij generalisa tie ontstaan, maken ook terughoudendheid bij integratie noodzakelijk. Van geïntegreerde informatie is sprake indien voor het vervullen van een bepaalde taak alle daarbij benodigde informatie zodanig beschikbaar is, dat deze zonder enige verdere bewerking of nadere interpretatie is te gebruiken. Wat betreft de thematische informatie betekent dit, dat over alle thema's die bij een taak aan de orde zijn, alle relevante informatie in volledige samenhang wordt weer gegeven. Afgezien van situaties waarin met betrekkelijk eenvoudige en enkelvoudige informatie kan worden vol staan, is er in de praktijk nog maar zelden sprake van geïntegreerde informatie. Vaak komt het voor dat de wijze waarop het onderlinge verband tussen onderdelen van informatie zou moeten worden aangebracht, afhankelijk is van de inhoud van de informatie. Hierdoor wordt het nog lastiger dit verband eenduidig te formuleren. Bij het voor één taak samenvoegen van de totale informa tievoorziening kan een dermate complex geheel ont staan, dat op grond van afweging van kosten en kwaliteit moet worden afgezien van integratie. Bij het initiëren van automatiseringsprojecten moeten bij de afweging van de kosten ook aspecten als omvang, doorlooptijd, kans op fouten en onderhoudbaarheid worden meegenomen. Het is inmiddels volstrekt duidelijk dat reeds in de analyse fase beperkingen ten aanzien van de complexiteit moe ten worden aangegeven, wil men doelmatige en doel treffende informatiesystemen ontwikkelen, die wat betreft kosten en doorlooptijd binnen praktisch haalbare grenzen liggen. Deze overwegingen zijn bij vastgoedinformatie in hoge mate aan de orde, daar vastgoed bij veel taken een rol speelt en onderdeel is van veel informatiebehoefte. Inte greren op de specifieke eigenschappen van vastgoed be tekent integreren van meerdere informatiesystemen voor verschillende bedrijfsfuncties. Bij de gedachte aan inte grale vastgoedinformatie moet bovendien nog de kant tekening worden gemaakt, dat de informatie over ligging voor de meeste gebruikers slechts in specifieke gevallen een volledige integratie behoeft, hoe belangrijk dit facet ook is [2], Naast de hiervoor genoemde informatiekundige grenzen zijn er ook grenzen aan hetgeen in een praktische organi satorische situatie haalbaar is. Veelal zijn er meerdere functiesystemen betrokken bij het verzorgen van informa tie voor taken die over veel thema's en facetten informatie behoeven. In dergelijke situaties betekent integreren het integreren van informatiesystemen die meerdere bedrijfs functies ondersteunen. Bij het integreren van meerdere functiesystemen moet niet alleen informatietechnische integratie tot stand wor den gebracht, maar ook integratie van het systeem- en gegevensbeheer, alsmede van de procedures voor re gistratie, verzorging en distributie van informatie. Het is zeer de vraag of in een organisatie de bovengenoemde NGT GEODESIA 92 - 1 aspecten van informatiesystemen eenvoudig zijn te inte greren. Goede informatiesystemen zijn afgestemd op de organisatie waarbinnen zij functioneren: een goede orga nisatie is afgestemd op de bedrijfsfuncties die moeten worden vervuld. Bedrijfsfuncties die naar aard of inhoud verschillen, kunnen verschillende organisatorische vor men behoeven en derhalve verschillende functiesyste men. Organisatorische aspecten spelen een even belangrijke rol als de inhoudelijke aspecten bij het ontwikkelen van informatiesystemen. Het goed afstemmen van een func tiesysteem op de te ondersteunen bedrijfsfunctie en de bijbehorende organisatie, kan daardoor in strijd zijn met de wens tot integreren van meerdere functiesystemen. Zeker in meer complexe organisaties met veel verschil lende bedrijfsfuncties is het maar de vraag of moet wor den gestreefd naar integratie van informatiesystemen. De negatieve ervaringen met informatiesystemen die onvol doende zijn afgestemd op de organisatie of de wijze waarop bedrijfsfuncties moeten worden vervuld, geven eerder aanleiding tot segregatie dan integratie. Er zijn voorbeelden van slechte informatievoorziening ten gevol ge van onvoldoende bij de organisatie passende syste men. Pinnen een organisatie kunnen voor het goed vervullen van de werkzaamheden zodanige specifieke eisen wor den gesteld aan de te onderscheiden bedrijfsfuncties, dat daardoor organisatie-onderdelen onderling essentieel gaan verschillen. Bijvoorbeeld zal een marktgerichte af deling voor gronduitgifte op andere wijze de informatie over de te koop zijnde gronden willen hebben dan een af deling die het bouwrijp maken moet verzorgen. Met het accepteren van verschillen in organisatorische achter gronden zullen dus verschillen in de benodigde informa tiesystemen moeten worden geaccepteerd. Dat dit tot een vorm van eilandautomatisering leidt, is dan volstrekt acceptabel. Gegevens en Informatie Het is van belang goed onderscheid te maken tussen de be grippen gegevens en informatie. Gegevens zijn kale feiten die in registraties kunnen worden vastgelegd, terwijl informatie een interpretatie is van deze feitelijke gegevens, met andere woorden gegevens die ten behoeve van de interpretatie nog worden bewerkt. Zo zijn de afgegeven bouwvergunningen voor bouwwerken en hinderwetvergunningen voor inrichtingen ge gevens, terwijl een overzicht van adressen waarvoor in een be paalde periode wel een bouwvergunning en geen hinderwet vergunning is afgegeven, informatie is. Informatie hangt altijd samen met het verkrijgen van inzicht. Met eilandautomatisering is namelijk niets mis, indien is voldaan aan een aantal voorwaarden. Deze voorwaarden hebben vooral betrekking op enerzijds een goede en duidelijke begrenzing van de eilanden en anderzijds op adequaat functionerende verbindingen tussen de eilan den. Als bij eilandautomatisering wordt voldaan aan bovenstaande eisen, zal het aspect van vastgoedinforma tievoorziening meer betrekking hebben op de verbindin gen tussen de eilanden dan op de inhoud en begrenzing van de eilanden zelf. De vastgoedinformatievoorziening die op meerdere plaatsen van belang is, krijgt dan via deze verbindingen gestalte. Bij het specificeren van de eilanden moet men zich immers vooral laten leiden door de bedrijfsfunctie die moet worden vervuld en door de informatie die daarbij nodig is. Het onderscheid tussen los- en vastgoed is daarbij niet relevant. 17

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 19