Basisgegevens Bij het definiëren en structureren van de verbindingen tussen „eilanden" van functiesystemen zullen de aard en betekenis van de betrokken gegevens een belangrijke rol spelen. Na een goede specificatie en afbakening van de separate functiesystemen zal blijken dat er behoefte is aan het hanteren van standaarden voor gegevens die in meerdere systemen, en dus voor de relatiebeschrijving tussen de systemen, van belang zijn. Dergelijke gege vens, waarvan de aard en betekenis voor de gehele orga nisatie dienen vast te liggen, zijn aan te merken als basis gegevens. Een informatiebeleid zou erop gericht kunnen zijn om voor de verschillende categorieën van basisgegevens (zoals financiële gegevens, vastgoedgegevens, per soonsgegevens e.d.) standaarden met betrekking tot in houd, vorm en gebruik vast te stellen. Het kan daarbij wenselijk blijken dat basisgegevens worden opgeslagen in aparte basisregistraties. Noodzakelijk is dat echter zel den. Basisgegevens die zijn opgeslagen in functiesyste men, behoeven een goede en consistente informatievoor ziening niet in de weg te staan. Meer dan de plaats waar de basisgegevens zijn opgeslagen, is het van belang of de standaarden worden gehandhaafd, of er een adequate beheersorganisatie voor deze basisgegevens is en of deze gegevens fysiek goed beschikbaar en bereikbaar zijn. Samenvatting en aanbevelingen Door zorg te dragen voor grafische faciliteiten kan in hoge mate worden voldaan aan de behoefte aan integrale vast goedinformatie waarmee vastgoedinformatie kartogra- fisch is weer te geven. Integratie van informatiesystemen is hiervoor niet noodzakelijk. Het integreren van informa tiesystemen heeft een aantal beperkingen die onder meer van organisatorische aard zijn. Uit organisatorisch oog punt kan integratie van informatiesystemen zelfs zeer on gewenst zijn. In complexere organisatorische situaties is de informatievoorziening vaak meer gebaat bij goed ge definieerde, separate functiesystemen met adequate, onderlinge verbindingen. Ten behoeve van deze verbin dingen kan het van belang zijn gegevens die in meerdere systemen een rol spelen, aan te merken als basisgege vens waarvoor per categorie algemeen geldende afspra ken worden gemaakt. Deze basisgegevens kunnen opgeslagen zijn in een van de functiesystemen of in een speciaal daarvoor ingerichte basisregistratie. Indien deze gedachtengang wordt gevolgd, betekent dit een belangrijke bijstelling van de doelstellingen van veel onderzoeken en ontwikkelingen rond vastgoedinformatie voorziening. Deze bijstelling is zowel van belang voor de overheidsinstellingen die met vastgoedinformatie te ma ken hebben, als voor de daarop georiënteerde advies bureaus en leveranciers van computersystemen. Met name de instellingen zouden, waar gewenst ondersteund door de adviesbureaus, moeten komen tot een doordacht stelsel van functiesystemen en hun onderlinge verban den. Men spreekt in dit verband wel over een federatie van informatiesystemen. Voor de gemeenten zou een opzet voor een dergelijke federatie moeten worden ontwikkeld. Ook de informatie systemen waarin vastgoedinformatie een rol speelt, moeten daarin worden opgenomen. Pogingen tot het verbijzonderen en integreren van dergelijke informatie systemen tot zogenaamde vastgoedinformatiesystemen kunnen dan maar beter worden opgegeven. Hiervoor in de plaats zouden de inspanningen moeten worden ge richt op de ontwikkeling van relatiebeschrijvingen met be trekking tot vastgoed tussen goed gedefinieerde functie systemen. Enkele van de zogenaamde GFO's geven reeds een aanzet voor functiesystemen binnen zo'n fede ratie. Bij systeemontwikkeling moeten doel en functie van het informatiesysteem vertrekpunt zijn en niet de aard van gegevens of informatie. Bij het verder uitwerken van de te onderscheiden functie systemen dient de analyse overigens wel gegevens gericht te zijn. Hierdoor wordt bereikt dat de verschillende gegevensregistraties van functiesystemen en daarmee ook de relatiebeschrijvingen tussen functiesystemen wor den geënt op eenduidig naar inhoud en vorm gespecifi ceerde gegevens. Een nadere beschouwing van de spe cificaties voor de relatiebeschrijvingen zullen vervolgens basisgegevens opleveren, onder meer voor vastgoed. Wat betreft dit laatste kan het huidige GFO Basisregistra tie Vastgoed voorlopig goed dienst doen. De specificaties van de functiesystemen en van de ver banden daartussen moeten zodanig worden uitgewerkt dat de leveranciers van programmapakketten er hun sys teemontwerp op kunnen baseren. Ze moeten een basis kunnen vormen voor een functionele certificatie van pro grammatuur. Dit is een welkome aanvulling op de reeds in ontwikkeling zijnde aanpak van een kwalitatieve certifi catie van programmatuur. De leveranciers van program matuur waarin vastgoed een rol speelt, zouden hun in spanningen moeten verschuiven van integratie van vast goedinformatie naar het stimuleren van de ontwikkeling van standaarden voor koppelingen tussen functiesyste men, waaronder geografische informatiesystemen, ten behoeve van een integrale, kartografische representatie van vastgoedinformatie. Geïntegreerde registratie Onder een geïntegreerde registratie wordt verstaan het in één gegevensbank vastleggen van alle aan de orde zijnde gege vens met al hun onderlinge verbanden, zodat zonder conversie of cumulatie elke gewenste selectie van gegevens mogelijk is. Een voorbeeld van integratie is het vastleggen van alle afge geven bouw-, hinderwet- en andere vergunningen in één registratie, waarvan ook adressen, gebouwen en inrichtingen deel uitmaken. Daarbij doet het er niet toe of er sprake is van een centrale of een decentrale gegevensopslag. Geïntegreer de informatieverzorging is dan het verzorgen van de gewenste informatie voor alle daarvoor in aanmerking komende bedrijfs- functies vanuit een dergelijke geïntegreerde registratie. Een voorbeeld hiervan is een overzicht van alle afgegeven bouw en hinderwetvergunningen per adres. Deze informatie moet volledig en consistent zijn. Met name die consistentie stelt hoge eisen aan integratie. Daar bouwvergunningen worden afgegeven voor bouwwerken en hinderwetvergunningen voor inrichtingen, moet omwille van de consistentie in een geïnte greerde registratie ook het verband tussen bouwwerken en inrichtingen worden vastgelegd. 18 Literatuur 1. De terreingegevens verkend; onderzoek ten behoeve van de advisering over een basisregistratie met gegevens over terrei nen. RAVI-rapport no. 21, Apeldoorn, maart 1991. ISBN 90 72069 23 4. 2. Oude Vrielink, G. H. J., Vastgoed, losgoed of gewoongoed. Ge meentewerken, juni 1991. 3. Janssens, H., Principes van relationele databanken. Kluwer, De venter. 4. Mulder, T., Communucatie grootste veroorzaker van falen auto matisering. Computable, 11 oktober 1991. 5. Nielen, G. C., Handboek Informatica. Samsom, Alphen a.d. Rijn. NGT GEODESIA 92 - 1

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 20