inhoud 5" en verder NEDERLANDS GEODETISCH TIJDSCHRIFT 34e jaargang no. 1 januari 1992 14 Door zorg te dragen voor grafische faciliteiten kan in ho ge mate worden voldaan aan de behoefte aan integrale vast goedinformatie waarmee vast goedinformatie kartografisch is weer te geven. Integratie van informatiesystemen is hiervoor niet noodzakelijk. Uit organisatorisch oogpunt kan integratie van informatie systemen zelfs zeer ongewenst zijn. In complexere organisato rische situaties is de informa tievoorziening vaak meer ge baat bij goed gedefinieerde, separate functiesystemen met adequate, onderlinge verbin dingen. Deze relevante basis gegevens kunnen opgeslagen zijn in een van de functiesyste men of in een speciaal daar voor ingerichte basisregistratie. NGT Geodesia komt 11 x per jaar uit (juli/augustus gecombi neerd) in een oplage van 3300 exemplaren. ISSN 0016-707X Nieuwe koers van het NGL? „Recht so die gaet" Interview met de gaande en komende voorzitter van het NGL 2 Wat is het geheim van een bijna perfect lopende organisa tie als het NGL? Sterk leider schap? Hoe ziet dat leider schap eruit? Bestaat hierover verschil van inzicht tussen de oude en de nieuwe voorzitter? Jan en Siebe gaven de ant woorden in een interview. „Recht so die gaet", was de conclusie van het redac tieteam. Kwaliteit: afstandbereke ning en fouten in ruim telijke informatie ing. M. P. J. van de Ven 4 Voor de theoretisch onder legde fijnproevers onder ons wordt in dit artikel, in navol ging van het thema van het laatste NGL congres, een plei dooi gehouden voor een grote re bewustwording met betrek king tot kwaliteitbewaking in geografische informatie systemen. Het begrip kwaliteit wordt met name benaderd vanuit de in valshoek van de gegevens en de daarop plaatsvindende be werkingen en procedures. Ten einde de problematiek te verduidelijken, concentreert de auteur zich op het effect van fouten en foutvoortplanting in berekeningen, zoals bijvoor beeld bij het handmatig digita liseren en berekenen van op pervlakten. Gaandeweg het verloop van het verhaal wordt duidelijk dat er vooralsnog meer vragen worden opgeroepen dan er reeds antwoorden beschikbaar zijn. De auteur uit zijn bezorgdheid, dat bij een toenemende com plexiteit van informatie in Gl- systemen, het in voldoende mate inzicht krijgen in alle be trokken kwaliteitsaspecten niet in de pas zal lopen. Het is daarom belangrijk dat veel aandacht wordt geschon ken aan een goede definiëring van attributen, die gezamenlijk het begrip „kwaliteit" bepalen. BEDRIJFSREPORTAGE De bruggenbouwers van Kramers en Logisterion Theo Scheele 9 Een deltagebied, bestaan de uit eilanden en schiereilan den, heeft iets weg van een overheidsorganisatie waar di verse min of meer zelfstandige afdelingen tot steeds nauwere samenwerking worden ge dwongen. Om beleidsbeslissin gen te onderbouwen, heeft men ook daar de waarde van de Gl-toepassingen leren on derkennen. Als de onderdelen van de organisatie de eilanden zijn, dan zou het Gl-systeem ARC/INFO als brug kunnen dienen, zeggen de bruggen bouwers van Kramers en Logisterion. De redacteur reed door het deltagebied en beschrijft wat van die eilanden en bruggen. t'sT-i IS j Integrale vastgoedinfor matievoorziening op los se schroeven ir. G. H. J. Oude Vrielink Rl Agenda22 Stichting NGL19, 22 Berichten22 Verslagen 24 Techniek25 Reacties 25 Personalia26 Personalia Stichting NGL. .40 Redactie-adres: Thijsseweg 11 2629 JA Delft tel. kant. (015) 78 15 67 78 27 44 telefax (015) 78 23 48 tel. huis (010) 4 26 30 40 Redactie: ir. H. J. G. L. Aalders, hoofdredacteur, Schiedam A. M. den Boer, Nieuwerkerk a.d, IJssel ir. M. J. P. M. Lemmens, Delft G. M. van Osch, Apeldoorn Ing. W. van Pijkeren, Nieuwegein M. J. Scheele, Middelburg ing. M. P. J. van de Ven, Wljchen J. H. J. M. Vos, Hulssen 1992. Het overnemen evenals het vermenigvuldigen van artikelen en berichten Is slechts geoorloofd na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. Inzenden kopij: Indienen en publiceren van arti kelen in overleg met de redactie. Berichten en mededelingen die nen uiterlijk de 1e van de maand in het bezit van de hoofd redacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Advertenties: ing. C. M. van Maris J. van Arkelstraat 19 4121 EJ Everdlngen tel. kantoor (030) 91 95 73 tel. huis (03472) 16 19 Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie in een bepaald nummer kan al leen worden gegarandeerd, in dien deze advertentie uiterlijk de 15e van de voorafgaande maand in het bezit is van de advertentie- acquisiteur. Abonnementen en adres wijzigingen J, J, S, Kopaszewski A. van Schendellaan 16 5531 TV Biadel tei. kantoor (040) 59 29 11 telefax (040) 59 23 44 tel. huis (04977) 8 35 81 (na 19.00 uur) Abonnementsprijzen per jaar: Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; niet-leden f 60,-- (binnenland); t 75,— (België); f 104,20,— (buitenland) en f 135,— (luchtpost). Studen ten aan TU, HTS of MTS en 65- plussers f 39.—. Voor abonne menten die na januari ingaan, 1 8,50 per nog te verschijnen nummer. Losse nummers: f 16,—, exclusief verzendkosten, te bestellen bij J. J. S. Kopas zewski. Opzegging vóór 1 de cember van het voorgaande jaar. NGT Geodesia is een uitgave van de Stichting Nederiands Ge nootschap voor Landmeetkunde. Secretaris van de stichting: ir. S, Stellingwarff Beintema Burg. Bultenlaan 5 2215 PL Voorhout tel. kantoor (023) 31 41 92 telefax (023) 32 59 93 tel. huis (02522) 1 4939 Deelnemende verenigingen - Vereniging van Technische en Administratieve ambtenaren van het Kadaster (VTAK) - Vereniging van Landmeet kundigen (WL) - Nederlandse Vereniging voor Geodesie (NVG) - Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat (VMDR) NGT GEODESIA 92 - 1 1

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 3