Samenwerken, professionaliseren, delegeren Lui zijn, Siebe lui zijn! is dat het bedrijfsleven een veel grotere invloed heeft gekregen op landmeetkundig Nederland. De branche-organisatie is hier overdui delijk een voorbeeld van. Het past natuurlijk wel bij de terugtredende overheid. Daarnaast heeft de auto matisering een enorme vlucht geno men. Als derde punt wil ik dan noe men, dat er de laatste tijd heel wat functies in ons vakgebied door niet- geodeten (of, zoals Jan dat in goed Limburgs uitdrukt, door ander volk) zijn ingenomen. Wat heeft de meeste indruk op je gemaakt tijdens je voorzitterschap De allergrootste indruk heeft op mij gemaakt dat het bestuur en de re dactie van NGT Geodesia zo ontzet tend goed kunnen functioneren. (We blozen verlegen, maar geven hem gelijk.) Het blijkt dat deze groep mensen het NGL tot een instelling heeft gemaakt, waar rekening mee wordt gehouden. Er is veel verbeterd aan de leesbaarheid van NGT Geo desia, we hebben de oprichting van de branche-organi satie gestimuleerd en onlangs weer een machtig goed kwaliteitscongres georganiseerd. Zijn er ook onplezierige ervaringen Met een triomfantelijke blik zegt Jan: Ik moet je zeggen dat ik er ontzettend veel moeite mee heb om minder prettige dingen te bedenken. Ik heb met plezier gewerkt. Je hebt daarbij echter wel de steun van de thuisbasis nodig. Ik ben altijd een druk man geweest, als voorzitter van een schoolbestuur, gemeenteraadslid, commissie financiën en ruimtelijke ordening. Ach, ze zijn thuis wel wat gewend, maar als ik na 1 januari vijf avonden in de week thuis ben, zullen ze echt moeten wennen. Je bent tevreden, Jan, er is veel bereikt; zijn er nog dingen blijven liggen Ja, samenwerking met anderen, „hand in hand kamera den". Als we niet méér gaan samenwerken, zal het niet goed gaan in landmeetkundig Nederland. Verzuiling moeten we voorkomen, we moeten samenwerking zoe ken, krachten bundelen, zeker als we Europees denken. Dat is inderdaad blijven liggen, dat heeft te weinig aan dacht gekregen. Nieuwe koers? De plaats van het NGL is nu wel bepaald, waar gaan we heen? Daarvoor moeten we ons tot de nieuwe voorzitter wenden. Siebe heeft in ieder geval met geodeten ge meen, dat zij zich voortdurend bezighouden met plaats bepaling, zowel de positie waar je je bevindt als de plaats waar je heen wilt, zijn daarbij aan de orde. Als je eenmaal weet waar je terecht wilt komen, moet je zorgen dat je daar ook zo snel mogelijk terechtkomt, dat geldt zeker voor het NGL, zegt Siebe. Heb je ai idee waar je terecht wilt komen of misschien welke richting je wilt inslaan Waar richt je je op NGT GEODESIA 92 - 1 Zonder aarzeling noemt Siebe het item dat is blijven liggen: samenwerking. Versnippering van krachten is doodzonde, dat moet je uitbannen. Door samenwerking kom je op een gemakkelijker manier veel verder. Als mogelijke samenwerkingskandidaten noemt hij de vereni gingen voor Kartografie, Fotogrammetrie, Remote Sen sing, Vastgoedinformatie, Technische en Landmeetkun dige Assistenten van het Kadaster, de Hydrographic So ciety en ga zo maar door. Je moet daar over nadenken, voordat anderen dat hebben gedaan, dan sta je een punt voor; anderen gaan pas nadenken als ze ermee worden geconfronteerd. Betekent dat een andere koers Nee, zo moet je dat niet zien, de NGL trein loopt onge looflijk goed, het NGL is belangrijk, het is een pressie groep die autoriteit heeft, er wordt naar geluisterd. Dat moet je uitbuiten. Jan springt daar weer even in: Er wordt zeker naar ons geluisterd. Op het vorige congres ontbraken enkele hoog leraren in de geodesie. Daarover heb ik toen een opmer king gemaakt. Blijkbaar heeft dat doorgewerkt, want dit congres kwamen de professoren mij nadrukkelijk de hand schudden om te laten zien dat ze er waren. De macht van het NGL benutten dus. Welke richtpunten staan Siebe daarbij voor ogen? De reeds genoemde samenwerking en verdere professio nalisering, inschakelen van deskundigheid, delegeren aan degenen die het kunnen. Het NGL heeft enkele zeer sterke punten: het geodesie- promotieverhaal waardoor meer goede vakkrachten wor den opgeleid, de branche-organisatie en het kwaliteits congres. Met die sterke punten moeten we verder gaan, die moet je belichten. Je moet altijd je sterke punten be lichten, niet je zwakke. Het promoten van het vakgebied blijft belangrijk. Er moet een constante instroom zijn. Niet om de scholen te vullen of leraren van een plaats te verzekeren, maar om goede 3

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 5