Kwaliteit: afstandberekening en fouten in ruimtelijke informatie Inleiding vakkrachten te krijgen (volgens Jan: om te voorkomen dat goede opleidingen „om zeep worden geholpen"). De branche-organisatie is een groot succes en tegelijker tijd een voorbeeld van samenwerking. Voorheen zagen de bedrijven elkaar alleen maar als concurrenten. Er wordt nu samengewerkt en veel meer bereikt. Samen moet ervoor worden gezorgd dat wij niet verder worden weggedrukt door de niet-geodetische (automatiserings)- wereld. We leven in een tijd vol tegenstellingen; aan de ene kant, en vooral privé, gaat het verschrikkelijk goed, maar de overheid is zo arm als een luis. Maar die kan ook niet met geld omgaan. Wat er aan geld is, wordt niet doelmatig besteed. De tijd is harder geworden en als je mee wilt, moet je hard lopen, stilstaan kan niemand zich veroorloven, ook het NGL niet. Zijn er ai samenwerkingsvormen binnen het gezichts veld? We moeten bijvoorbeeld zorgen dat de onderwijsinstel lingen met elkaar om de tafel komen om het totale vakge bied te bezien. Het vakgebied wordt steeds belangrijker in de maatschappij. Als we, sprekend over die maatschappij nog even terug komen op de overheid, meent Siebe dat overheids diensten zo klein mogelijk moeten zijn. Klein, maar wel heel erg goed. Zijn mening over Nederlands grootste geo detische dienst, het Kadaster: landmeetkundig Neder- Dit artikel behandelt het effect van fouten in bereke ningen in ruimtelijke informatiesystemen. Het betreft een verkenning om problemen en verscheidenheid te onder kennen. De wijze waarop een aantal karakteristieke ken merken van fouten en foutvoortplanting aan de orde worden gesteld, biedt wellicht een basis om vastgeroeste stellingen te herzien. Met dit laatste wordt onder andere Dit artikel is een bewerking van een hoofdstuk uit het boek „The accuracy of spatial databases", geschreven door Dr. D. A. Griffith (Dept. of Geography, Syracuse University) e.a. land heeft behoefte aan een sterk Kadaster, zeker niet aan een armlastig Kadaster. De interviewdag was te kort om dat probleem op te lossen. Siebe heeft nog wel iets anders op zijn wensenlijstje staan, zoals betere leesbaarheid van NGT Geodesia: jullie moeten eens wat aan die opmaak doen, wat ruimer en moderner, wat speelser en vrolijker, zodat het uit nodigt om te lezen. Niet elk stukje wit volproppen met tekst, dat leest geen hond. En doe vooral eens wat aan die kleine lettertjes, daar staan de meest interessante dingen. Dat vind je in geen enkel tijdschrift meer. Maar het is natuurlijk het beleid van de redactie, voegt hij er nog aan toe. Als de nieuwe voorzitter iets vindt, moet je dat zo snel mogelijk realiseren, hebben we vandaag geleerd, want alleen dan blijft het goed gaan met het NGL. Jan onderschrijft tot slot gaarne de visie van Siebe: het gaat hardstikke goed met het NGL. Ik denk dat Siebe nog zakelijker zal zijn dan ik en ik wens hem daarbij heel veel succes. Siebe dankt Jan nogmaals voor zijn geweldige, stimule rende inzet en constateert dat de door Jan uitgezette koers een goede koers is. We blijven die volgen: Recht so die gaet". 4. A gedoeld op koppelingsmechanismen (bijvoorbeeld een centroïdpunt) en de definitie van het begrip kwaliteit. De aanleiding voor onderzoek naar fouten en foutvoort planting is gebaseerd op drie problemen: wat wordt onder kwaliteitbewaking in ruimtelijke infor matiesystemen verstaan en hoe kan het worden vorm gegeven; welke afgeleide functie (bijvoorbeeld een centroïd- of p-mediaanpunt) leidt tot een geschikte maat voor het representeren van een geografische eenheid in relatie tot verschillende foutenbronnen; de schijnbaar onbeperkte groei van analytische moge lijkheden, zoals die momenteel worden gedefinieerd door systeemontwerpers. door ing. M. P. J. van de Ven, chef Topografische Informatie bij de afdeling Landmeten van de gemeente Nijmegen. SUMMARY Quality: distance calculations and errors in spatial information systems This article outlines several useful future research topics and some rationale for their importance with respect to distance calculations and errors in geographic databases. These themes should guide those in terested in improving quality control of geographic databases and/or interested in expanding the analytical capabilities of geographic information systems. 4 NGT GEODESIA 92 - 1

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 6