publikaties matie kan men beter iets vermelden in de trant van ,,op basis van de beschikbare gegevens kan de gemeente u niet garanderen dat er geen verdere belemmeringen aanwezig zijn". Ir. M. Jellema (gemeente Amsterdam) hield zijn inleiding ovex „Foto grafische presentatie van vastgoedobjecten". Het betreft hier raster- georiënteerde fotobeelden die met het FRANK-systeem zijn gemaakt en via een koppeling vanuit de „platgeslagen" topografische basis- kaart te benaderen zijn. Op deze wijze wordt een extra dimensie toe gevoegd aan de topografie en kan men achter het bureau even kijken hoe het er ook alweer uitzag. Hoe dat gaat, werd aan de hand van een aantal dia's duidelijk ge maakt. Binnen Amsterdam zijn veel toepassingen denkbaar. Veel diensten hebben dan ook interesse getoond en dit jaar zal een be sluit vallen omtrent invoering van de ruimtelijke visualisatie voor de hele stad. Onder de titel ,,De samenhang tussen gemeentelijke functionele ont werpen op het gebied van vastgoed" ging drs. H. Bos, projectleider GFO-basisregistratie vastgoed, in op de mate waarin vastgoed informatie dient te worden geïntegreerd. Zij die alles aan een vast punt willen koppelen en zij die alles met alles willen samenvoegen, hebben beiden geen gelijk; de waarheid ligt in het midden. Ook bij de GFO's speelt de integratievraag een belangrijke rol. Bos stelt dat alleen via de inhoudelijke of organisatorische weg kan wor den nagegaan aan hoeveel integratie behoefte bestaat. Om dit hel der te krijgen, moet inzicht bestaan in de gemeentelijke produkten die moeten worden ondersteund. Naast de integratie voor de ge meente als geheel moet er worden geïntegreerd per produkt. Bij de GFO's wordt hiermee rekening gehouden. Zowel het ochtend- als het middagprogramma werd afgesloten met een discussie over de gehouden inleidingen. De pauzes lieten vol doende tijd aan de bijna 300 deelnemers om met elkaar te praten en om de stands van de aanwezige bedrijven te bezoeken. De stands waren wel wat eenvoudig zo direct na het NGL congres, maar gaven een duidelijk overzicht van de leveranciers. Jaap Zevenbergen WORKSHOP GEOCAD-GEBRUIKERSGROEP De Geocad-gebruikersgroep heeft op 6 december 1991 een work shop georganiseerd in het Postiljonmotel te Bunnik. Aan deze bijeen komst werd deelgenomen door 57 gebruikers. In deze workshop stond het thema ,,De samenwerking tussen landmeter en operator" centraal. Nadat de voorzitter, J. W. W. van Wijk, de doelstelling van deze dag had ingeleid, werd een voordracht gegeven door C. van Raamsdonk, account-manager bij RAET, inzake de kwaliteits borging, de communicatie en het vervaardigen van een geometrisch basisbestand vastgoed met behulp van Geocad-programmatuur. Veel aandacht werd besteed aan de navolgende fasen van het pro ces van invoering, verwerking en bijhouding van topografische ge gevens: voorbereiding van de meting; uitvoering grondslag en detailmeting; verwerking van metingen; oplossen van fouten in een geometrisch proefbestand; corrigeren van het proefbestand en het aanbrengen van seman tische informatie; fiattering; aanmaken bestanden, plotten analoge kaart en verdere afleve ring; archivering projectgegevens. Hierna werd het gezelschap verdeeld in twee groepen, te weten operators en landmeters. W. Barten, gegevensbeheerder van de gemeente Nijmegen, gaf een uiteenzetting aan de operators over de werkmethodiek om met behulp van de Geocad-programmatuur tot een digitaal topografisch bestand te komen met de daaraan ver bonden problemen en mogelijke oplossingen. Veel nadruk werd ge legd op de samenwerking tussen operator en landmeter. Deze is essentieel om tot een goed produkt te komen. Ing. D. Karsen, projectleider bij Heidemij, besprak met de land meters het proces van invoeren, verwerken en presentatie van topo grafische gegevens met behulp van tachymetrie. Aandacht werd besteed aan produktienormen en kengetallen om tot een juiste kostenverantwoording te komen. De ochtend werd afgesloten met een aperitief en lunch, hetgeen de onderlinge communicatie ten goede kwam. In het middagprogramma werden de deelnemers in elf groepjes ver deeld. De gelegenheid werd geboden om de thema's van deze work- NGT GEODESIA 92 - 2 shop, communicatie, werkmethoden en Geocad-programmatuur in een kleiner verband ter discussie te stellen. De groepjes werden gecoached door de organisatoren van deze workshop, ing. M. van de Ven en ing. J. van Dam. Na de koffiepauze werd de dag geëvalueerd en afgesloten. Gecon cludeerd mag worden dat deze workshop meer inzicht heeft gegeven in de omgang met Geocad-programmatuur en communicatie tussen landmeter en operator. De deelnemers werden voorzien van documentatiemateriaal, welke op verzoek te krijgen is bij ing. J. Wessels, secretaris van de Geocad- gebruikersgroep. De gebruikersgroep Geocad bundelt en behartigt de belangen van een groeiend aantal gebruikers van het landmeetkundig topogra fisch informatiesysteem Geocad. Thans heeft deze groep 27 deel nemers. Zij vertegenwoordigen gemeenten, waterschappen, nuts bedrijven en particuliere ondernemingen. De Geocad-programmatuur is ontwikkeld door de firma RAET en is geschikt om het totale landmeetkundige proces van invoeren, ver werken, bijhouden van meetgegevens tot en met de opbouw van een geometrisch bestand te realiseren, alsmede (kaart)presentaties te verzorgen. Het programma Geocad werkt in samenhang met het programma MicroStation op grafische werkstations van het merk Intergraph. Nadere inlichtingen inzake de activiteiten van de gebruikersgroep kunnen worden verkregen bij de secretaris van de groep, ing. J. Wessels, hoofd afdeling vastgoedregistratie en kartografie van de gemeente Maastricht, telefoon 043 - 292435. J. W. W. van Wijk ARCHIEFSCHATTEN: DUIZEND JAAR VADERLANDSE GESCHIEDENIS Redactie Margriet de Roever, met bijdragen van Roelof Koops, Rob van Drie/Nico Plomp, M. J. Scheele en Ted Steemers. Waanders Zwolle (96 p., ill.) ISBN 90 6630 325 5. Prijs f 29,50. Bij de tentoonstelling „Archiefschatten, duizend jaar in honderd stukken" zie het verslag in NGT Geodesia 1991 no. 12 ver scheen deze rijk geïllustreerde bundel. Het is geen catalogus en van daar ook de afzonderlijke verkoop in de boekhandel. Het is wel een blijvende herinnering aan de manifestatie. Ook zijn de meeste op de tentoonstelling getoonde stukken afgebeeld en beschreven. Koops schreef over ,,Het papieren geheugen: archieven en archiva rissen in Nederland", Van Drie en Plomp leverden een bijdrage over Familieonderzoekwie waren zij?", het hoofdstuk Waar woonden zij? Registratie van grondeigendom in het verleden" is van Scheele en Steemers tenslotte schreef overPapier en milieu: de toekomst van onze archieven". In dit tijdschrift blijft de bespreking verder beperkt tot de twintig pagina's tellende bijdrage van oud-Kadasterman Scheele (onze redacteur Theo). Zijn voorgeslacht bezat ooit wat onroerend goed in de Margaretha- polder bij Terneuzen. De auteur speurde plaats en verdere eigen domssituatie op. Dat was nog voordat de kadastrale percelen met de unieke nummers werden ingevoerd en dus wat lastig. Al snel overi- 67

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 27