techniek Kadasterpenning ■plaatsbepaling, remote sensing, bodembeweging/zeespiegelrijzing, RWS-brede systemen (waaronder Geografische Informatie Syste men), enz. De internationale inspanningen in het kader van de toepassing van remote sensing technieken kregen een extra impuls door de start van het Nationaal Remote Sensing Programma. Dit programma wordt uitgevoerd onder auspiciën van een interdepartementale Be leidscommissie (BCRS). Het ondersteunende apparaat voor deze commissie bevindt zich bij de MD. Dit jubileumboekje beperkt zich tot een interne terugblik. De bredere omslagtitel over de „volgende 60 jaar" was het motto voor het totale jubileum. In deze tijd, waarin dikke boeken worden geschreven over „one page management" geeft die titel een kernachtige toekomst visie: men levert geo-informatie voor de Rijkswaterstaat. Dat over heidslichaam bestaat al bijna 200 jaar en daarvan hangt ook de con tinuïteit van deze dienst af. Het kernachtige motto laat onverlet dat men voor een klein deel (NAP) ook al zestig jaar als nationaal geode tisch instituut fungeert. En wat toekomstvisies betreft: leerde men al niet op de vroegere MD-basisopleiding Landmeetkunde dat extrapoleren snel onverant woord wordt? De redactie van NGT Geodesia wenst de MD nog meerdere jubileumboekjes toe! Adri den Boer ARTIKELEN FOTOGRAMMETRIE EN REMOTE SENSING Het Laboratorium voor Fotogrammetrie en Remote Sensing van de Faculteit der Geodesie van de TU Delft heeft de artikelen die het vanaf 1988 heeft gepubliceerd, verzameld in een tweetal bundels. De eerste bundel bevat de artikelen over de periode 1988 - 1989, de tweede over 1990 - 1991. Geïnteresseerden kunnen beide rapporten schriftelijk bestellen bij de secretaresse van het Laboratorium voor Fotogrammetrie en Remote Sensing, mevr. H. Verwest-Sinnema, Thijsseweg 11, 2629 JA Delft. GEOTRADE Geotrade gaat de keuzemogelijkheid in landmeetkundige materialen voor geodetisch Nederland aanmerkelijk vergroten. Zo is het bedrijf onder andere leverancier van eenvoudige meetmaterialen tot en met meetinstrumenten voorzien van de modernste technieken. Een van de nieuwste produkten die op de Nederlandse markt wordt verkocht, is de Roned-batterijlader. Hiermee kunnen afgezwakte batterijen en accu's van instrumenten weer nieuw leven worden ingeblazen. Daar naast zullen de verkoop en service van Theis-instrumenten in Neder land worden verzorgd. Theis-waterpastoestellen, -theodolieten en -lasers zijn van Duits fabrikaat en kenmerken zich door een hoge kwaliteit. De automati sche waterpastoestellen bereiken een nauwkeurigheid van 3 mm/km bij een vergroting van 25 en 1 mm/km bij een vergroting van 32. Ook markeringsmaterialen en portofoons zijn te verkrijgen. Informatie: Geotrade, Postbus 2136, 5260 CC Vught, telefoon/telefax 073-561591. GEODIMETER DOORSTAAT DE „NIGERIA-FACTOR" Osiris, een dochtermaatschappij van Boskalis, bestelde onlangs twee Geodimeter-systemen 400CD ten behoeve van diverse werk zaamheden in Nigeria. In Nigeria brengt het bedrijf het „Nigerpos" Differentiële GPS-systeem (DGPS) in de lucht ten behoeve van de off shore-, bagger- en survey-industrie. De Geodimeters worden daar op projecten ingezet voor onder andere baggerwerkzaamheden. Ten behoeve van de oliewinning worden kanalen gebaggerd naar de olie velden, waardoor de booreilanden direct kunnen worden binnen gevaren. Voor de benodigde tachymeters viel de keuze op de Geodimeter, die geleverd wordt door Rocomp in Arnhem. Deze is flexibel, simpel bedienbaar en degelijk. Zij doorstaat de door Osiris zogenoemde „Nigeria-factor". In Nigeria dient men er altijd rekening mee te houden dat de meest uiteenlopende zaken op de meest ongelegen momenten buiten werking kunnen raken. Waar men minder uit de voeten kan met DGPS of het werk een zeer hoge nauwkeurigheid vereist, wordt de Geodimeter ingezet. Inlichtingen: Rocomp, W. Egberts, telefoon 085 - 644588. TU DELFT De afstudeerscripties van de TU Delft, Faculteit der Geodesie, zijn te leen bij de bibliotheek, Thijsseweg 112629 JA Delft. Tele foon 015-78 25 60 of 78 25 68. P. H. van Oorschot en W. L. M. Sosef EVALUATIE VAN CACAO-REGISTRATIE IN GHANA (Afstudeerdatum: 23-5-1990) Dit onderzoek heeft zich gericht op de evaluatie van de huidige situa tie van cacao-registratie in Ghana en het aangeven van noodzakelij ke verbeteringen daarvoor. De CSD is een van rijkswege bestaande instantie, die zich bezighoudt met de beheersing van de cacao- produktie en -industrie in Ghana. Het functioneren van deze instantie wordt beperkt door gebrek aan actuele gegevens, zowel topografi sche als administratieve. De topografische gegevens zijn verouderd, doordat zij niet in vol doende mate zijn bijgehouden. De kaarten werden in 1974 vervaar digd en externe invloeden hebben de topografie drastisch veran derd. Een geheel nieuwe kartering blijkt noodzakelijk. De administra tieve gegevens die thans worden verzameld, blijken niet be trouwbaar. Wat betreft de verwerking van gegevens is gebleken, dat de vervaar diging van een digitaal basisbestand met de nauwkeurige basiskar- tering en bijhoudingen het meest bruikbaar is. De Head Office kan dit bestand beheren en karteringen leveren aan de lagere niveaus. De verwerking van administratieve gegevens hoeft ook niet op alle niveaus te worden geautomatiseerd, maar wel moet uitbreiding en structurering van de gegevensverzameling plaatsvinden. Op de Head Office kunnen geselecteerde gegevens worden opgeslagen voor management-doeleinden. In de scriptie worden aanbevelingen gedaan voor aanvullingen op of vernieuwing van het systeem ter verbetering van de registratie van gegevens met het oog op de Ghanese doelstelling om wederom 's werelds grootste cacaoproducent te worden. In de 19e eeuw werd bij Koninklijk Besluit het legi timatieteken van een burgemeester vastgesteld: een zilveren penning met het rijks- en gemeentewapen, hangende op de borst, hetzij aan een zilveren keten, hetzij aan een oranje lint. Wist u dat er in de vorige eeuw ook legitimatie penningen waren met de tekst „kadaster", eveneens aan een oranje lint? Een exemplaar van zo'n penning is met kadasterketting, theodoliet, een waterpasinstru ment ,,no. 2", oud tekengerei enzovoorts te zien in een vitrinekast van het Belastingmuseum Prof. Dr. Van der Poel. Op een soort overloop en zeker geen vast punt staat een stenen „Kadasterpaal, ca. 1900", waar ik me prompt aan stootte. Het museum is te vinden aan de Parklaan te Rotter dam en is in weerwil van de naam boeiend. De toe gang is zelfs gratis. De aandacht voor het Kadaster is duidelijk: het werd opgericht met de grondbelasting als kerntaak. Haar ambtenaren hadden dus vroeger zelfs een magistraal onderscheidingsteken. De tijden zijn veranderd. Piksel NGT GEODESIA 92 - 2 69

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 29