Geometrische vastgoedinformatie grootstedelijk georganiseerd Inleiding stadsdelen diensten nutsbedrijven door ir. M. Jellema, informatiemanager Grafisch Vast goed in de gemeente Amsterdam en ing. A. J. van Heiningen, informatie-analist bij RAET Decentrale Overheid te Arnhem. SUMMARY Co-ordinated distribution of geometric (land) information in Amsterdam Local governments have many departments that use and produce maps. Consequently, map data exchange between these depart ments is frequently necessary. Often, due to lack of co-ordination and supervision, this exchange takes much time, money and effort. Amsterdam has defined an approach based on a centralized co ordination, maintenance and management of geometric data, where the data is part of the basic geographic information of the city. Met de totstandkoming van het.Businessplan Vastgoed informatie gemeente Amsterdam 1990 - 1995" is een raamwerk gedefinieerd waarbinnen de grootstedelijke vastgoedinformatievoorziening, en daarmee het uitwisse len van informatie, gestalte zal krijgen. Binnen het alom bekende kristallisatiepunt Vastgoed wordt een tweetal domeinen onderkend: een administratief en een geo metrisch domein. Voor het uitwisselen van informatie tussen organisatie afdelingen, stadsdelen, diensten en bedrijven is in Am sterdam met het informatiesysteem Grafisch Verzamel bestand een oplossing gedefinieerd voor het geometri sche domein van de vastgoedinformatievoorziening. In dit artikel worden aspecten van dit informatiesysteem beschreven. Na een korte inleiding over het Businessplan worden organisatorische en informatie-technologische aspecten beschreven. Nadruk ligt daarbij op de gerealiseerde systeemoplossing. Tot slot wordt aangegeven hoe de financiële exploitatie er uitziet en wordt een blik in de toe komst geworpen. Businessplan (Grafische) Vastgoedinformatie Het Businessplan Grafische Vastgoedinformatie vormt naast een algemeen deel en het deel met betrekking tot de administratieve vastgoedinformatie, het derde deel van het Businessplan Vastgoedinformatie, 1990 - 1995, Gemeente Amsterdam. Het plan is richtinggevend en geeft een bestuurlijk en uitvoerend perspectief aan de algehele grafische vastgoedinformatievoorziening. Ver der kenmerkt het zich door een sterke markt/produkt- benadering, waarbij de opbouw van het informatie systeem Grafisch Verzamelbestand, binnen gegeven referentiekaders, grote aandacht krijgt. Met de ontwikkeling, realisering en informatieverstrek king uit het Grafisch Verzamelbestand is gekozen voor een efficiënte vorm van de informatievoorziening, welke voor iedere gebruiker toegankelijk is. Duidelijk zal zijn dat het begrip „grafisch" beter kan worden vervangen door het begrip „geometrisch". Ech ter in Amsterdam is het begrip grafisch zodanig inge burgerd, dat dit gehanteerd blijft. Organisatorische aspecten Grafisch Vastgoed Informatiecentrum Amsterdam Als logisch uitvloeisel van de in het Businessplan aan gegeven organisatie van de grootstedelijke informatie voorziening is het Grafisch Vastgoed Informatiecentrum Amsterdam (GVIA) opgericht. Het GVIA is een bedrijfs matig opererende organisatie die is gepositioneerd in het neutrale centrum van de informatie-uitwisseling (fig. 1). Als informatiebeheerder van het Grafisch Verzamel bestand slaat het GVIA de geografische basisinformatie, geleverd door de verschillende diensten en bedrijven (bronbeheerders), op in het Grafisch Verzamelbestand en stelt deze vervolgens ter beschikking aan alle gemeente lijke en niet-gemeentelijke gebruikers. Fig. 1. Organisatie van de informatievoorziening. De open pijlen geven de informatiestromen weer en hebben betrekking op het uit wisselen van beheerinformatie; de zwarte pijlen hebben betrekking op het uitwisselen van basisinformatie. 42 NGT GEODESIA 92 - 2

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 2