Informatie-technologische aspecten Bronbeheerder Een bronbeheerder is een dienst, bedrijf of stadsdeel dat vanuit haar primaire taakuitoefening bepaalde informatie verzamelt en beheert. Zo verzamelt bijvoorbeeld het Energiebedrijf de beheerinformatie over haar bedrijfs middelen, zoals de elektriciteitskabels, gasleidingen en andere nutsobjecten. Door de bronbeheerders en gebrui kers wordt gezamenlijk gedefinieerd welk deel van de beheerinformatie moet worden beschouwd als basisin formatie. Door vervolgens bindende afspraken te maken met de bronbeheerders over de verstrekking van deze basisinformatie aan het GVIA, wordt het Grafisch Verza melbestand gevuld. Gebruiker Een gebruiker is een dienst, bedrijf of stadsdeel die wenst te beschikken over basisinformatie uit het Grafisch Verza melbestand. Deze basisinformatie wordt door het GVIA volgens bepaalde spelregels aan de gebruiker ter be schikking gesteld. Gebruik van basisinformatie uit het Grafisch Verzamel bestand zal voornamelijk betrekking hebben op onder steuning van die werkprocessen, waarbij de verkregen basisinformatie een signalerende functie vervult. Vaak zal deze basisinformatie voldoende zijn bij de uitvoering van bepaalde werkprocessen. Wil de gebruiker over meer informatie beschikken, dan kan aan de hand van de basisinformatie worden bepaald wie de betreffende bronbeheerder is. Bij deze bronbe heerder kan dan gedetailleerde beheerinformatie worden verkregen. Informatieprincipe Het informatieprincipe van het Grafisch Verzamelbestand is heel eenvoudig en doeltreffend: iedere bronbeheerder verstrekt haar stukje van de puzzel en kan beschikken over de totale puzzel. Het uitwerken van het informatie principe voor bijvoorbeeld de basisinformatie van „Ka bels Leidingen" betekent dat ieder nutsbedrijf, zijnde de bronbeheerder van een soort bedrijfsmiddel, de basis informatie uit de eigen bedrijfsmiddelenregistratie selec teert en ter beschikking stelt aan het GVIA voor op name in het Grafisch Verzamelbestand. Zo verstrekt het waterleidingbedrijf, als bronbeheerder, de basisinforma tie over het soort bedrijfsmiddel „water", en verkrijgt, maar nu als gebruiker, uit het Grafisch Verzamelbestand de basisinformatie over alle soorten, zoals bijvoorbeeld water, gas, elektriciteit, cai, telecommunicatie en riolering (fig- 2). Voor het uitvoeren van dit informatieprincipe zijn de volgende uitgangspunten geformuleerd: de gegevensverantwoordelijkheid inzake de kwali teitsaspecten actualiteit, betrouwbaarheid en volledig heid van de basisinformatie berust bij de betreffende bronbeheerders; het verstrekken van grafische basisinformatie door de bronbeheerder voor verwerking in het Grafisch Verza melbestand geschiedt door het selecteren van deze basisinformatie uit de eigen bedrijfsmiddelenregistra tie. Uitgangspunt hierbij is dat de bronbeheerder geen nieuwe gegevens dient te registreren ten behoeve van deze verstrekking; de grafische basisinformatie wordt per bronbeheerder identificeerbaar opgeslagen. NGT GEODESIA 92 - 2 Gegevensmodel De opzet van het Grafisch Verzamelbestand is zodanig gekozen dat per informatiegebied, ofwel per thema, de basisinformatie wordt opgeslagen. Momenteel zijn er elf verschillende thema's gedefinieerd. De thema's 12 en 3 vormen daarbij gezamenlijk de basisregistratie „Groot schalige Standaard Topografie". In fig. 3 wordt het ge gevensmodel van het Grafisch Verzamelbestand ge toond, met de inmiddels gedefinieerde thema's. „Vastgoed is als object van bestuur van groot belang voor de gemeentelijke overheid en heeft een grote rol bij de uitvoering van tal van gemeentelijke taken. Tachtig procent van de onder werpen op de gemeenteraadsagenda heeft direct of indirect te maken met vastgoed". Uit hetBusinessplan Vastgoedinformatie gemeente Amsterdam 1990 1995". Basisinformatie Een basisregistratie is een multifunctioneel informatie systeem, waarvan de classificatie, kwaliteitsaspecten, weergave en codering van de basisinformatie zijn vast gesteld. Hierbij zijn onder meer de volgende criteria ge hanteerd: meervoudig gebruik: zowel uitgesplitst naar verschil lende soorten werkprocessen als naar verschillende groepen gebruikers; kwaliteit: van de kwaliteitsaspecten neemt het begrip actualiteit een zeer belangrijke plaats in. Een basisregistratie dient tevens een aantal sleutelge- gevens (objectidentificaties) te bevatten, waardoor het mogelijk is directe relaties te leggen met administratieve basisregistraties. Het Grafisch Verzamelbestand is de verzameling van de grootschalige geometrische basis registraties. Ter ondersteuning van de verschillende werkprocessen en gebruikstoepassingen kan iedere ge bruiker aan deze verzameling van basisgegevens, voor eigen gebruik, de relevante beheergegevens toevoegen. De volgende drie niveaus van gegevens worden derhalve onderkend: sleutelgegevens (objectidentificaties); basisgegevens; beheergegevens. Basisinformatieklasse Een basisinformatieklasse is alle basisinformatie die door een bronbeheerder voor verwerking in een bepaald thema wordt verstrekt. De basisinformatieklassen van alle bronbeheerders te zamen vormen de volledige basis informatie van een bepaald thema. Voor thema 4 „Kabels Leidingen" zijn momenteel bindende afspraken ge maakt met zes nutsbedrijven (bronbeheerders) over onder meer de minimale kwaliteitseisen van de basis informatie en de methode van levering. Door middel van de zes aangeleverde basisinformatie klassen wordt zo de basisinformatie van dit thema ver kregen en daarmee het Grafisch Verzamelbestand ge vuld. Tevens kan een bronbeheerder weer meerdere basis informatieklassen aanleveren voor één of meer thema's. Zo zal een stadsdeel een basisinformatieklasse voor zo- 43

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 3