Basisinformatie K L Functies wel het thema „Groen" als „Wegen" aanleveren en zal het Gemeentelijk Energiebedrijf de basisinformatieklas sen „Elektriciteit" en „Gas" aanleveren voor het thema „Kabels Leidingen". Gerealiseerde systeemoplossing In de periode van januari tot en met oktober 1991 heeft realisatie van het informatiesysteem plaatsgevonden. In het kader van de SPIN/OV-subsidieregeling van het Mini sterie van Economische Zaken heeft RAET Decentrale Overheid in samenwerking met de gemeente Amsterdam het systeem gerealiseerd voor de volgende thema's: Thema 1: Grootschalige Topografie; Thema 2: Landmeetkundige Referentiepunten; Thema 3: Semantische Informatie; Thema 4: Kabels Leidingen; Thema 7: Milieu-bodem. Het systeem is opgebouwd uit de gegevensverzameling Grafisch Verzamelbestand, een administratie en een aan tal programmamodules. De gegevensverzameling Gra fisch Verzamelbestand vormt het hart van het systeem. De door bronbeheerders aangeleverde basisinformatie wordt hierin opgeslagen en kan worden opgehaald door gebruikers van het systeem. Het informatietransport vindt plaats per kaartbladgebied. Het Grafisch Verzamelbe stand is fysiek geïmplementeerd op een Intergraph- configuratie bij het GVIA. telecom water electra gas chemie riolering Fig. 2. Informatieprincipe. Met behulp van het systeem kunnen de volgende functies worden uitgevoerd: transporteren van basisinformatie van een bronbe heerder naar het GVIA (module „Leveren"); verwerken van, door een bronbeheerder, geleverde basisinformatie in het Grafisch Verzamelbestand (mo dule „Verwerken Levering"); transporteren van opgevraagde basisinformatie van het Grafisch Verzamelbestand naar een gebruiker (module „Ophalen"); beheer van het Grafisch Verzamelbestand (module „Beheer"). Hiermee kunnen autorisaties worden in gesteld, rapportages vervaardigd en wordt de moge lijke inhoud van het Grafisch Verzamelbestand gedefi nieerd. De modules „Verwerken Levering" en „Beheer" zijn fysiek geïmplementeerd op het computersysteem bij het GVIA. De module „Leveren" is geïmplementeerd op de computersystemen van de verschillende bronbeheerders en de module „Ophalen" op de computersystemen van de gebruikers. Als een gebruiker ook informatie mag leve ren, dan worden zowel de modules „Leveren" als „Op halen" op zijn configuratie geïnstalleerd. ModuleLeveren" Met deze functie leveren bronbeheerders de basisin formatie aan het GVIA voor verwerking in het Grafisch Verzamelbestand. De basisinformatie moet altijd in digi tale vorm worden aangeleverd. Nadat de bronbeheerder de basisinformatie zelf heeft geselecteerd uit zijn eigen bedrijfsmiddelenregistratie, kan het worden geleverd. De basisinformatie kan worden aangeboden in de uitwisse lingsformaten SUF-2 en SUF-2.1 of de formaten IDF (Intergraph) en DXF. Het gegevensbeheer van de ge leverde basisinformatie blijft bij de bronbeheerder liggen. Dit betekent dat bij de verwerking in het Grafisch Verza melbestand geen controle wordt uitgevoerd op compleet heid en juistheid van de geleverde basisinformatie. Ook de aansluiting van de basisinformatie op naastliggende bladen wordt niet gecontroleerd. Wel controleert het GVIA, als informatiebeheerder van het Grafisch Verzamelbestand op een aantal bij de module „Verwerken Levering" beschreven andere as pecten. ModuleVerwerken Levering" De door een bronbeheerder aangeleverde basisinfor matie wordt momenteel nog niet geheel automatisch verwerkt. De geleverde basisinformatie wordt in eerste instantie opgeslagen op een zogenaamde „parkeer plaats". Het daadwerkelijk invoeren is een bewerking die door het GVIA wordt gestart en vervolgens uitgevoerd. Voor deze opzet is gekozen om de mogelijkheid van een visuele controle te houden. Vanuit de functie van informa tiebeheerder worden door het GVIA bij het verwerken van een levering de volgende controles standaard uitgevoerd: controle of de coördinaten binnen de standaardblad- grens vallen; controle op type object: per basisinformatieklasse wordt door de beheerder van het verzamelbestand vastgelegd tot welk objecttype het behoort. Bij het ver werken van een levering wordt de aangeboden infor matie hierop gecontroleerd. De volgende objecttypen mogen voorkomen: tekst (bijvoorbeeld een straatnaam); lijn (bijvoorbeeld een gasleiding); punt (bijvoorbeeld een landmeetkundig referentie punt); vlak (bijvoorbeeld een milieu-onderzoeksgebied); controle op de gebruikte wiskundige beschrijvingen. Zo mogen er bijvoorbeeld alleen maar cirkelbogen als kromme worden opgenomen; controle op grafische kenmerken. Door de beheerder van het verzamelbestand wordt voor iedere basisin formatieklasse vastgelegd volgens welke kenmerken (lijndikte, kleur, enz.) het moet worden afgebeeld op een grafisch scherm of analoge kaart. Bij het verwer ken van een levering wordt gecontroleerd of de aan geboden informatie hieraan voldoet; controle op actualiteit. Door een bronbeheerder wordt de actualiteitsdatum van de informatie per kaartblad meegeleverd. Deze datum moet jonger zijn dan die van de in het verzamelbestand opgeslagen basisinfor matie voor het betreffende kaartblad. 44 NGT GEODESIA 92 - 2

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 4