groen ruimtelijke vieualleetle evaarlijke objecten 8 bestuurlijke grenzen milieu - bodem kadastrale informatie weaen kabela en leidingen 1-3 topografie Beeldinformatie Grafisch Vaatgoac Fig. 3. Gegevensmodel Grafisch Verzamelbestand. Als bij deze controles onjuistheden worden gesignaleerd, wordt de basisinformatie niet verwerkt en derhalve niet opgeslagen in het Grafisch Verzamelbestand. Na bericht van het GVIA dient de bronbeheerder de basisinformatie derhalve opnieuw aan te leveren. Nadat de controles zijn doorlopen, wordt het bestand onderzocht op elementen die tot dezelfde basisinformatieklasse behoren en ge meenschappelijke coördinaten hebben. Deze elementen worden samengevoegd tot één element. Hierdoor wordt een mooiere grafische presentatie verkregen, doordat de lijnsymboliek niet wordt onderbroken. Bovendien wordt opslagruimte bespaard, doordat er minder coördinaten hoeven te worden opgeslagen. Om dezelfde reden wor den overbodige tussenpunten (bij drie punten op één lijn) verwijderd. Tot slot wordt de oude basisinformatie uit het Grafisch Verzamelbestand verwijderd en de nieuwe basisinformatie ingevoerd. Module „Ophalen" Het leveren van basisinformatie aan het Grafisch Verza melbestand wordt veelal per basisinformatieklasse uitge voerd. Ophalen van basisinformatie door gebruikers vindt daarentegen plaats in de vorm van thema's. Gebruikers die de beschikking hebben over een computerconfigura tie welke via datacommunicatietechnieken is verbonden met de GVIA-computerconfiguratie, kunnen via het systeem een ophaalopdracht geven. Deze bewerking kan vanuit een alfanumerieke omgeving worden uitgevoerd door het intikken van de gewenste kaartbladen en thema's. Als niet bekend is welke kaartbladen moeten worden opgehaald, is het mogelijk via een overzichts kaart op een grafisch scherm het betreffende gebied te selecteren. Ophalen in digitale vorm betekent het fysiek transporteren van de aangevraagde basisinformatie naar het systeem van de gebruiker. Ook hier kan de basis informatie worden aangeboden in de uitwisselingsforma ten SUF-2 en SUF-2.1 of de formaten IDF en DXF. Nadat de bestanden op het systeem bij de gebruiker zijn geplaatst, dient de gebruiker zelf de verdere integratie met de eigen bedrijfsmiddelenregistratie te verzorgen. Via het systeem kan met behulp van de ophaalopdracht het verzoek worden gegeven de informatie in analoge vorm te verstrekken. Het te plotten gebied kan één of meerdere kaartbladen beslaan, maar ook een willekeurig, rechthoekig, gebied zijn. De piotbestanden worden, inclusief ingevuld kader, arcering, enz. automatisch aangemaakt bij het GVIA. Het plotten zelf wordt handmatig gestart, waarna de kaarten naar de aanvrager worden opgestuurd. Module „Beheer" Tijdens het verwerken van leverings- en ophaalopdrach- ten wordt de volgende meta-informatie geregistreerd: naam van bronbeheerder of gebruiker; datum en tijdstip van actie; soort bewerking (ophalen of leveren); wijze van informatielevering (floppy, tape, netwerk, modem); gehanteerd formaat (SUF-2, SUF-2.1, DXF, IDF); betrokken gebied (kaartbladen); betrokken basisinformatieklassen/thema's; actualiteitsdatum van de geleverde basisinformatie. Met behulp van deze gegevens kunnen door het GVIA rapportages worden vervaardigd. Zo kunnen rapportages worden verstrekt over het gebruik van het systeem door een bepaalde gebruiker, het aantal opvragingen per thema in een bepaald tijdsbestek of het aantal leveringen per floppy. Doordat per gebruiker ook bekend is voor welke gebieden en thema's hij is geautoriseerd, kan bovendien een overzicht worden gemaakt van de muta ties die zich in een bepaalde periode hebben voorgedaan in zijn interessegebied. De actualiteit van de basisinformatie in het Grafisch Ver zamelbestand wordt vastgelegd per kaartblad per basis informatieklasse. Deze actualiteitsdatum wordt samen met de informatie aangeleverd door de betreffende bron beheerder. Per basisinformatieklasse is vastgesteld aan welke actualiteitseisen deze basisinformatie moet vol doen. Door het GVIA wordt aan iedere bronbeheerder periodiek een rapportage verstrekt met een overzicht van de kaartbladen waarvan de afgesproken actualiteits datum van de aangeleverde basisinformatie is verstre ken. De bronbeheerder wordt hiermee aangespoord nieuwe basisinformatie te leveren, als er mutaties zijn uit gevoerd in het betreffende gebied. Bedrijfs middelen registratie Leveren Levering |Verwerken levering] Admini stratie Grafisch Verzamel Bestand Ophalen Bedrijfs middelen registratie Fig. 4. Relatie tussen de systeemonderdelen. NGT GEODESIA 92 - 2 45

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 5