Schelde-walradarketen, een continue plaatsbepaling door Theo Scheele, redacteur. SUMMARY Continuous ship positioning at the River Scheldt by a radar chain The River Scheldt is very crowded. Many ship accidents and nearly-accidents occur at this stream. To im prove navigation a radar information network, covering the entire region of the River Scheldt and adjacent coastlines, is built in a joint venture of Belgian and Dutch firms. Plaatsbepaling van vaste punten, al of niet met behulp van elektronische meetapparatuur, is voor de meeste lezers van dit tijdschrift dagelijkse kost. Plaatsbepaling van bewegende voorwerpen zoals schepen, is andere koek, zeker als het er heel veel zijn. Tegen de Westerscheldedijk, aan de rand van Vlissingen, is onlangs een modern, nieuw bouwwerk verrezen. Het is een van de bemande posten van het Westerschelde- walradarsysteem, onderdeel van het Directoraat-Gene raal Scheepvaart en Maritieme Zaken (DGSM), dat dient om het scheepvaartverkeer vanaf de Belgische kust tot aan Antwerpen te begeleiden. Dit modernste radar systeem ter wereld heeft een fraaie Nederlandse titel: Vessel Traffic Services Schelde en haar Mondingen" (VTS-SM). Op de bovenste verdieping van dit fraaie, door een stenen commando uit de Tweede Wereldoorlog, bewaak te gebouw, genieten zes verkeersleiders bij helder weer van een geweldig mooi uitzicht over de Westerschelde. De centrale post in Vlissingen. Bij nacht is dat zicht wat minder en bij mist is er helemaal niets te zien, tenminste niet met het blote oog. Zij zien dan juist alles: op het radarsysteem. Dan pas hebben ze het echt druk en wordt hun aanwezigheid op volle waarde geschat. Vooral bij dichte mist zijn zij de mensen die het scheepvaartverkeer veilig over dit drukke vaarwater be geleiden. Op een mistige winterdag brengt NGT Geodesia een bezoek aan die Vlissingse post en maakt kennis met dit continue plaatsbepalingssysteem. Regionaal verkeers leiders Poelstra en Waleson geven om de beurt, daarbij regelmatig onderbroken door hun normale werkzaam heden, uitleg. Vliegt er een peillijn overheen „Het is een geweldig mooi systeem", legt Waleson uit, „het modernste ter wereld. Het is onze taak om het scheepvaartverkeer veilig en vlot over de Schelde te be geleiden en dat is een hele toer, want het is hier echt druk". Op een van de vijf consoles, lijkend op de brug van een schip en vol beeldschermen en communicatiemiddelen, is die drukte te zien. Het hoofdbeeldscherm toont het Scheldedeel vlak voor Vlissingen. Je ziet de omtrekken van de haven van Vlissingen, de kust van Walcheren, de Sloehaven en aan de overkant de kust van Zeeuws- Vlaanderen. De betonning van de vaargeul is zichtbaar en met enkele stippellijnen zijn ankerplaatsen aange geven. Daartussendoor beweegt schoksgewijs een aan tal stippen en vlekjes van links naar rechts of andersom. Dat zijn de varende schepen. Enkele liggen stil, opge draaid ergens op te wachten. Tussen die grote „echo's" door koersen loodsbootjes heen en weer, en zoekt een veerboot zijn weg. Een klein stipje, zo te zien net buiten de vaargeul, beweegt zich steeds heen en weer haaks op de vaarrichting. „Dat is een peilbootje van de Rijkswater staat", vertelt de operator achter zijn console, „ze hebben vanmorgen netjes gemeld dat ze daar de zee bodem in kaart gaan brengen". Een driftig geel zwaailicht buiten voor het raam verraadt dat het bootje nu bijna de radarpost komt binnenvaren, maar dan maakt het toch tijdig weer rechtsomkeert en verdwijnt in de mist. 48 NGT GEODESIA 92 - 2

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 8