Bedrijfscertificatie door NAP-sticker ofte wel: is Nederland zo ver gezonken? NAP pakt dubieuze handelaren aan Geodeten denken bij Rocomp aan twee dingen: Geodi- meters en TopoCAD, volgens Joop een perfect koppel voor gebruiksvriendelijke, landmeetkundige automatise ring. In Den Helder hebben we inmiddels gezien hoe dat kop pel werkt, in Arnhem zien we wat van de ondersteuning. Met name de instrumentenwerkplaats met onder andere een vaste basis voor kalibratie van de instrumenten. Wat heet vaste basis? De hele buurt is erbij ingeschakeld en is drager van één van de verre afstandspunten waarop kan worden gericht. Op een werktafel is Kjell driftig bezig een paar oranjekleurige Geodimeters (serie 400) bij te stellen. Joop Blom vertelt dat ook hier de nadruk ligt op het onder houd. Het is erg belangrijk dat een bedrijf snel kan worden geholpen als er iets met een instrument is. Het hoeft niet naar de fabriek in Zweden te worden gestuurd, ze kunnen alles hier aan. Als het soms toch wat langer mocht duren, kan men altijd een vervangend instrument krijgen. In de showroom pronken enkele Geodimeters van de 400-serie, maar die blijken alweer te worden overtroffen door de nieuwe broertjes van de nog vriendelijkere 500-serie. Zij zullen binnenkort hun weg vinden naar Groningen, Utrecht, Zeeland of Den Helder om daar nieuwe LAT-relaties aan te gaan of te continueren ter meerdere glorie van de landmeetkunde. Kaarten maken is niet van de laatste tijd. Toen Adrianus Anthony in 1571 zijn „Kaart van Huisduinen, Den Helder en het Nieuwe Diep" vervaardigde, kon hij weten dat die kaart te zijner tijd weieens wat zou wijzigen. In 1702 en 1866 hebben nieuwere generaties voor die „updating" Nazorgafdeling in Arnhem. gezorgd. Maar het bleef een fraaie kaart, die zelfs toen al in 3D werd gepresenteerd. Adrianus zal er echter weinig vermoeden van hebben gehad dat zijn ambachtelijk handwerk vier eeuwen later geheel door machines zou zijn overgenomen. Om hem gerust te stellen, mag dit artikel aantonen dat zijn werk wat presentatie betreft beslist niet hoeft onder te doen voor het hedendaagse machinewerk. Het is toch „van de zotte", zo dacht Piksel bij het aan schouwen van een advertentie in een plaatselijk blad, dat certificatie alleen nog maar kan geschieden door aansluiting bij de certificerende instantie zelf. Dat bovendien de Meetkundige Dienst van de Rijkswater staat zou overgaan tot certificatie welke kenbaar kan worden gemaakt door een heuse sticker, ging wel heel erg ver. Latente gedachten vermoedden reeds dat er straks alleen nog langs rijkswegen mag worden ge meten met oranje vesten, goedgekeurd door de Nederlandse Vereniging van Geomaltresses (NVG). Letterlijk bevat de advertentie de tekst: U stapt eenvoudig naar een bedrijf waar de NAP- sticker voorkomt en weet dan dat u vrijwel zeker voor het volle pond zal stagen! Omdat Piksel hier dus helemaal geen hoogte van kon krijgen, dwong deze krasse uitspraak hem tot nadere bestudering van de advertentie. Tot zijn opluchting be trof het hier een certificering in de auto-branche. Een bedrijf dat is voorzien van de zogenaamde NAP- sticker, kan een totaaloverzicht verstrekken van de staat van dienst van een tweedehands voertuig; het is een voertuig-gebonden administratie. Men spreekt hier van de NAP, in plaats van het NAP. De letters NAP staan dan ook voor Nationale Auto Pas. Nieuwe bedrijven in de geodetische branche be hoeven dan ook geen vrees te hebben, zij kunnen voorlopig nog doorgaan met het waterpassen. Piksel NGT GEODESIA 92 - 3 99

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 15