Beleidsverklaring betreffende de bijdrage van geodeten [Eng.: surveyors] aan landmanagement Preambule Verklaring De International Federation of Surveyors (FIG) is een internationale, niet-overheidsorganisatie die nationale verenigingen en organisaties van geodeten (surveyors) omvat. Haar doel is het bevorderen van internationale samenwerking ten behoeve van de verdere ontwikke ling van de activiteiten van geodeten (surveyors) op alle toepassings gebieden. De FIG is verbonden met de Verenigde Naties en wel als niet- overheidsorganisatie met een raadgevende status in de Sociale en Economische Raad. De FIG heeft ook een officiële waarnemers status bij het VN Environmental Programm. Meer in het bijzonder zijn negen technische en wetenschappelijke commissies van de FIG verantwoordelijk voor de voorbereiding, het leiden en evalueren van technische en wetenschappelijke activitei ten in samenwerking met een congres dat elke vier jaar wordt ge houden: Commissie 1beroepspraktijk, organisatie en wettelijk systeem; Commissie 2: beroepsopleiding en literatuur; Commissie 3: landinformatiesystemen; Commissie 4: hydrografie; Commissie 5: meetinstrumenten en -methoden; Commissie 6: ingenieursmetingen; Commissie 7: kadaster en landinrichting; Commissie 8: stedelijke planning en ontwikkeling; Commissie 9: waardebepaling en management van onroerend goed. De geodeet (surveyor) wordt door de FIG beschouwd als een be roepsbeoefenaar met academische kwalificaties en de technische ervaring om: de wetenschap van de geodesie (in ruime zin) te beoefenen; informatie die gerelateerd is aan land en geografie, te verzame len en te genereren; die informatie te gebruiken voor planning en uitvoering van een efficiënt bestuur over land en zee, en de structuren daarop; aan te zetten tot vooruitgang en ontwikkeling van zulke activi teiten. Deze verklaring heeft het doel om zowel regeringen als nationale en internationale organisaties te overtuigen van het nut van het geo deten (surveyors)beroep in de bijdrage aan een geëigend land management. De FIG, overwegende dat: nu en in de toekomst sprake is van een driehoek van drie onderling gerelateerde problemen welke de mensheid be dreigen, namelijk explosieve bevolkingsgroei, armoede en schade aan het menselijk leefmilieu en zijn bronnen; landmanagement, inhoudende ruimtelijke ordening, inclu sief de planning van het grondgebruik, waardebepaling en taxatie, grondverwerving en levering, eigendomsrecht en grondregistratie/kadaster, geografische en/of landinforma tiesystemen (GIS/LIS) en institutionele aspecten zoals coördinatie en samenwerking, organisatie, financiële syste men, wetgeving, informatie-communicatie, opleiding, on derzoek, consultancy en technische hulp, een noodzakelijk onderdeel is van de middelen die regeringen tot hun be schikking hebben voor de ontwikkeling van moderne sa menlevingen en voor het oplossen van de bovengenoemde problemen. (Red.: Zie achtergrondnotitie over landmana gement, samengesteld door J. L. G. Henssen, president van het OICRF, die bij deze beleidsverklaring is gevoegd): de geodeet (surveyor) de vaardigheid bezit (als een resul taat van zijn opleiding, training en ervaring) om te zamen met andere disciplines bij te dragen aan de ontwikkeling en uitvoering van een geëigend landmanagement, dat een on ontbeerlijke steun is voor de pogingen om een aanvaard baar menselijk leven voor iedereen in de toekomst te ver zekeren, speciaal op het gebied van de basiselementen van menselijk leven zoals grondgebruik, grondbewerking, waterbeheer, alsmede de uitdaging van de stedelijke groei in de derde wereldlanden, de crisis in deze steden en de situatie in de geïndustrialiseerde wereld. aanvaardt dat: de geodeet (surveyor) en dus de FIG - op wereldschaal - een belangrijke missie heeft om bij te dragen aan landma- nagementactiviteiten en daarom verklaart dat: landmanagement belangrijk is voor de oplossing van de problemen die de wereld vandaag en in de toekomst kent; de verschillende elementen van landmanagement een ster ke onderlinge relatie hebben; deze beleidsverklaring een prikkel moet zijn voor geodeten (surveyors) om actiever deel te nemen en bij te dragen aan een breed scala aan landmanagementactiviteiten; dat in de komende tijd het beleid van de FIG zal zijn gericht op het vervullen van de opdracht om de vaardigheden in de wereld op het gebied van het landmanagement te ver beteren. Dit houdt in dat de FIG: waar passend de bijdrage van de geodeten (surveyors) aan landmanagement als een belangrijk onderwerp zal be schouwen op conferenties en bij andere gelegenheden, en de nationale verenigingen zal aanmoedigen hetzelfde te doen; het beleid van de FIG met betrekking tot de bijdrage aan landmanagement onder de aandacht van nationale en in ternationale organisaties en autoriteiten zoals de VN zal brengen en zal verzekeren dat zij op de hoogte zijn van de mogelijke bijdrage van de geodeet (surveyor) aan geëigend landmanagement; erop zal aandringen bij nationale en internationale hulp organisaties dat zij in ontwikkelingsprogramma's ruimte maken voor de deskundigheid en dienstverlening van de geodeet (surveyor), als het gaat om landmanagament- activiteiten; discussies over landmanagement-onderwerpen en de bij drage van geodeten (surveyors) daarbij zal aanmoedigen door nationale autoriteiten, universiteiten, andere scholen en onderzoeksinstituten, zodat daarvan invloed uitgaat op leerprogramma's en syllabussen; bij alle technische en wetenschappelijke commissies bin nen de FIG erop zal aandringen dat prioriteit wordt gege ven aan onderwerpen betreffende landmanagement voor zover gerelateerd aan hun werkveld; zal verzekeren dat het bureau verantwoordelijkheid zal nemen voor de uitvoering van deze beleidsverklaring en voor de coördinatie tussen de verschillende technische en wetenschappelijke commissies met betrekking tot dit on derwerp. Aangenomen door het Comité Permanent van de FIG in haar ver gadering in Beijing (China), mei 1991. de President, de Secretaris-Generaal Juha Talvitie Pekka Raitanen FIG-publikatie 1991, no. 4, „Surveyor's contribution to Land Management", vertaald uit het Engels door ir. P. van der Molen. 1 nn NGT GEODESIA 92 - 3

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 16