Landmanagement in mondiaal perspectief achtergrondnotitie bij de FIG-verklaring betreffende de bijdrage van de geodeet aan landmanagement Grond en grondpolitiek Landmanagement Algemeen door prof. mr. ir. J. L. G. Henssen (Nederland), president van het OICRF. SUMMARY Land Management, a background paper This background paper considers the policy statement on the surveyor's contribution to Land Management, adopted by the Permanent Committee Meeting of FIG, May 23, 1991, Beijing, China. This policy statement deals with all problems, worldwide, on Land Management in terms of spatial planning, valuation, taxation, acquisition and disposal of land, and legal and administrative registration of land and ownership. Several institutional components necessary for modern land management, such as organization, information, com munication, training, research and technical assistance are also discussed. Het is duidelijk dat alle bedreigingen voor de mensheid, zoals die zijn aangeduid in de FIG-verklaring, zeer nauw samenhangen met grond. Wij hebben allen grond nodig om op te leven, ons onder komen op te bouwen en ons voedsel te verbouwen. In dit opzicht wordt onder „grond" ook begrepen water, zoals de zee, en de zeebodem die meer en meer van belang wordt in verband met de aanwezigheid van delfstoffen. Vooral in ontwikkelingslanden kan grond niet worden be handeld als elk ander handelsartikel, hoe duidelijk en waardevol ook. Naast zijn economische waarde heeft grond vaak een wezenlijke, sociale en religieuze beteke nis. De gedachte bijvoorbeeld, dat de grond behoort tot de voorvaderen van wie de levenden hun recht ontlenen om de grond te gebruiken als rechtsopvolgers van de do den en tevens als beheerder voor de nog ongeborenen van de groep (stam, familie), kan niet worden afgedaan als oud, bijgelovig of romantisch. De gedachte dat wij het land beheren voor de generaties na ons, wordt ook in ontwikkelde landen meer en meer benadrukt; dit wordt veroorzaakt door de tegenwoordige problemen van over- uitputting van de grond, van vervuiling en gebrek aan grond. Binnen het raamwerk van gedachten over de betekenis van grond moet een evenwicht worden gevonden tussen exploitatie/gebruik van grond en het behoud ervan, zodat een duurzame ontwikkeling kan worden verkregen, die nodig is voor het overleven van de mensheid. Door het ontwerpen en uitvoeren van een grondpolitiek kunnen regeringen hun wil tonen grond ter beschikking te stellen om tegemoet te komen aan de steeds toenemen de behoefte aan grond. Zo'n grondpolitiek houdt in dat er voor alle soorten gebruik een voldoende hoeveelheid grond beschikbaar moet zijn; de grond moet geschikt gelegen zijn en voorzien zijn van een adequate infra structuur, waarbij milieu-eisen in acht worden genomen. Bovendien moet de grond beschikbaar zijn tegen een economisch haalbare prijs en moet er sprake zijn van FIG-publikatie 1991, no. 4, „Surveyor's contribution to Land Management", vertaald uit het Engels door ir. P. van der Molen. NGT GEODESIA 92 - 3 zekerheid van het eigendomsrecht. Dat moet duidelijk zijn gedefinieerd. Dit alles moet plaatsvinden op een om vang en schaal die in overeenstemming zijn met allerlei groeiende behoeften. Voor het effectief uitvoeren van een grondpolitiek, als die eenmaal ontworpen is, is het noodzakelijk verschillende instrumenten en gereedschappen aan te wenden. Deze aanwending kan in de context van de beleidsverklaring worden aangeduid met de term „landmanagement". Als belangrijke instrumenten en gereedschappen kunnen worden genoemd: ruimtelijke ordening (inclusief planning van het grond gebruik); waardebepaling en taxatie; verkrijging van grond en levering; juridische eigendom van grond en grondregistratie/ kadaster; geografische en/of landinformatiesystemen (GIS/LIS); institutionele aspecten: coördinatie en samenwerking, organisatie, financiële systemen, wetgeving, informa tie-communicatie, opleiding, onderzoek, consultancy en (technische) hulp. Deze instrumenten en gereedschappen spelen (de één minder, de ander meer) een fundamentele rol in de stadia van ontwikkelingsactiviteiten, zoals men die gewoonlijk onderkent: inzicht hebben in het actuele, hedendaagse grond gebruik; plannen van het toekomstige gebruik; realiseren van het geplande toekomstige gebruik; beheren en toezicht houden op het gerealiseerde gebruik. De instrumenten en gereedschappen zijn sterk aan el kaar gerelateerd, zodat een goede coördinatie en samen werking tussen alle partijen gewoonlijk vanuit ver schillende disciplines werkend noodzakelijk zijn, en die moeten worden ontwikkeld of verbeterd. Hierna zullen de instrumenten en gereedschappen kort worden be handeld. 101

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 17