Henssen verdedigt ,,zijrt" beleidsverklaring tijdens de FIG-bijeen- komst in Beijing. Ruimtelijke ordening (inclusief planning van grondgebruik) Om optimaal toegang tot en gebruik van grond te krijgen, is een geïntegreerd en samenhangend systeem van plan ning noodzakelijk voor alle bestuurlijke niveaus (bijvoor beeld nationaal, provinciaal en lokaal). Na op (bijvoorbeeld) nationaal niveau de planning van het grondgebruik te hebben bepaald, moet door middel van procedures fundamenteel en instrumenteel richting worden gegeven aan de uitwerking en uitvoering door andere bestuurslagen. Dus voor alle doeleinden moet een goede coördinatie, integratie en synchronisatie van planningsactiviteiten aanwezig zijn. Er moet een wissel werking zijn tussen planning op nationaal, regionaal en lokaal niveau. Daarbinnen moet aandacht worden ge schonken aan bijvoorbeeld huisvesting, industrie, land bouw, infrastructuur, gezondheidszorg, onderwijs, werk gelegenheid en vervoer, natuurlijk rekening houdend met de gevolgen voor het milieu. Een wet op de ruimtelijke ordening, met haar verschillen de regelingen, moet de wettelijke basis vormen voor de wisselwerking tussen de verschillende bestuurslagen en de betrokken instellingen. De wet moet de verantwoorde lijkheden in de onderscheiden processen regelen. De ver schillende regelingen voor nationale, regionale en lokale planning moeten goed op elkaar zijn afgestemd en vooral in overeenstemming zijn met de inhoud van de ruimtelijke wetgeving zelf. Naast deze wettelijke, administratieve en organisato rische aspecten is speciale aandacht nodig voor de ont wikkeling en uitvoering van moderne technologie met be trekking tot ontwerpen, toewijzen en uitvoeren van plan ningsactiviteiten. Het overheidsbeleid en de gehanteerde technieken voor ruimtelijke ordening moeten worden be keken en beoordeeld op basis van criteria van doelmatig heid, gelijkheid, behoud van milieu en maatschappelijke behoefte. Waardebepaling en taxatie Waardebepaling van grond (inclusief de gebouwen) is zeer belangrijk, zowel voor de bepaling van de grondprijs en de compensatiewaarde bij overdracht of onteigening, 102 voor hypothecair krediet, voor verzekering en huur, als voor grond- of eigendomsbelasting en andere belastin gen die min of meer betrekking hebben op grond. Grondprijzen worden in het algemeen gevormd op basis van de heersende marktwaarde of opbrengend vermo gen. Bij het schatten van de waarde van percelen grond, inclusief alles wat erop is gebouwd, kunnen de methode van prijsvergelijking, de opbrengst- dan wel de vervan gingskostenbenadering worden toegepast. Soms hebben grondprijs en werkelijke economische waarde weinig relatie met elkaar, vooral waar in stedelijke randgebieden en gebieden in ontwikkeling de normale grondprijzen zijn verstoord door speculatie en onrecht vaardig gestegen prijzen en daarmee dus het functione ren van de grondmarkt. Maatregelen moeten worden ge nomen om deze problemen te boven te komen, zoals uit sluiting van de „verwachtingswaarde", bepaling van de prijs op een vast tijdstip, introductie van waardebevrie- zing, recht van voorkoop en wegnemen van onverdiende waardevermeerdering door middel van belastingen. In dit opzicht kan een aanbeveling van het VN Habitat rapport ,,Land for housing the poor", Tallberg (Zweden 1983) worden aangehaald: ,,Bij het verkrijgen van grond zouden de overheden een prijs moeten betalen die gelijk is aan de oorspronkelijke investering en de actuele waarde die aan de desbetref fende grond is gegeven door de eigenaar of de rechtheb bende. Natuurlijk moet deze aanbeveling worden beschouwd binnen het raamwerk van de grondwettelijke rechten in de afzonderlijke landen. Met betrekking tot de waardebepaling is het noodzakelijk om kort het belang te benadrukken van de grond- of ei gendomsbelasting als mechanisme voor het mobiliseren en het toekennen van fondsen voor grondontwikkelings- activiteiten. Behalve als bron van overheidsinkomsten kan de grondbelasting eigenaren van ongebruikte of te weinig gebruikte grond aanmoedigen deze grond te ont wikkelen, vooral in stedelijke gebieden. Bovendien kan de grondbelasting, vooral in de stedelijke randgebieden, grondspeculatie ontmoedigen door de belastingdruk te verhogen naarmate de grond minder of niet wordt ge bruikt. Verder is grondbelasting moeilijker te ontduiken dan elke andere soort belasting, aangezien grond of ge bouwen niet kunnen worden verborgen. Tenslotte is grond- of eigendomsbelasting altijd gekoppeld aan een zekere vaste locatie, zodat het kan worden gebruikt als instrument voor de uitvoering van ruimtelijke ordening. Vormen grondverwerving en -levering feitelijke verwerving en aansluitende levering van grond legalisering bestaande situatie opzetten grondbank maximum stellen aan landbezit landinrichting/ruilverkaveling In ontwikkelingsprojecten is het altijd belangrijk de finan ciële middelen af te stemmen op het project. De waarde van grond moet bekend zijn om realistische bijdragen te vragen van degenen die van de ontwikkeling profiteren. In dat geval moeten gerechtvaardigde kostenvoordelen kunnen worden behaald, waardoor terugverdienen moge lijk wordt gemaakt. NGT GEODESIA 92 - 3

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 18