Op het gebied van de waardebepaling en financiering vragen gegevensverzameling, gegevensverwerking en levering om de toepassing van moderne technologieën, speciaal op het gebied van de automatisering. Verkrijging van grond en levering Grond beschikbaar krijgen, vooral in stedelijke gebieden in ontwikkelingslanden, is een ingewikkeld proces. Het is het belangrijkste knelpunt voor de uitvoering en verbete ring van de infrastructuur in brede zin. Het beschikbaar komen van grond kan worden beïnvloed door verschillen de economische factoren, zoals hoogte van belasting, de te verwachten veranderingen in het toekomstig gebruik, maar ook door historische, sociale en religieuze factoren. Het kan daarom zelfs verschillen van regio tot regio bin nen hetzelfde land. In het hierna volgende worden enkele vormen van grond verwerving en -levering besproken: Feitelijke verwerving en aansluitende levering van grond. In dit geval is het noodzakelijk om zeker te stel len dat de overheid de verworven grond niet te lang onder zich houdt, zodat vertraging in het voldoen aan de behoefte aan grond wordt voorkomen. Bovendien moet overheidsgeld dat nodig is voor investeringen el ders, niet worden vastgehouden. In de meeste landen geeft de wet aan de regering de mogelijkheid van verplichte overdracht (onteigening). Aangezien onteigening hevige weerstand zal opwek ken bij de invloedrijke, gevestigde belangen en dien tengevolge zal lijden aan aanmerkelijke vertraging, wordt onteigening slechts in overweging genomen als alle normale pogingen tot verwerving hebben gefaald. Waar dit kan moet de wet het mogelijk maken een compensatie te betalen, die gerelateerd is aan de wer kelijke economische waarde van de grond in plaats van aan de speculatieve of maximale potentiële ge bruikswaarde. Legalisering van de bestaande situatie of deze een wettelijke status quo geven. Verscheidene situaties kunnen zich hier voordoen. Bijvoorbeeld de situatie waarin illegale landbezetters hebben gebouwd op overheidsgrond of de situatie waarin grond door de armen is verkregen door illegale splitsing in percelen, waarbij er dus geen zekerheid van eigendomsrecht is. Als legalisering van de bestaande situatie wordt over wogen, moet de overheid zich van sommige, mogelijk negatieve effecten bewust zijn. Enkele van dit soort te vermijden effecten zijn: als de armen eenmaal betrekkelijk goedkoop ze kerheid van eigendom hebben verkregen en een zekere kwaliteit van hun onderkomens hebben be reikt, kunnen economisch sterkere groepen daarin geïnteresseerd raken en door middel van econo mische processen de armen uit hun onderkomens drijven. Dan zal ergens anders een nieuwe illegale wijk verrijzen; vaak hebben de oorspronkelijke landbezetters ver schillende percelen grond, die zij aan anderen ver huren. Legalisering van de bestaande situatie kan een ongewenst systeem van grootgrondbezit be vestigen; illegale wijken zijn vaak gebouwd op gevaarlijke plaatsen, zoals moerassen, instabiele hellingen, vervuilde plekken, dan wel op economisch onge wenste plaatsen. Alvorens legalisering te overwe gen, moet de geschiktheid van het gebied zorgvul dig worden onderzocht. Andere mogelijkheden om grond beschikbaar te krij gen, zijn een grondbank (grond verzamelen ten be hoeve van latere uitgifte of toewijzing), land maxi mering (vaststellen van een maximum aan land dat een individu, een familie of een bedrijf mag bezitten, ook voor het voorkomen van pachtheerschap). Even eens is landinrichting of ruilverkaveling een middel voor landverwerving. Daarnaast is het een instrument voor de verbetering van het grondgebruikpatroon en de daarmee samenhangende infrastructuur. Grondbezit en grondregistratie (kadaster) De meeste van de problemen waarmee ontwikkelings landen worden geconfronteerd, komen voort uit het inge wikkelde systeem van het grondbezit, dat op zijn beurt het direct gevolg is van de sociale, economische, histori sche en godsdienstige betekenis die aan grond wordt toe gekend (zoals reeds eerder vermeld). Grondbezit kan worden gedefinieerd als het recht of de wijze van het houden van de grondeigendom. Institutionele aspecten coördinatie samenwerking financiële systemen wetgeving organisatie informatie-communicatie training onderzoek consultancy (technische hulp) In veel delen van de zich ontwikkelde wereld is het tradi tionele systeem van grondbezit nog steeds de basis van het eigenaarschap en pachtheerschap. Deze traditionele grondbezitsystemen mogen dan weliswaar een hoge mate van zekerheid geven aan de mensen op het land, zij zijn ook een bolwerk tegen elke verandering in de gebrui kelijke standaard in leven en werk. Een van de grootste problemen zal dan zijn om de wijze waarop traditionele samenlevingen aankijken tegen en omgaan met grond, aan te passen aan de eisen die worden gesteld aan de vooruitgang en de socio-economische ontwikkeling. In sommige ontwikkelingslanden, waar het grondbezit een gemeenschappelijk recht betreft, valt er een tendens naar individuele eigendom of gebruik op te merken. Rechtszekerheid van het grondbezit is een van de ver eisten voor grond om geleverd te worden. Geen enkele boer zal werkkracht of geld investeren in land, evenmin zal een huisbewoner dat doen in zijn huis, geen economi sche activiteit zal worden ontwikkeld als er een gebrek is aan rechtszekerheid van het grondbezit. Onzekerheid van grondbezit zal investeringen verhinderen, omdat het land niet kan worden aangeboden als een onderpand voor leningen. Aandacht moet worden gegeven aan de verschillende systemen van eigendomsrecht, vooral met betrekking tot de verbetering van de traditionele gang van zaken. Hier kan worden opgemerkt, dat de verandering van een plan-economie naar een markt-economie, zoals die op het ogenblik in verschillende landen kan worden waarge nomen, eveneens het karakter van het grondbezit kan veranderen van een overheids- of collectieve eigendom naar een individuele eigendom of pacht. NGT GEODESIA 92 - 3 103

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 19