Ten einde grond te voorzien van zekerheid van grondbe zit door middel van officieel erkende schriftelijke be wijsstukken, is een systematisch opgezette en allesom vattende grondregistratie of kadaster noodzakelijk. Zo'n registratie zal moeten worden opgezet, dan wel verbeterd en bijgehouden. Zo'n systeem, dat bestaat uit een karto- grafisch en een beschrijvend deel, zal geschikt moeten zijn om veel doelen te dienen. Het moet functioneren als een zogenaamd meerdoelenkadaster en zal de basis moeten zijn voor andere perceel-georiënteerde gege vensverzamelingen, bijvoorbeeld om landgebruiks- en planningsbeslissingen mogelijk te maken. Nieuwe tech nologieën, methoden en technieken spelen vanzelfspre kend een vitale rol in de verbetering van een dergelijk re gistratiesysteem. Geografische en landinformatiesystemen (GIS/LIS) Deze informatiesystemen geven, zoals de naam al zegt, informatie over land: informatie die de basis is voor de beschrijving van problemen, voor het nemen van beslis singen en voor de uitvoering van deze beslissingen. Deze Census administration Tax administration Other public admin. Private sector i Provincial and district survey offices REGISTRATION OF REAL ESTATE RIGHTS COMPONENT (ownership data) Register of legally confirmed titles Conveyance register Mortgage register REAL ESTATE COMPONENT Land register units Lots Other decisions L PLANNING Detailed plans Land use restrictions Other decisions Real estate register (Land register) Real estate register (Lot register) Physical planning register informatie wordt gepresenteerd in een geometrische, kar- tografische en beschrijvende vorm. GIS/LIS is een be langrijk begrip in het ,,landmanagement"-concept. Er bestaat een grote verscheidenheid aan landinformatie systemen. De inhoud van zo'n systeem hangt af van het doel waarvoor het is ontwikkeld, bijvoorbeeld het al eer der genoemde kadastrale systeem. Het is noodzakelijk om activiteiten te ontplooien, die deze systemen met el kaar in verbinding brengen om uitwisseling van gegevens mogelijk te maken. Daardoor is men in staat om verschil lende aan grond gerelateerde gegevens te aggregeren en specifieke informatie te verkrijgen die nodig is voor uit eenlopende doeleinden. De ontwikkeling van zo'n concept voor informatiesyste men vraagt om aandacht voor technische, organisatori sche en institutionele eisen, met als doel de noodzake lijke doorzichtigheid in informatie te scheppen. De ont wikkeling van een informatie-jungle moet beslist worden vermeden. Op informatiegebied doen zich tegenwoordig de volgen de trends en ontwikkelingen voor: toepassing van nieuwe techno logieën, vooral op het gebied van de gegevensverzameling, bewerking, opmeting, kaartver vaardiging en ordening van landinformatie; ontwikkeling van een meerdoe- lensysteem, gebaseerd op infor matie uit verschillende bronnen en beschikbaar in een verenig bare vorm, en met een geëigen de ruimtelijke referentie ten ein de gegevensintegratie en ver vaardiging van speciale produk- ten mogelijk te maken; ontwikkeling van decentrale net werken om informatie te verza melen en te verspreiden; coördinatie van landinformatie- activiteiten in verscheidene or ganisaties door de ontwikkeling van gemeenschappelijke stan daarden en nieuwe procedures; scheppen van nieuwe organisa tiestructuren. Users Local court Town survey office Municipality County Council Ministry of Environment Public Museum Agency (Examples) Institutionele aspecten Institutionele aspecten zijn een voorwaarde voor de hierboven ge noemde werkzaamheden. Sommi ge, zoals coördinatie, samenwer king, financiële systemen en wet geving, zijn reeds genoemd. In het hierna volgende zal aandacht wor den gegeven aan enkele andere in stitutionele aspecten, zoals orga nisatie, informatie-communicatie, training en onderzoek. Organisatie Om de vereiste coördinatie en sa menwerking te verzekeren, is een organisatorisch raamwerk noodza kelijk. Binnen dit raamwerk moeten'' de verantwoordelijkheden en de 104 NGT GEODESIA 92 - 3

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 20