GIS en digitale fotogrammetrie bij de Rijkswaterstaat, gericht op kustverdediging Inleiding 106 trokken bij de landmanagement-werkzaamheden te infor meren en te overtuigen. (Technische) hulp is noodzakelijk voor de beschikbaar heid van toereikende hulpmiddelen, zoals computers (pc's), programmatuur of van technische instrumenten ten behoeve van bijvoorbeeld planning en management in brede zin. Literatuur 1Report of the U.N. Seminar of Experts on Land for Housing the Poor. Tallberg, Zweden, maart 1983. 2. Dunkerley, H. B., Urban Land Policy, Issues and Opportunities. World Bank Publications. Oxford University Press, 1983. 3. Review of the Latest Technology and its Relationship to Policy, Economy and Development in Cartographic Data Manipulation. Report of the ad hoc group of experts on cadastral surveying and land information systems. United Nations Economic and Social Council, 77/LI New York. U.N. 1985. 4. Our Common Future. Report of the World Commission on Envi ronment and Development. Oxford University Press. Oxford, New York 1987. Geografische informatiesystemen (GIS) zijn in de eerste plaats systemen om grote hoeveelheden informatie te ordenen en beschikbaar te stellen [1], Deze taak komt voor een deel overeen met die van niet-ruimtelijke infor matiesystemen. Het verschil is dat met een GIS verschil lende gegevensbronnen op basis van hun geografische component aan elkaar kunnen worden gekoppeld. Een GIS biedt, op basis van deze geografische component, de mogelijkheid om analyses uit te voeren (hoever zijn de zeehondengebieden verwijderd van de lozing?) en om een koppeling met modellen tot stand te brengen (stroomt de lozing door de beschermde zeehondenge bieden?). Het verzorgen van een kartografische presen tatie vindt plaats op basis van de digitale bestanden, dit in tegenstelling tot de handmatige kartografische werk zaamheden in vroegere tijden. Samenvattend kent een GIS vier hoofdtaken: ordenen, beheren en integreren van grote hoeveel heden informatie met een ruimtelijke component; beschikbaar stellen van deze informatie aan meerdere gebruikers tegelijkertijd; analyseren van deze ruimtelijke informatie; presenteren. 5. Dale, P. F. and J. D. McLaughlin, Land Information Manage ment: an Introduction with Special Reference to Cadastral Pro blems in the Third World Countries. Claredon Press. Oxford 1988. 6. Doebele, W. A., Land Management Review Workshops. Issues Paper on Urban Land Tenure. The World Bank. Washington, juni 1988. 7. Henssen, J. L. G., Indonesia, Management and Delivery Systems of Land for Human Settlements. Apeldoorn, Neder land, oktober 1988. 8. Urban Management Program. Overview of Program Activities. The World Bank and UNCHS (Habitat), s.l. februari 1989. 9. Opening Address presented by His Excellency the Minister of Public Works of Indonesia, ir. Radinal Moochtar, to the Inter national Workshop on Land Policy and Management in Urban Area and its Implementation. Bali, Indonesia, november 1989. 10. ,,A Better Life for the Future Generations". U.N. World Popu lation Fund, 1989, the Amsterdam Declaration. International Forum on Population in the 21th Century. Amsterdam, Neder land, november 1989. 11. Henssen, J. L. G., Cadastre, indispensable for development. Inaugural address. Enschede, Nederland, april 1990. Fotogrammetrie is de meetmethode om de afmeting en ligging van objecten vast te leggen met behulp van één of meer fotografische opnamen vanuit een vliegtuig. Foto grammetrie wordt van oudsher bij uitstek gebruikt voor de vervaardiging van topografische kaarten. Op basis van stereoluchtfoto's is het mogelijk driedimensionale (X,Y,Z)-coördinaten te meten. Ook thematische kaarten, zoals vegetatiekaarten, worden vervaardigd op basis van (infrarood)luchtfoto's. De voordelen van digitale topografische bestanden wor den momenteel meer en meer onderkend en gebruikt. Inzet van GIS maakt beschikbaarheid van digitale topo grafische bestanden noodzakelijk. Digitale geo-informatie is in verschillende vormen beschikbaar, waarvan digitale topografische bestanden het meest bekend zijn. Het werken met digitale topografische bestanden biedt nieu we mogelijkheden met betrekking tot gegevensbeheer, -bewerking en -analyse. Fotogrammetrie vormt een be langrijke bron voor de basisinformatie voor GIS [2], De huidige ontwikkelingen in de fotogrammetrie luiden een nieuw tijdperk in; digitale fotogrammetrie berust op een combinatie van fotogrammetrische principes en digi tale beeldverwerkingstechnieken. Hierbij wordt gebruik gemaakt van digitale beelden of gescande luchtfoto's. door ir. C. S. Hart, onderzoeksingenieur bij de hoofdafdeling Luchtkartering van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. SUMMARY GIS and digital photogrammetry: tools for coastal zone defence at the Rijkswaterstaat Three dimensional terrain information is indispensable for coastal defence and management, in particular in the Netherlands where extensive areas are below sea level. The capture of elevation data by photo- grammetric means is labour-intensive. The achievements of present digital photogrammetry may result in substantial reduction of time and labour. These expectations let Rijkswaterstaat develop a GIS prototype for coastal zones, based on digital photogrammetric products. NGT GEODESIA 92 - 3

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 22