Digitale Fotogrammetrie Nieuwe technieken, nieuwe kansen? De Meetkundige Dienst (MD) van de Rijkswaterstaat heeft in haar zestigjarige bestaan een aanzienlijke hoe veelheid kennis en ervaring opgedaan met het leveren van en het adviseren met betrekking tot geo-informatie. Daarom en omdat in een GIS verschillende gegevens bronnen op basis van de gemeenschappelijke geografi sche component kunnen worden gekoppeld en verwerkt, is de rol van GIS-coördinator bij de MD voor wat betreft Rijkswaterstaat zeker niet misplaatst. De verscheiden heid aan GIS-projecten waarin de MD vanwege haar GIS- kennis en expertise alleen al in de sector water deel neemt, onderstreept dit feit: WADGIS ter ondersteuning van beheer en onder zoeksactiviteiten op de Waddenzee; MANS ontwikkeling en toepassing van beleidsanalyse instrumenten die een afweging van beleidsalternatie ven met betrekking tot het gebruik, de inrichting en het beheer van de Noordzee mogelijk maken; KUST-GIS ontwikkeling van digitale topografische produkten en GIS-prototypen ten behoeve van kust verdediging. Op het gebied van de digitale fotogrammetrie is de MD actief op verschillende fronten. Zo is na een uitgebreid theoretisch en praktisch onderzoek onlangs het DCCS- systeem (Digital Comparator Correlator System) aange schaft, dat ontwikkeld is om op basis van CCD-camera's en digitale fotogrammetrische technieken (detectie mar kante punten, matching) de aerotriangulatie automatisch uit te voeren. De MD heeft verscheidene onderzoeken lopen op het gebied van de automatische vervaardiging van digitale terreinmodellen (DTM) uit stereoluchtfoto's bij enkele internationaal hoog aangeschreven instituten en bedrijven [3]. Algemeen onderzoek op digitaal foto- grammetrisch gebied concentreert zich op de combinatie van fotogrammetrie, GIS en kennissystemen met be trekking tot de detectie van wegennetwerken uit digitale beelden [4], [5], [6]. Tevens worden nieuwe fotogramme trische technieken, zoals laserscanning en GPS, in de praktijk uitgetest en gevalideerd. De voordelen van analytische fotogrammetrie boven ana loge fotogrammetrie werden twintig jaar na haar uit vinding als zodanig erkend. Deze grote overgangsfase is deels te verklaren door het feit dat de overgang van een uitvinding naar een robuust commercieel produkt een tijd verslindend proces is. Hierbij komt dat de nieuwe ont wikkelingen vanuit de analytische fotogrammetrie een grote uitwerking hadden op (de nauwkeurigheid en effi ciëntie van) huidige processen, terwijl de technologie zelf voor velen onbekend was. Ook dit vormde een remmende factor op het innovatieproces. Terwijl de technische ont wikkeling van de analytische fotogrammetrie thans als voltooid kan worden beschouwd, wordt vooral in de niet- topografische en terrestrische fotogrammetrie de ana lytische plotter steeds meer ingezet. Momenteel staat men voor de ontwikkeling van de derde generatie fotogrammetrische methoden en systemen, verzameld onder de naam digitale fotogrammetrie. Digitale fotogrammetrie is gebaseerd op de fotogramme trische basisprincipes en digitale beeldverwerkingstech nieken. Hierbij worden echter geen analoge foto's ver werkt, maar digitale beelden, waarvan de beeldelemen ten (pixels) worden opgeslagen in de computer. Reeds in de jaren vijftig werden experimenten met digitale correla tietechnieken (Hobrough) gemeld. Dit zijn technieken om overeenkomende objecten in overlappende, gescande beelden automatisch op te sporen en te meten. De expe rimenten van Hobrough waren echter de enige op merkelijke feiten in de digitale fotogrammetrie gedurende twintig jaar. Digitaal fotogrammetrische instrumenten doen momen teel meer en meer hun intrede, in ieder geval op con gressen en tentoonstellingen. Over praktijkervaringen met dit type systemen en technieken is in Nederland nog weinig gepubliceerd. Legt men zijn of haar oor te luisteren bij de gestaag groeiende discussies binnen bedrijven, op congressen of bij tentoonstellingen over het onderwerp digitale foto grammetrie en diens toekomstige impact op personeel, systemen en organisatie, dan variëren de verwachtingen van een grote efficiëntieverbetering door volledige auto matisering tot vrees voor werkgelegenheid door de in trede van digitale systemen. Op basis van de ervaringen die de laatste jaren bij de MD zijn opgedaan, wordt een poging gedaan de huidige state-of-the-art en de ver wachtingen summier onder woorden te brengen. Fig. 1. Het DCCS-systeem bij de Meetkundige Dienst, bestemd voor semi-automatische aerotriangulatie op basis van digitaal fotogram metrische technieken. Digitaal fotogrammetrische technieken laten zich mo menteel onderscheiden in twee moeilijkheidsgraden: 1. aan de ene kant zijn er de fotogrammetrische pro cessen, waarvoor vanuit het oogpunt van de digitale beeldverwerking kennis en menselijk ingrijpen in prin cipe niet nodig zijn. Deze onderdelen kunnen in ver gaande mate worden geautomatiseerd. Hierbij moet worden gedacht aan automatische aerotriangulatie en automatische vervaardiging van digitale terreinmodel len; 2. aan de andere kant bestaan er taken waarvoor de kennis en intelligentie van de operateur vanuit het oogpunt van de beeldverwerking juist onmisbaar zijn. Een operateur is bijvoorbeeld zeer bekwaam om ten behoeve van een kartering objecten, relaties en struc turen in beelden te herkennen [7]. Digitale beeldver werkingstechnieken pogen deze kennis en ervaring van de operateur in combinatie met kennissystemen te ondervangen. Kan men vandaag de dag nog niet zeggen dat de problematiek van raster/vector conversie van gescande kaarten dichtbij een een duidige oplossing is, de complexiteit van raster/vector conversie van digitale luchtopnamen is vergeleken met een kaart vele malen groter. Factoren als scha- NGT GEODESIA 92 - 3 107

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 23