Digitale fotogrammetrie en GIS voor kustverdediging vormt. Digitale orthofoto's kunnen dienen als achtergrond voor een digitaal topografisch bestand of voor midden- schalige karteringswerkzaamheden. Digitale orthofoto's kunnen in de toekomst een basis-informatielaag vormen voor GIS. In een orthofoto is immers „alles" zichtbaar. Om een digitale orthofoto met een hoge positionele nauw keurigheid te vervaardigen (bijvoorbeeld van een stede lijk gebied), dient men wel de beschikking te hebben over een volledig digitaal terreinmodel [13]. De functionele voorwaarden voor digitale orthofotovervaardiging staan onder meer beschreven in [14]. Fig. 3. Digitale compositie van een gedigitaliseerde kustkaart van 1984 en een digitale orthofoto, vervaardigd op basis van een stereo- paar uit 1990. De snelle ontwikkelingen in de fotogrammetrie en geo grafische informatiesystemen, en de toenemende vraag naar digitale geo-informatie vormden onder meer de motivatie voor de MD om enkele digitale produktproto- typen op basis van de genoemde technieken te vervaar digen. Enkele produktprototypen, specifiek gericht op kustverdedigingstaken, zullen de revue passeren. Als basisinformatie zijn digitaal fotogrammetrische produkt- vormen vervaardigd. Uitgegaan wordt van een versnel ling in het inwinproces en innovatie van enkele produkt- vormen door de intrede van digitaal fotogrammetrische technieken. De verdedigingslinie van ons land tegen de zee bestaat voor ongeveer 75% uit duinen [15]. De breedte van deze duinen varieert van honderd meter tot enkele kilometers. De duinen vormen met het strand en de onderwateroever een natuurlijke, zandige waterkering en zijn continu in beweging onder invloed van natuurkrachten. Door aan houdende erosie gaat bijna de helft van de kust langzaam maar zeker achteruit [15]. Extreme stormen, met daar mee gepaard gaande hoge waterstanden en golven, doen een grote aanslag op het strand- en duingebied (fig. 4). Op basis van de discussienota Kustverdediging na 1990" is de beleidskeuze gemaakt de kustlijn te hand haven (dynamisch handhaven) op de plaats waar zij op 1 januari 1990 ligt. De regering kiest hiermee voor duur zaam handhaven van de veiligheid van het polderland en voor duurzaam behoud van de functies en waarden van het duingebied. Deze beleidskeuze vergroot het belang NGT GEODESIA 92 - 3 van monitoring van de kust. Dit betekent onder andere dat locatie en omvang van kustafslag ten gevolge van een storm binnen korte tijd dienen te worden verzameld, opgeslagen en geanalyseerd. Dit tijdsaspect geldt in mindere mate voor langzame kustachteruitgang. Jaarlijks meet de MD, ter ondersteuning van de taken van de Rijkswaterstaat, hoogteprofielen loodrecht op de kust (strandprofielen) met een onderlinge afstand van onge veer 200 meter van de gehele Nederlandse kust op basis van luchtopnamen (fotoschaal 1 5000) en produceert kaarten van het duingebied (kustkaarten). De hoogte metingen vormen samen met de door de regionale direc ties gemeten dieptemetingen de basis voor de jaarlijkse berekening van de kustlijn [16]. Vergelijking van de be rekende kustlijn met een referentielijn (de basiskustlijn, berekend op 1 januari 1990) levert informatie over de dynamiek van de kust en daaruitvolgend inzicht in kri tieke kustgebieden. Andere produkten die de MD de laatste jaren met behulp van hoogte-informatie (exclusief NAP) heeft vervaardigd, zijn onder andere digitale terrein modellen ten behoeve van het wegontwerp, profielen, rivierkaarten (hoogtepunten) en volumeberekeningen (ten behoeve van wegaanleg). De arbeidsintensieve ver werking van de luchtfoto's verhindert echter dat direct na een zware storm de omvang van de kustafslag met behulp van luchtfoto's kan worden berekend. De door de klant van de MD gewenste geo-informatie kan voor de uitvoering van het geschetste nieuwe kustbeleid veranderen. Om tot een goede afstemming tussen de in formatiebehoeften van de klanten en de huidige MD- produkten/informatie te komen, is dieper inzicht in de problematiek van het beheer van de kustlijn en de pri maire waterkering noodzakelijk. Hiertoe is in het kader van het MD-project ,,GIS-produktontwikkeling kustver dediging" een diepgaande studie gemaakt naar de taken, de partijen die deze taken uitvoeren en de informa tie die deze partijen nodig hebben voor de uitvoering van hun taken. Een aantal concrete wensen, c.q. knelpunten die uit dit onderzoek voortvloeiden, hebben aanleiding gegeven tot de evaluatie van enkele door de MD ge leverde produkten. Nieuwe methoden van gegevensinwinning, -verwerking en -levering, zoals op het gebied van geografische in formatiesystemen, (digitale) fotogrammetrie, remote sen sing en computertechnologie maken een efficiëntere ondersteuning van het kustbeheer mogelijk. Bij de GIS- prototyping wordt uitgegaan van verscheidene digitale fotogrammetrische produktvormen als basisbestanden voor een KUST-GIS. Hierbij denken de directies van de Rijkswaterstaat zelf aan digitale topografische bestan- Fig. 4. Gevolgen van zware kustafslag (Egmond aan zee, 1988). 109

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 25