Fig. 5. Vegetatie-informatie in verschillende mate van detail weer gegeven. DB2K2 stabiel gebied, binnenduinen, hoog complex KL8 60% vegetatie met helm en muurpeper KL 17 40% vegetatie met kruipwilg en duinzwenkgras den, digitale terreinmodellen, digitale orthofoto's en digi tale vegetatiebestanden. De filosofie achter de vervaardigde geo-informatielagen gaat uit van het multischaal-idee. Niet iedere gebruiker en niet iedere toepassing heeft behoefte aan geo- informatie van de hoogste nauwkeurigheid van het totale gebied, op hetzelfde tijdstip en met dezelfde frequentie. De produktontwikkeling is dus gericht op flexibiliteit. Enkele mogelijke grootschalige toepassingen worden hier behandeld. De door de MD geproduceerde analoge 1 2000 kust- kaarten bevatten zowel topografische als hoogte-infor matie. De kartografische voorwaarden beperken de hoe veelheid informatie die nog op een verantwoorde manier in de analoge kaart kunnen worden weergegeven. Het gebruik van digitale topografische bestanden biedt de mogelijkheid om „alle" in het terrein aanwezige objecten in een gegevensbank op te slaan en selectief op te roepen en weer te geven. Net als in een topografische kaart zijn in een topografisch bestand de objecten geclas sificeerd (benoemd). In het grootschalige topografische bestand worden bijvoorbeeld strandpalen benoemd als puntobjecten, kanten van wegen als lijnobjecten en gebouwen of bruggen als vlakobjecten. Aan deze topo grafische elementen kunnen eigenschappen worden toe gekend (bijvoorbeeld economische waarde, oppervlakte). In een GIS-omgeving kunnen dan, indien de bestanden met extra informatie worden uitgebreid, ook nog verschei dene bewerkingen en vraagstellingen worden gedaan op de topografische bestanden, zoals: wat is de economische waarde van het achterland; geef mij alle verharde wegen; geef mij alle gebouwen die binnen een buffer van vijf meter van een onverharde weg liggen; - wat bevindt zich in een straal van tien meter rondom het kruispunt; hoe kan een ambulance zo snel mogelijk van punt A bij punt B komen. Het actueel houden van de topografische informatie is efficiënter te realiseren indien het verouderde, digitaal topografische bestand is weer te geven over meer re cente luchtfoto's (superimpositie). 110 Superimpositietechnieken bieden de mogelijkheid om in een analytische plotter een bestaand digitaal topogra fisch bestand over een recent stereopaar weer te geven. Voor de bijhouding van de bestanden vormt dit een erg goede ondersteuning. Weergave van louter digitale be standen op een computerscherm geeft de gebruiker ech ter geen inzicht in het werkelijke terrein. Fig. 3 toont dat een betere interpretatie mogelijk wordt indien een digitale orthofoto onder het topografisch bestand wordt weer gegeven. Het digitaal topografisch bestand representeert de gedigitaliseerde kustkaart van 1984. De digitale ortho foto is vervaardigd door Eurosense BV op basis van een stereopaar uit 1990. Vervolgens zijn beide bestanden ingelezen in Arc/Info 6.0. Zonder enige geometrische correctieslag is vervolgens de compositie van fig. 3 ge maakt. Hieruit blijkt het maatwerk van de RD-georiën- teerde, digitale orthofoto. Merk verder op dat één van de huisjes rechtsonder in de foto nog niet in de kustkaart van 1984 is opgenomen. Hoogte-informatie van het kustgebied is essentieel met het oog op de kustlijnzorg. De beleidskeuzen, zoals in de nota kustverdediging vastgelegd, vergroten het belang van kustlijn-monitoring en dus ook van digitale terrein modellen. Voor het inwinnen van de essentiële, drie dimensionale geografische informatie over een uitge strekt gebied als de Nederlandse kust komen momenteel alleen fotogrammetrische inwin- en verwerkingstechnie ken in aanmerking. Het leveren van ruimtelijke informatie in een kort tijdsbestek op basis van de huidige technieken levert echter onoverkomelijke problemen. Digitale mat- ching-technieken en andere nieuwe fotogrammetrische technieken zoals laserscanning [17] kunnen deze pro blemen in de nabije toekomst ondervangen en produkt- alternatieven leveren. Hierbij moet wel in ogenschouw worden genomen dat de gewenste kwaliteit luchtfoto grafie sterk wordt bepaald door de weersomstandig heden. Bij het gebruik van laserscanners daarentegen is men minder strikt hieraan gebonden. Vegetatie-informatie is uitermate belangrijk voor de be heersing van (de kwaliteit van) het duingebied. Een vege- tatiekaart, zoals de MD die momenteel produceert, geeft informatie over de vegetatie op verschillende detail niveaus (fig. 5). Dit varieert van hoofd- en subland schappen tot vegetatietypen en samenstellende planten soorten. Fig. 6. Op basis van een volledig digitaal terreinmodel en de zonne stand kan een simulatie worden gemaakt van de gebieden die op dat tijdstip van de dag in de schaduw liggen (zichtbaarheidsanalyses). NGT GEODESIA 92 - 3

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 26