In memoriam ir. P. Roelfzema meest betrokken secretarissen-generaal onderschrijven de conclusie van deze notitie dat er geen overlappen zijn in topografische en kartografische activiteiten bij het Kadaster, de Topografische Dienst, de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat en de Landinrichtings- dienst. Toch werd besloten de notitie voor te leggen aan een externe „visitatiecommissie". Ook deze visitatiecom missie kwam in haar rapport tot de conclusie dat er geen evidente overlap is. Desondanks is de afhandeling van het rapport door de secretarissen-generaal aangehouden met de aantekening, dat er mogelijk een vervolgonder zoeksopdracht zal worden opgesteld. PHLO-CURSUS INFORMATIETECHNOLOGIE Op 9 en 10 april 1992 wordt te Wageningen de cursus Verkennen van toekomstige ontwikkelingen in de infor matietechnologie" gehouden. Het doel van de cursus is inzicht te geven in een aantal basisprocessen voor toe komstverkenningen en strategische planning. Daarnaast wordt op het gebied van de informatietechnologie een aantal ontwikkelingen geschetst en wordt een methodiek besproken die goed aansluit op informatiebeleid en -planning en produktontwikkeling. De cursus is bedoeld voor managers, staffunctionarissen en personen met coördinerende of leidinggevende taken op het gebied van de informatievoorziening. Inlichtingen: Bureau PHLO, telefoon 08370 - 84093 84092. OPLEIDING KAART- EN ATLASBEHEER Op 22 september 1992 start bij de Stichting Gemeen schappelijke Opleiding (GO) in 's-Gravenhage de oplei ding Kaart- en Atiasbeheer". De cursus richt zich op medewerkers die zijn belast met of zich gaan richten op het beheer van kaartenverzamelingen of topografisch- historische atlassen, en zal leiden tot een effectief beheer van verzamelingen en het geven van juiste adviezen aan gebruikers daarvan. Een algemene vooropleiding op HAVO-niveau is vereist voor het volgen van de cursus. De cursus bestaat uit de volgende modulen: collectievorming, waarin voorkomen beschrijving, or dening, ontsluiting en catalogusbouw, automatisering, materiële verzorging, dienstverlening, kaarten en ar chieven; moderne kartografie met kaartvervaardiging, inhoude lijke aspecten en vormgeving van kaarten; geschiedenis van de kartografie met algemene inlei ding, overheids- en particuliere kartografie; kennis van afbeeldingen, zoals tekeningen, prenten, technische tekeningen; kennis van foto's en audiovisuele media; gebruik van kaarten en afbeeldingen bij geografie en kartografie met de onderdelen ontwikkeling van het landschap en het stadsbeeld; afbeeldingen van de historie en het maatschappelijk leven. Inlichtingen en inschrijfformulier: Stichting GO, P. J. Kuij- per, Celebesstraat 89, 2585 TG 's-Gravenhage, telefoon 070 - 3512380. PORTING CENTRUM VOOR MICROSTATION Om de mogelijkheid te scheppen meer verschillende toe passingen te stimuleren op MicroStation, opent Inter graph Europe begin 1992 een Europees Porting Centrum in het hoofdkantoor te Hoofddorp. De opzet van het centrum is gelijk aan die van het Amerikaanse Porting Centrum bij Bentley Systems, de ontwikkelaars van MicroStation. Medewerkers van Bentley Systems zullen naar het Europese hoofdkantoor verhuizen om assisten tie te verlenen aan de programma-ontwerpers die gebruik maken van de MicroStation ontwikkelomgeving. Op zaterdag 11 januari 1992 is Paul Roelfzema onder zeer grote belangstelling van familie, vrienden en oud-collega's in Blaricum begraven. Hij laat bij velen een grote leegte achter. Voor zijn fami lie is dit een enorm verlies. Ik wens hen allen veel sterkte toe in de komende tijd. Paul is 66 jaar geworden. Hij was als geodetisch ingenieur in 1956 in dienst gekomen bij de gemeente Amsterdam. Van 1979 tot 1988 was hij hoofd van de hoofdafdeling Technische Staf van de Dienst Openbare Werken. De afdeling Landmeten en Kartografie maakte deel uit van die hoofdafdeling. De gemeentelijke diensten in Amsterdam zijn in het midden van de tachtiger jaren aan enorme reorganisaties begonnen. Zo ook de Dienst Openbare Werken. In die turbulente periode is Paul er met veel inzet in geslaagd de gehele afdeling Landmeten en Kartografie bij elkaar te houden en zelfs een vooraanstaande plaats in de gemeentelijke organisatie te verschaffen. Naast zijn vakmanschap had hij een aantal opmerkelijke eigen schappen. Door goed luisteren en scherp analyseren in probleem- en conflictsituaties wist hij met grote mate van objectiviteit vaak het compromis te vinden. Tijdens de langdurige reorganisatieprocessen van de Dienst heeft de directie daarom vaak een beroep op hem gedaan om de vele conflicten in het personele vlak en de tegenstellingen tussen het management en de medezeggenschapscommissies tot een op lossing te brengen. Zijn manier van leiding geven, het graag en gemakkelijk contact zoeken met mensen, zijn altijd aanwezige humor en verbale slag vaardigheid maakten dat hij overal graag werd gezien. Op studie dagen en congressen verzamelde zich altijd een groep collega's, waarvan hij steeds het middelpunt was. Bij de maandelijkse bij eenkomsten, onder kenners de „Amsterdamse Borrel", was Paul een centrale figuur. Met hem hebben we werkelijk onvergetelijke uren vol humor meegemaakt. In 1988 heeft hij de Dienst Openbare Werken verlaten. Als Commissaris van Inpark BV is hij sindsdien dicht bij het vak landmeten gebleven. Van uit die functie kon hij zich toe leggen op het maken en in stand houden van persoon lijke contacten. Daaraan heeft hij altijd veel plezier en voldoe ning beleefd. Zelf heb ik mooie en fijne herinneringen aan de vijfentwintig jaar intense samenwerking op de afdeling en aan de vele studiedagen en congressen in binnen- en buitenland die Paul en ik samen bezochten. Een korte vakantie met een berghuttentocht in de Oostenrijkse Alpen die we samen maakten, zal ik nooit vergeten. En dan onze wintertennis. Jarenlang een uur per week en daarna het pilsje. Tot voor kort was dat nog wekelijkse praktijk! Paul, we zullen je heel erg missen, maar je hebt onvergetelijke herinneringen achtergelaten en daarin zul je voor ons blijven voortleven. Jan de Boer NGT GEODESIA 92 - 3 115

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 31