en de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers in de provincie Noord-Brabant, dat betrekking heeft op de aankoop van digitale kadastrale kaarten, alsmede de bij houding van deze kaarten, voor een gebied van ongeveer 130 000 hectare. In het kader van het geven van bekendheid aan het LKI- systeem zijn in het voorjaar van 1990 vier voorlichtings dagen georganiseerd voor waterschappen en hoogheem raadschappen. Hierbij is aan ruim vijftig mensen van zestien instanties getracht duidelijk te maken wat de doel stellingen zijn van het Kadaster en wat de voordelen zijn van samenwerking. De waterschappen en hoogheemraadschappen houden zich bezig met de zorg voor de waterhuishouding (zowel in kwalitatieve als kwantitatieve zin) en de zorg voor de waterkeringen en land- en vaarwegen. Voor het voeren van zowel administratief als technisch beheer hebben deze instanties behoefte aan kaartmateriaal. Bij admi nistratief beheer gaat het om een ondergrond voor de te beheren objecten en om het verkrijgen van inzicht in de eigendomssituatie voor het verlenen van vergunningen, het vaststellen van de onderhoudsplicht en het heffen van de waterschapslasten. Bij technisch beheer kan men denken aan wegbeheer en beheer van het waterlopenstelsel en waterkeringen. Men heeft behoefte aan zowel topografische kaarten als aan kadastrale kaarten, waarbij de nadruk op de laatste ligt. De Commissie Topografische Bestanden (CTB) van de RAVI heeft vastgesteld dat landelijk gezien ongeveer 20% van de waterschappen op eigen initiatief is be gonnen met het digitaliseren van kadastraal kaartmate riaal. Dit landelijk beeld is ook in Noord-Brabant te zien. Van de zestien instanties bleken er drie te zijn, die con creet met het digitaliseren zijn begonnen. Enkele van hen waren in de veronderstelling dat de gegevens voor het Kadaster bruikbaar zouden zijn. Ook was men in de ver onderstelling dat men in de toekomst zou kunnen in stappen in de digitale bijhouding van het Kadaster. Niets is echter minder waar. De produkten die door de water schappen worden vervaardigd, zijn voor het Kadaster te onnauwkeurig. Daarnaast is de bestandsstructuur van de gegevens van de waterschappen niet bruikbaar voor het Kadaster. Deze misvattingen worden in sommige ge vallen veroorzaakt door ingenieursbureaus, die trachten opdrachten te verwerven bij de waterschappen. Hierbij is zeker niet gezegd dat dit te kwader trouw geschiedt. De activiteiten die moeten leiden tot een digitaal bestand, moeten met de nodige zorgvuldigheid plaatsvinden. De taak van het Kadaster, de rechtsbescherming van het onroerend goed, vraagt om een kaart met hoge precisie, betrouwbaarheid en actualiteit. Vanuit het Kadaster be zien is het daarom niet aan een ieder weggelegd om de kadastrale kaart digitaal te maken. I Ministerie van Voltehujsvest.nQ. i Ruimtelijke Ordening «n WHwjbehew Het bijzondere aan de werkwijze van het Kadaster kan als volgt worden omschreven: de kadastrale kaarten worden in één coördinaten stelsel gebracht, het stelsel van de Rijksdriehoeks meting. Hierdoor krijgen de kaarten een homogene kwaliteit. In een niet gering aantal gevallen betekent dit, dat 160 jaar oude kadastrale kaarten moeten worden vernieuwd. Dit is een tijdrovend en kostbaar karwei. Oude perceelnummers vervallen en nieuwe komen ervoor in de plaats. Dit leidt tevens tot een aan passing van de geautomatiseerde kadastrale registra tie met administratieve gegevens, het AKR-systeem. De afstemming tussen de digitale kadastrale kaart en het AKR-systeem is daarom optimaal; afstemming vindt plaats met een recent vervaardigde topografische kaart: de Grootschalige Basiskaart van Nederland, Brabantse versie, beter bekend onder de naam GBKN-B. Dit betekent dat alle gebouwen van de kadastrale kaart gelijk zijn aan die van de GBKN. Aan gezien de nutsbedrijven en gemeenten deze kaart nu of in de toekomst gebruiken, is de afstemming tussen alle kaartprodukten, zoals leidingenkaarten, gegaran deerd. De digitale uitwisseling van kartografische ge gevens tussen de verschillende instanties wordt op deze wijze mogelijk gemaakt. Deze in het kort beschreven werkwijze leidt tot een pro- dukt dat nauwkeurig en betrouwbaar is, dat is afgestemd op de GBKN-B en aansluit bij de geautomatiseerde kadastrale registratie, het AKR-systeem. En bovenal, een produkt dat wordt bijgehouden. Tijdens de voorlichtingsdagen is achtereenvolgens aan dacht geschonken aan: het beleid van de directie Noord- Brabant, de doelstelling om rond het jaar 2000 LKI volle dig te hebben gevuld met kadastrale gegevens, de bestandsstructuur van het LKI-systeem, de digitale uit wisseling, de wenselijkheid van mutatiebestanden en tenslotte aan een mogelijke samenwerking. Samenwerking tussen de waterschappen en het Kadas ter kent een aantal voordelen voor de waterschappen: coördinatie bij het gebruik van de kadastrale ge gevens en topografische gegevens. De kadastrale ge gevens worden in Noord-Brabant afgestemd op de GBKN-B. Dit produkt vormt immers de basis bij het vullen van het LKI-systeem. Wanneer waterschappen overgaan tot afname van de kadastrale kaart, zijn zij verzekerd van deze afstemming. Bij uitwisseling met nutsbedrijven levert dit grote voordelen op; afstemmingen tussen de kadastrale aanduidingen in LKI en AKR. Tijdens de door het Kadaster uit te voeren kadastrale kaartconversie kan het voorkomen dat wij zigingen worden aangebracht in de kadastrale aandui ding van percelen. Deze wijzigingen worden eveneens aangebracht in AKR. Wanneer waterschappen zelf standig overgaan tot het digitaliseren van kadastrale kaarten die al dan niet hermeten zijn, kan het voor komen dat de kadastrale aanduidingen in hun digitale bestanden niet overeenkomen met de digitale output uit AKR; de mogelijkheid tot het instappen in de digitale bij houding van kadastrale gegevens in LKI. Wanneer de waterschappen beschikken over een kopie van de digitale kadastrale kaart, zullen toekomstige mutaties in LKI passen in hun bestanden. De door de ingenieursbureaus gehanteerde werkwijze leidt op korte termijn tot een goedkoper produkt, maar tevens tot een produkt dat de genoemde voordelen moet 118 NGT GEODESIA 92 - 3

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 34