Terrestrische meting of digitaliseren? Aanpak Nadat bovengenoemde stellingen door de leiding waren geformuleerd, besloot de PNEM voor de opzet en de uitvoering van de te vervaardigen topografische kaart en werd besloten landmeetkundige kennis in huis te halen. Op 1 januari 1980 trad de auteur P. Hooiveld als land meetkundige in dienst bij de NV PNEM te 's-Hertogen- bosch met de volgende opdracht: adviseer de Teken kamer, zowel gevraagd als ongevraagd met betrekking tot alle landmeetkundige aspecten in opzet, uitvoering, verwerking en levering, gezien vanuit de behoefte aan automatische leidingenregistratie. Fotogrammetrie? De Tekenkamer had zich reeds uitvoerig laten voorlichten met betrekking tot de grootschalige aanmaak van digitale topografie door de Rijkswaterstaat. Een fotogrammetri- sche aanpak verdiende daarbij de voorkeur. De PNEM overwoog fotogrammetrische apparatuur aan te schaffen. Gezien de beperkte inhoudsdefinitie van de kaart en de eis van nauwkeurigheid werd na vergelijking van diverse offertes op basis van een zelfde eindprodukt voor de ge hele provincie Noord-Brabant uiteindelijk echter de voor keur gegeven aan een terrestrische opmeting. Voor het te vervaardigen produkt diende namelijk een volledige blok- vereffening plaats te vinden, waarbij de naverkenning een zodanige investering vergde, dat om prijstechnische redenen werd afgezien van een fotogrammetrische kaart vervaardiging. Bestaande topografie werd, mits zij voldeed aan de ge stelde eisen, gedigitaliseerd. De eisen betroffen onder andere precisie, betrouwbaarheid, volledigheid, homo geniteit en onderscheidbaarheid. De topografische kaart van de gemeente Helmond is op deze wijze geprodu ceerd. In een latere fase is afgezien van volledige digi talisering in verband met een te onnauwkeurig digitaal produkt, waardoor de bijhouding van de topografie en de voortdurende aanpassing in de leidingenregistratie kost baar werden. In 1980 werd een begin gemaakt met een proefmeting in de gemeente Asten. Een volledige, digitale meting diende volgens bestek te worden uitgevoerd. De meting werd op basis van kringnetaansluiting aan RD-coördinaten be rekend. De meting diende een strook van 35 meter topografie gerekend vanuit de as weg te bevatten, waarop in hoofd zaak voorgevels en wegbelijningen zouden voorkomen. Na de proefneming Asten werden omliggende gemeen ten uitbesteed en binnen het concept tot uitvoering ge bracht. Hoe verder met de GBKN? Door de steeds terugkerende plenaire discussies over kosten, kostenverdelingen en categoriale wensen verliep de GBKN-produktie te projectmatig en te onzeker. Boven dien kon niemand voldoen aan de vraag die door de PNEM werd gesteld, waardoor de Tekenkamer besloot zelf de uitvoering en bijhouding van de kernkaart ter hand te nemen. In 1981 gaf de PTT reeds te kennen een samenwerkings verband met de PNEM te willen aangaan. In een later stadium sloot het Kadaster zich hierbij aan en zo ontstond NGT GEODESIA 92 - 3 het huidige samenwerkingsverband (SV) tussen PNEM, PTT en Kadaster. SV en GBKN-B Het SV heeft zich op landmeetkundig gebied gemani festeerd in techniek, financiën, acquisitie, administratie, gegevensbeheer en statistiek. De GBKN-B (Brabants model fig. 1) is haar produkt ge worden, waarbij voornamelijk geïdealiseerde voorgevels van gebouwen en wegbelijningen de topografische kaart vormen. Deze kaart is uniform van karakter in de kaart- schalen 1 500 en 1 1000 en is in hoofdzaak een ter- restrisch gemeten produkt in een door het Kadaster opge zet kringnet. Deze metingen zijn en worden in hoofdzaak uitbesteed aan ingenieursbureaus. De uitbestedingen gaan vergezeld van een gedetailleerd bestek, waarbij een raming van de hoeveelheid punten (coördinaten) die moeten worden gemeten, wordt ver strekt. De inschrijving gebeurt op basis van een puntprijs met of zonder het leveren van semantische informatie. Deze informatie wordt veelal geleverd op een veldwerk of werkkaart en door het SV zelf verwerkt. Hierbij vindt tevens controle plaats op fouten en tekortkomingen. Meestal is naar aanleiding van de verwerking een gerich te meting van ontbrekende of foutieve topografie nood zakelijk. De controlemeting wordt uitgevoerd door de eigen dienst of door de PTT. Ook de wijzigingen in bestemmingsplannen worden indien mogelijk nog in dit stadium meegenomen. Nadat de eindcontrole heeft plaatsgevonden, wordt een gemeente in één keer als een op te leveren project aan- Fig. 1. De GBKN-B. 87

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 3