Puntprijs Nabeschouwing Het melden van de mutatie is in procedures uitgeschre ven en dient voor de uniformiteit gelijkluidend te worden uitgevoerd. Deze mutaties worden maandelijks vanuit alle hoeken van Noord-Brabant opgestuurd en als meet- pakketten door het centrum samengesteld. Vijf meet- ploegen verzorgen op dit moment de opname van meet gegevens. Uit onderzoek is gebleken dat niet alle mutaties door de tekenaars (op districtsniveau) worden gevonden. Als op vang voor dit gemis heeft de TD zelf een „mutatiecontro leur" aangesteld, die eens in de twee jaar de controle met betrekking tot de bijhouding ter plaatse uitvoert en de uniformiteit van de GBKN-B bewaakt. Met succes is hier van reeds gebruik gemaakt. De controle leert ons dat ongeveer 10% van de mutaties per jaar niet zijn door gekomen. Dit zijn in hoofdzaak niet direct op leidingen registratie gerichte mutaties. Zij kunnen wel relevant zijn voor andere gebruikers, bijvoorbeeld gemeenten en Kadaster. Voorbereiding Een van de eisen die wij ons drie jaar geleden stelden, was dat een landmeter in de buitendienst een volledig informatiepakket voor zijn meting moet bezitten en dat hij zonder al te veel rompslomp snel de bijbehorende admi nistratie moet kunnen regelen. Verstrek daartoe een ko pie van de te meten mutatie en daarbij, in voldoende mate, coördinaten voor zijn (ster)meting. Elke landmeter bezit een stratenboek van Noord-Brabant en kan elke plaats in detail snel vinden. Aangezien de precisie per coördinaat wordt meegegeven en het mutatieformulier geschikt is voor noodzakelijke administratie, wordt aan genoemde eis voldaan. Mutatievoorbereiding gebeurt in principe eerst achter het scherm. Daarbij wordt een overzicht van de topografie en de voor de meting noodzakelijke coördinaten uit het bestand geplot (fig. 4). Dit formulier gaat tijdens de ge hele opname en verwerking mee als een onmisbare schakel in de mutatieverwerking. Zoals bekend komen mutaties in allerlei vormen voor. Wij hebben A4-, A3-, GBKN-formaat en samenstellingen hier van als keuzemogelijkheid ingevoerd en kunnen dat ook als zodanig verwerken. De buitenopname vindt in hoofd zaak plaats met behulp van de meegeleverde coördina ten van hoekpunten van gebouwen. In het buitengebied kunnen ook kringnetpunten noodzakelijk zijn bij onvol doende hoekpunten van gebouwen. De opname geschiedt met een zelfregistrerende, elektro nische tachymeter en wordt geheel automatisch volgens algeheel erkende vereffeningsprincipes verwerkt. Nadat de berekening is uitgevoerd, worden achter het scherm controles uitgevoerd, zoals: zijn de metingen volledig; zijn de metingen aansluitend aan bestaande topo grafie; is de semantische informatie akkoord; is het beeld overeenkomstig de te verwachten werke lijkheid. De landmeetkundige binnendienst bepaalt uiteindelijk of een mutatie gereed is of niet. Het TBS biedt hem vervol gens de mogelijkheid van alle ingebrachte en verwerkte mutaties een administratieve uitdraai te maken, zoals gemeld. Selectie door middel van combinaties behoort eveneens tot de mogelijkheden. NGT GEODESIA 92 - 3 Uit bovengenoemde uitdraaien kunnen verrekeningen plaatsvinden op basis van werkelijk gemaakte kosten. Zo is het mogelijk een differentiatie aan te brengen in ver schillende gebieden. Afnemers behoeven niet langer meer gemiddelde kosten te betalen. Zij worden aange slagen op basis van hun eigen mutatiegebied. Wij hopen hiermee de discussie over kostenverdelingen niet meer te hoeven voeren. De puntprijs van de bijhouding is vanaf 1987 t/m 1991 te ruggebracht van f 24,tot f 18,— per punt. Wij hopen na volledige inzet van het TBS de puntprijs nog enigszins te kunnen drukken. Leveren van mutaties Mutaties kunnen op verschillende wijzen worden aange leverd. Het is mogelijk een mutatie als eiland te leveren of als onderdeel van een kaart. Ook is het mogelijk op zichzelfstaande mutaties te leveren door files aan te bieden met nieuwe punten en files met vervallen punten (het eerder genoemde MUTT en MUTV). De levering vindt plaats op floppy of tape in SUF2, DXF en in de toe komst wellicht ook in IFF-formaat. De gebruiker dient na ontvangst te allen tijde een be werking in zijn eigen bestand uit te voeren door het knippen van zijn oude gegevens en het inplakken van zijn nieuwe gegevens. Indien dezelfde computerconfiguratie zou bestaan, is van plakken en knippen geen sprake meer. De digitale leveranties gaan vergezeld van kleurenplots, waarop in rood de nieuwe, in blauw de vervallen en in zwart de reeds bestaande topografie is aangegeven (fig. 7). Tevens wordt een geplot overzicht meegegeven, waarop de gemeentegrens en de geografische ligging van de omvattingsrechthoeken staan afgebeeld. Op deze wijze is het mogelijk de aangeboden mutaties snel te traceren en te verwerken. Vanuit de beide waterleidingbedrijven in Brabant (WNWB en WOB) is de vraag gerezen naast de grafische informa tie ook de alfanumerieke koppelingen te leveren. Het TBS is een ontwikkelingstraject dat geheel is geba seerd op de vervaardiging en het beheer van topografie voor de nutsbedrijven. Ballast in welke vorm dan ook moet worden vermeden. De TD is opgericht voor dit doel en dient primair te voorzien in de bijhouding van de topo grafie voor het PNEM-concern. Het geschetste verhaal is een weergave van de belangrijkste mogelijkheden met behulp van het TBS. De detaillering per geschetste mogelijkheid zou vele malen uitgebreider moeten worden beschreven. Dit is binnen het kader van dit artikel niet mogelijk, denk hierbij aan het opstellen van een functio neel ontwerp dat een jaar duurde. Het bouwen en testen duurde twee jaar en de invoering van het TBS, inclusief de conversie, duurde ook een jaar. Dit betekent dat een fundamentele wijziging in aanpak voor een grote gege vensbank van begin tot eind geregeld kan zijn in een tijds bestek van minimaal vier jaar. In ieder geval zijn wij blij met het ons ten dienste staande pakket en hopen voor ons bedrijf en anderen nog veel jaren een efficiënt topografiebeheer te kunnen aan bieden. 93

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 9