Terminologie Buitenwerk in Zeeuws-Vlaanderen. Als het werk wordt afgeleverd, zijn alle mogelijke con troles geschiedt. Opdrachtgever Rijkswaterstaat doet dan nog de eindcontrole. Deze heeft trouwens ook al, voordat het werk begon, de apparatuur gecontroleerd. De vier meetploegen blijven de hele week in het werk gebied logeren, pas in het weekend gaan ze weer naar huis. Zo zwerven ze door heel Nederland. Hun vorige grote project lag in Zuid-Limburg en een paar maanden geleden namen ze nog even een project op Ameland mee. Adjunct-projectleider Bert Dorr is erg tevreden over zijn medewerkers. Ze werken de hele dag zelfstandig en het is een kwestie van vertrouwen of het werk goed gebeurt. Door de zelfstandigheid is men zeer gemotiveerd en wordt er hard gewerkt. Werkverschuiving naar binnen Het werk is de laatste tijd verschoven van buiten naar binnen, vertelde Willem Bots aan het begin van dit ver haal. Medewerkers die het vrije veld als werkgebied hadden gekozen, moesten de laarzen verwisselen voor wat passender schoeisel en kropen achter de verwer- kingsapparatuur. Daar hoef je niet ongelukkig om te zijn, vindt Louis Hubers. Hij is assistent-projectleider en heeft altijd voor keur gehad voor het binnenwerk. Hij heeft een hekel aan slecht weer, en dat is het zo vaak in ons land. Zes jaar geleden is Louis rechtstreeks van de MTS bij de Heidemij terechtgekomen. Ik tref hem achter een werk station, aan de Lovinklaan te Arnhem, bezig met een stukje GBKN-Bolsward. Op zijn beeldscherm is juist een gekleurd stukje Bolsward zichtbaar geworden, maar kennelijk nog onvoltooid. Volgens Louis mankeert er nog het een en ander aan. Er moeten onder andere nog wat dakoverstekken worden gecorrigeerd. Dat gaat erg snel. De terreinmetingen liggen ernaast, er is een overstek van 30 en één van 40 cm. Louis kiest uit het menu het onderdeel „naverkenning", daarna „dak overstek" en kan nu direct de maten invoeren bij de lijn die de gevel voorstelt. Twee tellen later is de gevellijn gecorrigeerd. Het gaat zo vlug, dat ik niet eens goed zag hoe hij het deed. Geen probleem, hij doet het nog even opnieuw. Via het menu „matenplan" karteert hij nog even een gebouwtje bij. „We werken met het programma Geocad, op Interpro", legt Louis uit, „dat werkt erg han dig en snel". Choreografie van de Heidemij Wat beweeglijkheid is voor ballet, is flexibiliteit voor orga nisaties, vindt men bij Heidemij. Dat is beslist nodig om adequaat te kunnen reageren op ontwikkelingen in de markt. Het wordt ook gevraagd van het gehele personeel om als totale organisatie flexibel te kunnen zijn. Heidemij houdt zich bezig met de instandhouding en ver betering van de leefomgeving in een snel veranderende wereld. Of het een echt ballet wordt bij die dienst, is nog niet helemaal duidelijk. Misschien dat de activiteiten bij de waterschappen als eerste neigen tot opvoering van een waterballet, maar in ieder geval is duidelijk geworden dat Heidemij vanuit het centrum tot aan de grenzen van de geodesie volop bezig is zijn steentjes bij te dragen in de geodetische markt en NGT Geodesia wenst haar daar bij veel succes. Iemand wilde graag de geografische coördinaten van de Martinitoren in Groningen weten. Hij schreef daar voor naar het Kadaster in Groningen, omdat hij dacht dat daar de juiste gegevens bekend moesten zijn. In het antwoord dat hij kreeg, kwamen echter enige merkwaardige begrippen voor, die niet erg vertrou wenwekkend waren. Zo werd geschreven dat de lengte was: 6°39' ooster breedte (waarschijnlijk werd oosterlengte bedoeld). De meridiaanconventie was 1 °0' (waarschijnlijk werd meridiaanconvergentie bedoeld). Tenslotte werd voor alle duidelijkheid vermeld dat alle graden waren uitge drukt in „hexadecimale graden" (waarschijnlijk werd „sexagesimale graden" bedoeld). Bij het Kadaster zou men toch wat meer aandacht moeten besteden aan de geodetische begrippen. Piksel 198 NGT GEODESIA 92 - 5

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 10