L A -i -f V, V V T- J j f 1 7 Scannen Voor het scannen van grootschalig kaartmateriaal is een groot formaat zwart-wit scanner nodig met een relatief hoge resolu tie. Een belangrijke instelling bij het scannen is de zoge naamde „treshold". Dit is de grenswaarde die bepaalt in welke grijswaarde-klasse de pixel wordt ingedeeld. De meeste scanners onderscheiden 256 grijswaarden. Dit betekent echter wel dat voor elke pixel een 8-bits codering nodig is, hetgeen zeer grote bestanden oplevert. Daarom wordt het grijswaar denbeeld meestal direct omgezet naar zwart-wit (binair), waar voor slechts 1 bit per pixel nodig is (fig. 3). Het instellen van die grenswaarde bepaalt wanneer een pixel zwart wordt en wanneer wit. Is de grenswaarde te laag, dan zal er veel ruis in het bestand terechtkomen. Is de grenswaarde te hoog, dan valt een deel van de informatie weg. Bij moderne scanners kan de operator deze instelling eerst uitproberen op een stukje van de kaart, waarbij het resultaat direct zichtbaar is op een beeldscherm. De laatste ontwikkelingen gaan in de richting van een grenswaarde die kan variëren over het docu ment door zichzelf aan te passen aan de zwarting. Dit levert aanzienlijk betere resultaten. De tweede instelling is de resolutie (fig. 4). Een hoge resolutie (kleine pixels) levert een grotere nauwkeurigheid, maar ook een groter bestand. Hoe hoog de resolutie moet zijn, hangt af van de volgende twee factoren: wordt het rasterbestand wel of niet gevectoriseerd; wat is de kleinste lijndikte die in de kaart voorkomt. optisch systeem geleid naar één of meerdere fotocellen, waar de energie-intensiteit wordt gemeten. Deze energie intensiteit is een maat voor de gemiddelde zwarting van het oppervlakte-element. Voor het scannen van groot schalig kaartmateriaal is een grootformaat (A0/A1) zwart wit scanner nodig met een relatief hoge resolutie. Wanneer het rasterbestand moet worden gevectoriseerd, kan men als vuistregel hanteren dat de resolutie 30% - 50% van de kleinst voorkomende lijndikte moet zijn om fouten tijdens het vectoriseerproces te voorkomen. Voor het meeste kaartmateriaal komt dit neer op een resolutie tussen de 400 en 800 pixels per inch. Wanneer het raster bestand alleen als achtergrond dient, kan men volstaan met ongeveer de helft hiervan. Rasterbestanden In een vectorrepresentatie wordt de vorm van de objecten weergegeven door punten, lijnen en vlakken. In een rasterrepresentatie bestaat de geometrie van een object uit een grote verzameling vlakjes (pixels). Wanneer men thematische attributen wil koppelen aan zo'n raster- voorstelling, moet eerst de betreffende verzameling pixels als een eenheid zijn gedefinieerd. Voor het identifi ceren en definiëren van een verzameling pixels tot een eenheid bestaan tot op heden echter nog geen goede oplossingen. Er zijn daarom ook nog geen systemen op de markt, die thematische gegevens rechtstreeks kunnen koppelen aan een rasterobject. Omdat er nog relatief weinig met rasterbestanden wordt gewerkt, is ook de pro grammatuur om in rasterbestanden te kunnen muteren nog onderontwikkeld. Hier komt echter snel verandering in. Door het toepassen van compressietechnieken kan de bestandsomvang worden gereduceerd tot enkele keren die van een vectorbestand. Gezien de huidige stand van de techniek en de lage kosten van geheugenruimte vormt de omvang van bestanden nauwelijks meer een pro bleem. Rasterbestanden kunnen binnen een Gl-systeem uit stekend functioneren als aanvulling op vectorbestanden. Vectorbestanden vormen een geschikte basis voor het koppelen van de thematische informatie, maar de op bouw ervan gaat langzaam en is relatief duur. Raster bestanden kunnen snel en goedkoop worden opge bouwd, maar geven alleen geometrische informatie weer. Het vectoriseren vanuit een rasterbestand kan beperkt blijven tot de voorgrondinformatie, dat wil zeggen die objecten waarvan men thematische gegevens wil opslaan in een gegevensbank. Tevens bestaat de mogelijkheid van een gefaseerde conversie van achtergrondinformatie naar voorgrondinformatie. Binnen een gemeente kan men bijvoorbeeld vanuit een rasterbestand eerst alle gebouwen vectoriseren ten behoeve van een woning- carthoteek. Digitaliseren vanaf beeldscherm Bij het digitaliseren vanaf beeldscherm trekt de operator een rasterbestand over op een beeldscherm en zet dit zo om naar vectorvorm. Deze methode, ook wel genoemd ,,heads-up digitizing" heeft de volgende voordelen: de operator hoeft niet meer op en neer te kijken, maar kan zich concentreren op één beeldscherm; door de combinatie van raster- en vectorinformatie heeft de operator een volledig overzicht over het werk; in ergonomisch opzicht is de methode beter, omdat niet meer wordt gewerkt met grote digitaliseertafels; een aantal rasterbestanden kan worden samenge voegd tot één doorlopende achtergrond. Hierdoor komt het opsplitsen van objecten bij bladranden niet meer voor; de digitaliseernauwkeurigheid is te beïnvloeden, door dat het rasterbestand naar behoefte kan worden ver kleind en vergroot; er kan gebruik worden gemaakt van automatische volgtechnieken „line following". 7 -4 A- -t i Fig. 4. Gevolg van te lage resolutie: lijnen vallen weg. In het kader van het afstudeeronderzoek is het digita liseren vanaf beeldscherm vergeleken met handmatig digitaliseren. In een stedelijk gebied van 500m x 500m in de gemeente Hattem werden de topografie en het gas- leidingnet gedigitaliseerd vanaf de beheerkaarten van de Gasmaatschappij Gelderland. Het digitaliseren van af beeldscherm, uitgevoerd met het Smallworld-GIS systeem, bleek bijna twee keer zo snel te gaan. Behalve digitaliseren, kan men ook construeren vanaf beeld scherm met een rasterbeeld als achtergrond. Met uit zondering van line-following" gelden hier dezelfde voor delen. Het construeren vanaf beeldscherm bleek bij ver gelijking eveneens twee keer zo snel te gaan dan de traditionele methode waarbij eerst analoog wordt ge construeerd en vervolgens gedigitaliseerd. Bovendien is de nauwkeurigheid hoger, omdat teken- en digitaliseer- onnauwkeurigheden niet voorkomen. De inhoud en kwaliteit van het uitgangsmateriaal hebben nauwelijks invloed op de toepassingsmogelijkheden van NGT GEODESIA 92 - 5 207

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 19