opmetingen door de buitendienst of de verwerking door de binnendienst. Na een weloverwogen keuze is het de buitendienst geworden, die als eerste hiervoor in aan merking kwam. Bij vervanging van landmeetkundige apparatuur is reke ning gehouden met inpassing in een geautomatiseerd systeem, waarbij de gegevens niet meer op handmatige wijze werden geregistreerd, maar het geheel via een draagbare computer op cassettebanden is opgeslagen. Er is overgegaan tot aanschaf van een theodoliet Wild T1000 met daaraan gekoppeld een Di.4. Distomat (af standmeter) met GRE3 Codeblok (veldgeheugen), welke werd uitgelezen met een Epson HX20 draagbare compu ter op cassettebanden. Van deze banden zijn lijsten ge print om de meting zonodig handmatig te verwerken. De cassettebanden werden opgeslagen in het archief voor latere digitale verwerking. Nadat in juli 1981 het rapport aan het college van Burge meester en Wethouders was voorgelegd, waaruit bleek dat een automatiseringssysteem voor kaartvervaardiging te duur was voor de gemeente Katwijk, zijn de ontwikke ling en concurrentie verder gegaan. Dit heeft ertoe geleid dat de kosten voor een systeem goedkoper werden. De afdeling Landmeten heeft in de jaren na het uitbren gen van het rapport van de werkgroep deze technische ontwikkelingen vanzelfsprekend gevolgd en zonodig onderzocht. Met name de systemen van de op de zeer specifieke landmeetkundige markt werkzame bedrijven als Kern, Wild, M S/HCS, Intergraph, Ahrin/Leica en Siemens zijn onder de loep genomen waarbij, zonder aan één van de systemen afbreuk te doen, uit landmeet kundig oogpunt de keuze uiteindelijk op één van de grote systemen moet vallen. Delaatste GBKN" is net getekend. V.t.n.r. H. W. van Oosten, wet houder W. van der Plas, J. W. Snelderwaard. Overhandigen van de laatste GBKN van Katwijk door wethouder W. van der Plas (Gemeentewerken) aan de directeur van het Kadaster in Zuid-Holland P. Hey onder het wakend oog van wethouder J. v.d. Pias (Financiën). Gezien de prijsstelling en het uitgangspunt dat een bud gettair neutrale oplossing moest worden nagestreefd, bleven uiteindelijk drie systemen als keuzemogelijkheid beschikbaar, te weten: het IGOS-systeem van de firma M S/HCS, het Sicad-systeem van Siemens en het door Ahrin/Leica op de markt gebrachte Digimat-systeem. Het Sicad-systeem was als groter systeem voor verschil lende taken inzetbaar en had, gezien de te verwachten ontwikkeling van vastgoedsystemen, ruimere mogelijk heden. Door het bladrandloos opslaan van de gegevens van het gehele grondgebied van de gemeente was de gebruiksvriendelijkheid van het Sicad-systeem groter dan dat van het IGOS-systeem en was er met name voor wat betreft de wachttijden die conversie(gegevensomzet- tings)programma's met zich meebrengen, een tijdsvoor- deel in het Siemens-pakket te vinden. Doordat Katwijk haaks op de kust is gelegen en de GBKN-bladindeling noord-zuid is gericht, zou volgens ervaringen bij andere landmeetkundige diensten bij de opbouw van bladoverschrijdende bestanden in het IGOS- systeem een wachttijd ontstaan, die soms aanzienlijk kan oplopen. Aangezien de prijzen van de systemen afhankelijk zijn van onder andere de grootte van de geheugencapaciteit en de bij het systeem behorende programmapakketten, werd aan de leveranciers gevraagd om, gebaseerd op een oppervlakte van 150 basiskaarten, te bepalen wat er aan geheugenruimte nodig zou zijn. Onafhankelijk van elkaar kwam men op geheugenruimten die een grootte dienden te hebben van 500 a 600 megabyte. Volgens de laatste gegevens waren beide systemen in staat tot com municatie met de IBM36-apparatuur en werd voor zowel IGOS als Sicad programmatuur ontwikkeld, die de Auto matisering van de Kadastrale Registratie (AKR) kon ver werken. Het feit dat onder andere door bovenstaande toezeggin gen van beide leveranciers de systemen alleen op minder structurele punten van elkaar bleven verschillen, maakte een keuze uitermate moeilijk. Doorslaggevend voor de keuze van het systeem werden daarom minder substan tiële argumenten als: hoe wordt de opstelling van de apparatuur, wie werken er nog meer mee en zijn er ver schillen in het kostenplaatje. Op deze punten was een voorsprong voor IGOS van M&S/HCS. Er waren nagenoeg geen aanpassingen of 192 NGT GEODESIA 92 - 5

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 4