Die Landmesser bouwkundige voorzieningen nodig aan de behuizing van de afdeling Landmeten, daar de IGOS-apparatuur kon werken op kantoortemperatuur. Een aantal instanties waarmee in de toekomst zou worden samengewerkt, werkte ook met IGOS-apparatuur, zodat gegevensuit wisseling toch iets eenvoudiger leek te zullen gaan verlo pen. Uit de budgettaire consequenties viel ook duidelijk een verschil in het voordeel van IGOS af te leiden. Van wege deze argumenten diende de voorkeur voor de auto matisering van de werkzaamheden bij de binnendienst uit te gaan naar een IGOS CAD-systeem van de firma M SI HCS. Om een digitaal bestand op te bouwen, waren twee mogelijkheden beschikbaar: a. digitaliseren; dit werk omvatte het omzetten van de analoge (grafische) kaart in digitale coördinaten en codes. De basis waarvan werd uitgegaan, is groten deels de fotovlucht van 1976 en de daarop bijgewerkte mutaties. Daarbij komt dat de schaalnauwkeurigheid van de kaart, de digitaliseer- en tekenfouten te zamen afwijkingen kunnen geven, die voor de harde topo grafie niet de gewenste nauwkeurigheid opleverden; b. fotovlucht; om extra manuren en aanschaf van slechts tijdelijk bruikbare apparatuur te voorkomen en de con versieslag zo snel mogelijk te laten verlopen, verdient het aanbeveling uit de gegevens van een nieuwe foto vlucht door KLM Aerocarto een digitale kartering te laten maken. Om de aansluiting van GBKN-bladen zo optimaal mogelijk te laten zijn, dient de fotogramme- trische uitwerking in zogenaamde meerbladige delen te worden gerealiseerd. Hierna diende wel een inten sieve naverkenning met controlemetingen plaats te vinden, maar deze konden deels worden uitgevoerd uit al verricht veldwerk en metingen. Omdat de digitale gegevens zullen worden opgeslagen in computerbestanden, kan pas na uittekening met behulp van een tekenautomaat worden beschikt over een gebrui kelijke (analoge) kaart. Voor deze tekenautomaat bestond ook een aantal in prijs sterk variërende oplossingen. De goedkopere tekenautomaten die ook een acceptabele tekening konden produceren, zijn „drum-plotters" die, zoals de naam al zegt, de kaart op een trommel tekenen. De wens om een tekenautomaat aan te schaffen van het fabrikaat Hewlett-Packard, type 7585B, is dan ook vervuld. Uiteraard was, om al deze apparaten met elkaar te kun nen laten „praten" en de aanwezige meetapparatuur uit te lezen, een aantal kabelverbindingen en koppelpro- grammatuur nodig. Bovendien was, om de gegevens met onder andere het Kadaster, het Energiebedrijf Rijnland, de PTT enz. te kunnen uitwisselen, apparatuur nodig die de gegevens op uitwisselbare schijven of tapes kunnen schrijven of lezen. Voor het lezen van in de gegevens bank aanwezige gegevens of combinaties daarvan dien de een printer aanwezig te zijn. Afsluiting van het project Op vrijdag 1 november 1991 is ter gelegenheid van het gereedkomen van het GBKN-project Katwijk in het ge meentehuis van Katwijk een presentatie gehouden over de GBK-vervaardiging. De leveranciers van de programmatuur en apparatuur, HCS-Computer Graphics en Leica Nederland, alsmede het Kadaster, KLM Aerocarto, GTR Teken- en Reproduk- tiematerialen BV en de gemeente Katwijk belichtten hun rol in de totstandkoming van de Grootschalige Basiskaart van Katwijk. Hierna sloten de betrokken wethouders met een symbo lische handeling de kaartvervaardiging af en werd de laatste GBKN van Katwijk formeel overhandigd aan de directeur van het Kadaster in de provincie Zuid-Holland. De genodigden werden hierna middels diverse presenta ties door de medewerkers van de afdeling Landmeten voorgelicht over de met de digitale gegevens verder uit te voeren werkzaamheden op beheergebied, het kabel- en leidingenkadaster en diverse „op maat gesneden" kaart- combinaties, zoals een combinatie van topografische ge gevens met de daarbij behorende leidingenregistraties en verkoopkaartjes met de bijbehorende AKR-gegevens. De inwoners van Katwijk, de gemeenteraad en de colle ga's van de gemeentelijke organisatie werden ook in de gelegenheid gesteld kennis te nemen van de werkzaam heden van de afdeling Landmeten. Een mogelijkheid waarvan ruimschoots gebruik is gemaakt. Nun steh'n die Stëbe, eingerammt im Grund und weiB und rot, mit spitzen Eisentüllen. Der Manner Augen sind vom Spahen wund und rauh die Kehlen vom Befehlebrüllen. Der eine hëlt die Karte ausgebreitet, indes ein anderer die Optik dreht: durch's Fadenkreuz die Ziegenweide gleitet, und dann der Helfer, der zum Fluchtpunkt geht. Ein drifter muB zum Rechenschieber greifen, der vierte treibt die Hilfsarbeiter an. Die trotten müBig rauchen Stummelpfeifen und fluchen dem Beamten dann und wann. Und alle tragen Filze, schwarzen Loden, an ihren Stiefeln haftet Tau und Staub. Sie senken tief das Steinmal in den Boden und schmecken an den Zahnen warmes Laub. Und rechnen gut. Die Plëne sind genau. Die MeBgerate richten sich verlëBlich. Und weitet sich die Feme zart ins Blau: dem Zirkel bleibt kein Abstand unermeBlich. Heinz Piontek (Uit: AVN 1992-1, dat het ontleende aan de dicht bundel Die Rauchfahne", Bechtle Verlag, Esslingen) NGT GEODESIA 92 - 5 193

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 5