De Heidemij en de grenzen van de geodesie door Theo Scheele, redacteur. SUMMARY Heidemij and the boundaries of geodesy 'Heidemij Geodesie' is a well-established firm involved in a wide range of geo-related activities, such as land use development and improvement of rural infrastructure. Fields of increasing interest of 'Heidemij Geodesie' are, among others, software development for processing topographical data and GIS's for municipalities and water control boards. The author presents a firm report. directie personeel en organisatie automatisering marketing control heffingen en belastingen ruimtelijke (her)inrichting huisvesting en onderhoud Beheer en Grondzaken informatie voorziening Geodesie Vastgoedinformatie Organigram van Heidemij Vastgoed. 194 een tiental Intergraph-werkstations. Aan de plafonds han gen hele strengen telefoonkabels, wat haastig bijeenge bonden. Die verbinden alle werkstations en computer apparatuur met elkaar. „Het transparante netwerk" noe men de medewerkers dat. Het is tegelijkertijd het bewijs van de snelle veranderingen die hebben plaatsgevonden. De aanpassing van de gebouwen kon geen gelijke tred houden met de vernieuwingen van de systemen. Er staat wel een grote verbouwing voor de deur. „Zul je zien dat we allemaal drie keer van kamer moeten verhuizen", zucht een van de medewerkers. Op het NGL congres in oktober 1991 ontstond de af spraak de geodesietak van de Heidemij eens te bezoe ken. Half maart was het zover. Op weg naar Arnhem probeer ik mij een beeld te vormen van hetgeen ik er kan verwachten. Tot mijn eigen verbazing blijft het beeld echter vaag. In ruilverkavelingszaken kwam ik de Heide mij vaak tegen als uitzetter van wegen, vervaardiger van voorbereidingskaarten en opnemer van profielen in het terrein. Ook had ik weieens gehoord dat ze aan GBKN- vervaardiging deden, maar wat er verder in de pure geo desie nog meer wordt gedaan, heeft zich tot op dit moment aan mijn waarneming onttrokken. Toch is er nog steeds een afdeling Geodesie waar veel mensen werken. Aangezien de tijd nergens stilstaat, zal daar ook wel het een en ander zijn veranderd in taakgebied, methodiek en organisatie en zal op zijn minst de automatisering hebben toegeslagen. Maar hoe hard? Revolutie ontketend De eerste aanblik in de werkruimten, vroeger sprak men over de tekenzaal, maakte aan alle twijfel een einde. Er was wat veranderd. Van voor tot achter is de ruimte ge vuld met werkstations, terminals en digitizers. Plotters, printers en andere lawaaimakers zijn in een zijvertrekje ondergebracht. Met enige moeite en wat zoekwerk vind ik nog een eenzame tekenaar die een trekpen bedient, alle anderen (en dat zijn er toch een kleine dertig) bedienen de moderne apparatuur. Links staan de digitizers, rechts De unieke tekenaar. Volgens Willem Bots (manager marktontwikkeling) is hier de laatste zes jaar een kleine revolutie ontketend. Het vervaardigen van kaarten was vroeger hoofddoel, en dan ging het uiteraard om een analoge kaart. Nu worden alle kaarten digitaal vervaardigd en dat is geen hoofddoel meer. De „kaart" is een middel geworden om iets mee te doen. Aangezien elke klant wat anders voor heeft met het eindprodukt, moet nogal wat worden overlegd voordat vaststaat wat moet worden geleverd. Eenheidsworst wordt hier niet verkocht. Veranderd is ook de techniek van kaartvervaardiging. Er vond een grote verschuiving plaats van buiten naar binnen. Veel wordt fotogrammetrisch opgenomen en wat NGT GEODESIA 92 - 5

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 6