Klantenkring Dit is geodesie Heidemij vastgoeddiensten Alles op beeldscherm. terrestrisch wordt gemeten, komt elektronisch binnen via het telefoonnetwerk waarop de landmeters thuis zijn aan gesloten. Het spreekt vanzelf dat die verandering ingrijpende ge volgen moest hebben voor de medewerkers. De organi satie moest worden aangepast, nieuwe medewerkers aangetrokken, oudere medewerkers omgeschoold of soms ontslagen. Kortom: onrust. Het was onvermijdelijk, licht Aafko Takens (verkoop manager) toe. Niet alleen de methodiek en de techniek veranderden, maar ook de klantbenadering vroeg om een andere opzet. Die reorganisatie heeft natuurlijk hier en daar pijn veroorzaakt, maar er is zeer zorgvuldig met de mensen omgegaan. Zij worden na twintig jaar niet zo maar aan de kant gezet. In de totale Heidemij-organisatie is Heidemij Vastgoed diensten één van de werkmaatschappijen waar ongeveer 350 mensen werkzaam zijn. Heidemij Geodesie, met ruim 100 medewerkers, is één van de produktgroepen daar van. Gerrit Maten, hoofd van die afdeling, heeft de advies- en dienstverleningsmogelijkheden van „zijn" af deling Geodesie op een aantal mooie overheadsheets weergegeven. Hij legt vooral de nadruk op de taakverbre ding die deze dienst heeft ondergaan. Naast „goed zijn in" willen ze ook „meer zijn dan", meer doen, meer aan bieden dan alleen maar een kaart. Ze willen die kaart een toegevoegde waarde geven door die te koppelen aan andere bestanden van de klant. De klant kan veel meer met de kaart dan vroeger en vaak weet hij dat zelf niet eens. Het is ook een taak van de afdeling om daarin te adviseren en de klant over de drempel te helpen. Een gekleurd cirkeldiagram toont de grootste klanten kring: Kadaster, Rijkswaterstaat en decentrale over heden. Heidemij zet heel wat om bij deze klanten en neemt daarin momenteel een vierde plaats in. „Vanaf 1990 hebben we zwaar in Geodesie geïnves teerd", licht Gerrit toe, „we willen een hoogwaardige ge sprekspartner zijn in de markt, waar momenteel geduchte concurrentie heerst. Velen dingen om de gunst van de klant en wij dingen mee". Als je mee wil doen op de markt, moet je zorgen dat je er bekend bent, dat men je weet te vinden, maar ook dat men weet hoe je bent en wat je kunt. Er wordt dus volop gewerkt aan een nieuwe profi lering. Deze week rollen nieuwe brochures van de pers. (Adverteren in NGT Geodesia wil ook weieens hei pen, red.) NGT GEODESIA 92 - 5 Grenzen van de geodesie Verandering in de techniek van de geodesie, gekoppeld aan de wens om de klantenkring uit te breiden, resulteert in het verkennen van nieuwe markten. Marktontwikkeling noemt men dat. Het is de taak van Willem om dat toe te lichten. Hij weet het werk met een (toekomstige) klant onder te verdelen in: advisering (welke info heb je eigenlijk nodig?); projectuitvoering (inwinning, verwerking, bewerking, enz.); advisering (inrichten naar doel, bijvoorbeeld beheer en beleid). Met dit laatste onderdeel wordt bedoeld dat men de bestanden zo kan bewerken, dat de klant er andere (niet- geometrische) gegevens aan kan koppelen. „We maken als het ware kapstokken, de klant maakt dan later uit welke kleren hij eraan wil hangen". Je komt dan in de GIS-wereld terecht, volgens Willem en daarin heerst nogal wat onduidelijkheid. Net als vele an deren die daarmee bezig zijn, probeert hij in twee zinnen die onduidelijkheid voor mij op te heffen. „Zodra je bestanden met geometrische gegevens gaat koppelen met bestanden waarin andere gegevens (van klanten) zijn opgenomen, kom je in de GIS-wereld terecht. Vooral met statistische gegevens kun je dan aardige dingen doen ten behoeve van beleid". Of je dan nog echt met geodesie bezig bent, is voor Willem de vraag. Je zit dan aan de grenzen van de geodesie. Hoever gaan we daarmee? (Omdat geodeten volgens mij voortdurend hun grenzen verleggen, lijkt mij dat niet zo'n groot probleem, maar bij Heidemij is men daar wat voorzichtig mee.) „De feitelijke marktvraag is nog beperkt en veelal be schikt de klant nog over te weinig informatie. Als de klant die weg wil inslaan, zullen wij ook daarin graag adviseren. Wij hebben per slot van rekening behoorlijke ervaring met de opbouw van allerhande bestanden", licht Willem toe. rijksdiensten H.Advles/ultv 20% I overige 5% nutsbedrijven 5% kadaster 30% Nieuwe markten: waterschappen en nutsbedrijven Twintig jaar geleden waren er nog drieduizend water schappen in Nederland, nu nog maar honderdveertig. Het klinkt wat spijtig uit de mond van de marktontwikke- laar, alsof daarmee bijna drieduizend potentiële klanten zijn verdwenen. Toch blijkt dat niet het geval. Door con centratie van waterschappen zijn juist nieuwe mogelijk heden ontstaan. De waterschapstaken zijn uitgebreid, men heeft behoefte aan goede gegevens, zoals een grootschalige topografische kaart en een kadastrale 195

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 7