Gierend gek Goed rapportcijfer voor kwaliteit kaart. De waterschappen hadden hun hoop gevestigd op een landelijk dekkende GBKN, maar die laat op zich wachten. Men moet nu zelf aan de slag. Een waterschap kent meestal drie hoofdtaken: water- keringenbeheer, waterkwantiteitsbeheer en waterkwali teitszorg. De eerste twee hebben duidelijk affiniteit met de geodesie, de laatste niet meer. Die ligt duidelijk over de grens, volgens Willem, maar er blijft genoeg over in de eerste twee taken. Tijdbewaking is ook kwaliteit. Door de Unie van Waterschappen is een leidraad opge steld, waarin is opgenomen over welke informatie men moet beschikken. Dat zijn kleinschalige, topografische kaarten op schaal 1 10 000, grootschalige topografische kaarten 1 1000, kadastrale informatie, kabel- en leidin- gengegevens, technische gegevens en profielen. Sommige gegevens kunnen van derden worden be trokken, andere moeten nog worden opgenomen in het terrein. Bovendien moet alles met elkaar kunnen worden gekoppeld en uitwisselbaar zijn. Dat is een complex pro bleem, waarvoor veel deskundigheid nodig is. Heidemij Geodesie biedt daarin haar hulp aan. Het is wel goed dat er geen drieduizend waterschappen meer zijn, vindt Willem, je zou dan enorm veel moeten onderhande len om een klein beetje werk binnen te halen. Nu heb je met één overeenkomst een groter gebied te pakken. In de wereld van de nutsbedrijven zijn fusies aan de orde van de dag en nauwelijks bij te houden: ,,Je wordt er gierend gek van". Zo druk is men daarmee, dat de aandacht op de techni sche zaken, als automatisering, naar de achtergrond is geschoven. Maar dat is tijdelijk, want nadat grote bedrij ven zijn samengevoegd, volgt onherroepelijk de samen voeging van het materiaal. Is dat nog analoog, dan moet het digitaal worden gemaakt en is het digitaal, dan zijn er verschillende formaten en moet er worden geconver teerd. Heidemij richt zich op die conversie. Analoog materiaal kan worden gedigitaliseerd, maar daar zit geen geweldige markt meer in, dat wordt zo lang zamerhand van de markt gedrukt, onder andere door ver beterde scanmethoden. In de conversie is een trend waarneembaar om dit naar goedkope Oosteuropese landen te verplaatsen. Veel bureaus vinden daar goed kope arbeidsplaatsen. 196 Kwaliteit en kwaliteitsbewaking zijn ook bij de Heidemij een niet meer weg te denken onderdeel van het totale produktieproces. Projectleider Jos Löwik weet daar alles van te vertellen. Als voorbeeld neemt hij een dik boek werk in zijn hand. ,,Dit is een bestek van de GBKN- Bolsward, waarin de projectaanpak uitgebreid staat aan gegeven, alsmede wat de eisen zijn. Het project omvat een bestaande fotovlucht die moet worden geactuali seerd en naverkend. Onze berekeningen kwamen eerst nogal wat hoger uit dan die van de opdrachtgever en toen we samen gingen uitzoeken waar dat aan lag, bleek een aantal begrippen voor meerdere uitleg vatbaar. Wat denk je bijvoorbeeld van het begrip 'moeilijk opbreekbare weg'? Is dat een weg met sintelverharding? Nadere af spraken daarover werden vastgelegd in een nota. Bestek en nota samen beschrijven de eisen. Om te voorkomen dat de landmeters steeds met die dikke bundels moeten lopen sjouwen, is dat vertaald naar werkbare instructies. Regelmatig wordt werkoverleg gehouden, met verslag legging, waardoor zowel de inhoudelijke kwaliteit als de voortgang wordt bewaakt. Samen met de medewerkers is een strak planningssche ma opgemaakt, gebaseerd op een aantal werknormen. Vanaf het begin wordt ook de tijdsbesteding strak be waakt. Als er wat fout dreigt te gaan, kan onmiddellijk worden ingegrepen. Hierdoor kan zowel aan de kwali teitseis als aan de tijdseis worden voldaan, want ook de levertijd is een onderdeel van de kwaliteit van ons pro- dukt. De medewerkers dragen daarbij een grote eigen verantwoordelijkheid en dat draagt geweldig bij tot grote motivatie". Aafko in gesprek met redacteur. Dat het Heidemij lukt aan de gestelde normen te voldoen, blijkt uit een onlangs gehouden kwaliteits-audit namens de B6. Het GBKN-project Bolsward werd uitgebreid door gelicht op alle kwaliteitsfactoren: hoe is de aanpak, de planning, de voortgangscontrole, hoe ga je met de klant om, hoe organiseer je het en hoe bereik je dat je aan de gestelde kwaliteitseisen voldoet? Heidemij beschouwt die uitkomst als een goed rapport cijfer, maar nog meer ingenomen is men met de tevre denheid van de opdrachtgever zelf. Het werk verloopt geheel volgens plan en op tijd en de klant (Kadaster Friesland) is tevreden, en daar gaat het om. NGT GEODESIA 92 - 5

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 8