Vreemde voertuigen op Js heren wegen door Theo Scheele, redacteur. SUMMARY Strange cars on public roads Roads require maintenance and maintenance requires measuring. One of the major institutions involved in road surveying is the Rijkswaterstaat in Delft. Besides, the Road Survey Department in Apeldoorn, which is a joined initiative of the Dutch Society of Road Constructors, performs a broad variety of road measuring tasks. To prevent traffic jams, cars with special equipment are put into action: strange cars on public roads. An editor's report on the Road Survey Department in Apeldoorn. Dat meten een activiteit is die niet alleen is voorbehouden aan de beoefenaars van de geodesie, ofwel de lezers van NGT Geodesia, was waarschijnlijk allang bekend. Wie van ons heeft niet vaak de opmerking van Jan Publiek moeten incasseren: „Het is hier allang gemeten"? Ook zullen veel lezers, met maximaal toelaatbare snel heid voortsnellend over Neerlands fraaie autowegen, vaak links en rechts daarvan worden geconfronteerd met het eigen vakgebied in de vorm van rood/witte jalons of opgestelde tachymeters en waterpasinstrumenten. Kijkt u dan ook altijd even om te zien wat daar gebeurt? Iets minder blijmoedig wordt vaak gereageerd als de weg- vakken plotseling versmallen en de drie rijstroken tot één worden gereduceerd omdat onderhoudswerkzaamheden worden uitgevoerd. Altijd komt dat ongelegen en het ge beurt ook uitgerekend altijd op het baanvak waar ik rijd: „Heb ik toch weer de verkeerde route gekozen". Toch is het moment dat op die plek de weg wordt gere pareerd niet toevallig gekozen, maar het gevolg van een uitgekiende planning die erop is gericht het onderhoud efficiënt te doen verlopen (niet te vroeg, maar ook niet te laat) en dan ook nog op een tijdstip dat het verkeer daar van zo weinig mogelijk hinder ondervindt. Om dat te kunnen realiseren, moet op die weg worden gemeten. Dat soort metingen wijkt wel wat af van onze normale geodetische verrichtingen. Vreemde voertuigen zijn geconstrueerd om die metingen uit te voeren, want te voet over een moderne autosnelweg wandelen om de staat van het asfalt te inspecteren, kan alleen nog maar als daarvoor de weg wordt afgezet. en dan mopperen we weer. Er zijn in Nederland meerdere instanties en bedrijven die zich bezighouden met wegdekonderzoek. In de eerste plaats natuurlijk de Rijkswaterstaat die daarvoor de Dienst Weg- en Waterbouwkunde heeft ingesteld, welke in Delft zetelt. Door de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers is een speciale dienst opgericht om die metingen uit te voeren: de Wegmeetdienst. De officiële naam daarvan is Stichting Wegmeetdienst Regionale Wegenbouwiaboratoria. Het kantoor staat in Apeldoorn. Het is een dienstverlenende, zelfstandige organisatie, die zowel door de wegbeheerders (Rijk, provincie, gemeen ten en waterschappen) als door ingenieursbureaus en de aannemerij te hulp wordt geroepen om die gegevens boven water (of het wegdek) te krijgen, die nodig zijn om een verantwoord onderhoudsplan op lange of korte ter mijn te kunnen maken. Dan moet er gemeten worden. Bij die stichting gingen we een dagje op bezoek. We zijn steeds harder gaan rijden Ing. W. Gerritsen, directeur van de stichting, wil wel wat vertellen over die vreemde vogels die regelmatig de wegen opmeten, maar hij geeft eerst een klein lesje weg onderhoud. „Anders begrijp je toch niet wat die appara ten daar doen". Waar alles om draait zijn de eisen die worden gesteld aan een weg ten aanzien van veiligheid en berijdbaarheid, alsmede de prijs die moet worden betaald. Bij het ont werpen van een weg houdt men rekening met de veilig heid (vlieg je niet te gemakkelijk uit de bocht, zitten er diepe kuilen in de weg of verlies je bij regen de grip op de weg?) en met het comfort (is de bovenlaag lekker vlak, zodat je nieren niet uit je lichaam schokken?). Het probleem is echter dat we met zijn allen steeds harder zijn gaan rijden en dat heeft consequenties. De verkanting moet worden aangepast, het rijoppervlak stelt andere eisen aan de stroefheid en vooral de vlakheid moet daarop worden aangepast. Kon men vroeger met buigzamere verhardingsconstructies volstaan, de hoge snelheden vragen om een stijve basis. Die is weer meer breukgevoelig en vertoont eerder scheuren; een slappe constructie geeft meer mee. Gerritsen onderscheidt twee hoofdlijnen in dat geheel: de vlakheid van de weg en de stroefheid. De vlakheid is een zaak van de totale wegconstructie (aarden baan en weg verharding); de stroefheid wordt bepaald door de eigen schappen van de bovenste deklaag. NGT GEODESIA 92 - 6 Het Apeldoorrtse kantoor. 248

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 12