EE Weginspectie binnenshuis Met de ARAN: 90 km per uur. Door gebruik te maken van digitaal geometrische ge gevens is verdergaande efficiëntie mogelijk. Dit bestand wordt niet alleen gebruikt om de lengten en oppervlakten van de wegvakken zo nauwkeurig mogelijk te berekenen en in het systeem vast te leggen, maar ook om koppe lingen tot stand te brengen tussen de onderhouds- planningen van verschillende afdelingen van gemeenten. Uit de beheergegevens, samen met de digitale geome trische gegevens, is bijvoorbeeld op eenvoudige wijze zichtbaar te maken welke asfaltwegen de komende drie jaar moeten worden onderhouden; elk jaar kan dan ook nog een andere kleur krijgen. Door koppeling met de planningen van de andere gemeentelijke afdelingen kan een geïntegreerde meerjarenplanning worden gereali seerd. ARAN-meetwagen Om ons wat minder in de file te laten staan, maar ook voor een grotere veiligheid van metend personeel en weggebruiker, wordt tegenwoordig vaak gebruik gemaakt van de ARAN. Langsvlakheidsmeting, rijspoordiepte meting, weghelling en visuele inspectie kunnen met dit voertuig gelijktijdig worden uitgevoerd [2], Ingebouwde opname-apparatuur in de meetwagen slaat de gegevens op in de boordcomputer. Een micro-computer zorgt voor het transport van de gegevens naar de binnendienst om te kunnen worden verwerkt. Videocamera's maken dat de visuele inspectie van buiten naar binnen wordt verplaatst. Dit videologging-systeem bestaat onder meer uit één camera die opnamen maakt van de weg recht vooruit. De gehele wegbreedte wordt opgenomen, zodat een globale indruk ontstaat van het wegoppervlak, maar ook van het wegmeubilair. Twee camera's aan de achterzijde van de auto maken opnamen van de rijsporen verticaal omlaag. Hieruit kunnen schadeplekken afzonderlijk worden be oordeeld. Door de boordcomputer worden de noodzake- Loc. overheid 16% Provincie lijke gegevens aan de opnamen gehangen (wegvak- nummer e.d.). Als rijkswegen worden opgenomen, rijdt de wagen 200 tot 400 km per dag; op provinciale wegen en in de bebouwde kom gaat het uiteraard wat langzamer. Twee man gaan met de auto op stap, een chauffeur en een medewerker voor de bediening van de meetsystemen. Aan het eind van de dag worden de meetgegevens van die dag over geschreven op een floppy voor verdere verwerking bij de binnendienst. Een paar dagen buiten rijden met de ARAN geeft de binnenmensen dagenlang werk. In het kantoorgebouw van de Wegmeetdienst in Apel doorn zitten twee dames achter (of bijna in) een om vangrijk uitwerkingsinstrument: de verwerkingsconsole. Middenin staan drie beeldschermen, bovenin zie je het gehele wegdek voorbijgaan, daaronder tonen twee beeld schermen detailopnamen van het wegdek. Haarscherp zijn de scheurtjes en andere beschadigingen zichtbaar. Als het te gek is, wordt de film stopgezet om nauwkeu riger te kunnen kijken wat er aan de hand is. De beoor deling daarvan wordt met de hand ingevoerd in de com puter. Omdat er twee rijsporen tegelijk voorbijtrekken, kunnen twee personen tegelijk achter het apparaat be oordelen. Overigen 27% Aannemerij 9% Opdrachtgevers Wegmeetdienst (overzicht 1991). Twee rijsporen tegelijk uitwerken. In de console is ook een micro-computer opgenomen voor de verwerking van de andere meetgegevens, zoals de langs- en dwarsprofielen, de berekening van de ken getallen (gemiddelde en standaardafwijking), de selectie van bepaalde weggedeelten en de aanmaak van tabellen en grafieken. Mocht u in de toekomst in het verkeer worden opgehou den door oorzaken van wegonderhoud of metingen door vreemde voertuigen, dan zult u daarover voortaan wel licht wat verdraagzamer oordelen. Mocht u echter onge noegen hebben over een weg welke zich in kennelijke (slechte) staat bevindt, dan weet u nu ook dat het niet ligt aan de Wegmeetdienst, want die is niet alleen in staat om weginspecties snel uit te voeren, maar de resultaten daarvan, inclusief een gedegen en onderbouwd onder houdsadvies, op korte termijn te verstrekken. Literatuur 1Vries, F. B. de, Nauwkeurig hoogtemeten bij 60 km per uur. NGT Geodesia 1986, p. 46 - 49. 2. Wit, L. B. de, Wegdekmetingen met de ARAN. Pt. Civiele Tech niek 1988 no. 4, p. 11 - 14. NGT GEODESIA 92 - 6 251

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 15