Vierde Nederlandse conferentie AM/FM door Berry van Osch. 3M^FM Geographic international Information European division Systems AM FM Nederland automated mapping facilities management automatische kaartvervaardiging en bedrijfsmiddelen beheer - geografische informatie systemen Vierde Nederlandse conferentie GIS aan het werk?! Op inmiddels traditioneel geworden wijze vond op 24 en 25 maart 1992 voor de vierde maal de jaarlijkse AM/FM- conferentie plaats (AM/FM Automated Mapping/Facili ties Management). Ditmaal trad Groningen op als gast heer. Deze Nederlandse conferentie is een nationaal gevolg van de internationale AM/FM International European Divi sion, welke zich bezighoudt met het verspreiden en uit wisselen van ervaringen op het gebied van digitale geo metrische informatie en het beheer van bedrijfsmiddelen in de nutssector. Naast technische aspecten komen zeker ook organisato rische en financiële zaken aan bod. In toenemende mate wordt GIS een begrip in deze bedrijfstak en een niet meer weg te denken onderdeel tijdens de conferentiedagen. Daarom is de naam ook enige tijd geleden aangepast tot AM/FM GIS. Van origine waren de doelgroepen de nutsbedrijven en de kabel- en leidingenbeheerders. Momenteel maken ook waterschappen, gemeenten en bij dit vakgebied betrok ken overheidsinstanties deel uit van de AM/FM-familie. Een belangrijke doelstelling is gelegenheid te scheppen voor fabrikanten van programmatuur en apparatuur, adviesbureaus en gebruikers om tot ieders voordeel met elkaar in contact te komen of te blijven. De belangrijkste randvoorwaarde hiervoor, een grote opkomst, werd dui delijk vervuld; met maar liefst 450 deelnemers werd een nieuw record gezet. Ook dit jaar was de organisatie er in geslaagd een leer zaam en boeiend programma samen te stellen. Dat men telkens probeert zichzelf te overtreffen en naar de toe komst verdere verbeteringen door te voeren, bleek uit de kleine enquête, die de deelnemers op verzoek van het organiserend comité konden invullen. Een lichte expan siedrift viel op te maken uit de vraag of men het een goed idee vond een volgende „Nederlandstalige" conferentie in Vlaams België te organiseren. Het toenemend aantal Belgische deelnemers rechtvaardigt een dergelijke vraag zeker. Het thema was ditmaal ,,G/S aan het werk". Een begrij pelijke titel, als je bedenkt dat het na een aantal jaren van onderzoek en ontwikkeling nu weieens tijd wordt dat GIS zich in de praktijk gaat terugverdienen. Men kan echter 252 constateren, dat dit op dit moment slechts voor zeer weinigen opgaat; de meesten zitten nog in het stadium van onderzoek of zijn op zijn hoogst in het prototype stadium aangeland. Voor de openingsvoordracht was Commissaris der Konin gin van Groningen, H. J. L. Vonhoff, uitgenodigd. Door een probleem met zijn persoonlijk time-management" was hij een half uur verlaat. Hij stelde de rol van over heidsorganisaties in het huidige tijdsgewricht aan de orde, waarbij hij niet schroomde te vermelden dat deze niet aansluit bij de huidige apparaatzorg. Vanuit de 19e eeuw hebben overheidsorganisaties een bureaucratisch, hiërarchisch en pyramidaal ingesteld karakter. De bestuurlijke component is niet meegegroeid met de technisch/organisatorische mogelijkheden van informatiesystemen. Vonhoff onderbouwde dit met de opmerking dat zelfs een aantal illegaal in Nederland ver blijvende mensen een SOFI-nummer hebben. Het totaal aantal overheidsdienaren is na de Tweede Wereldoorlog met een factor 4 gegroeid. Het gevolg daarvan is een voudigweg met twee termen aan te duiden, namelijk territorium-verdediging en competentie-bewaking. Daar om verkokeren organisaties en is er geen natuurlijke neiging tot verandering. En dan krijg je het probleem dat er géén integrale besluitvorming plaatsvindt over het toe passen van landelijk geïntegreerde informatiesystemen. Natuurlijk probeert de politiek wel maatregelen te nemen, bijvoorbeeld het introduceren van kosten/baten-analyses, het opstarten van projectorganisaties en het instellen van planprocedures. Maar dan blijkt vaak dat dat eerder een plaag dan een voordeel wordt, omdat men uitsluitend controle-doeleinden voor ogen heeft. Hoe moeten overheidsorganisaties dan wel wijzigen, waarbij toch de integriteit van de burger en de rechts zekerheid gediend blijven. Vooral excessen op dat ge bied dienen te worden uitgebannen ofwel, zoals Vonhoff dat zo treffend uitdrukte: „het moet niet voorkomen, dat mensen die niét deugen, papieren hebben die wél deugen". De overheid moet een andere managementstructuur krijgen. Niet op dezelfde manier als bedrijven, want de politieke leiding blijft verantwoordelijk en kan andere belangen moeten dienen dan puur bedrijfsmatige. Wellicht kan de departementale verkokering worden tegengegaan door een andere verantwoordelijkheids structuur, bijvoorbeeld een soort departementsraad van secretarissen-generaal „nieuwe stijl" die op directeurs niveau meer coördineren en intern meer uniformering in de departementen aanbrengen. Hierdoor ontstaat minder verkokering in de Ministerraad, zodat minder het eigen belang dan het maatschappelijk belang in het oog kan worden gehouden. Uiteindelijk zullen we dan, als eind resultaat van dit proces, met minder departementen toe kunnen. Zijn eindconclusie was vervolgens, dat pas dan een integrale toepassing van informatiesystemen ook bestuurlijk mogelijk wordt. Hij ging nog even specifiek in op het nut van het ter beschikking hebben van ruimtelijke informatie. Vanuit het maatschappelijk belang is het nogal eens moeilijk om bestuurlijk een keuze te maken. Hoe ligt de prioriteit NGT GEODESIA 92 - 6

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 16