Basiskaarten Aanschaf vervaardiging van de liggingsplans de waarde van onge veer 200 mensjaar. De rotatietijd, dat wil zeggen de periode waarna de lig gingsplans worden vernieuwd, ligt rond de 30 jaar. Dit betekent dat jaarlijks gemiddeld zo'n 4000 plans moeten worden vernieuwd. De totale vervangingswaarde van de liggingsplans wordt geschat op 12 miljard BEF. Dat betekent dat ongeveer tien procent van de kostprijs van het kabelnet naar de vervaardiging en bijhouding van de liggingsplans gaat, een enorme investering voor het vastleggen van gege vens die hoofdzakelijk aan externe gebruikers ten goede komen. Als topografische grondslag voor het liggingsplan wordt de zogenaamde basiskaart gebruikt. In de zeventiger jaren werden de liggingsplans van RTT-Belgacom ge tekend volgens een vergroting van de kadasterkaarten. De lage geometrische kwaliteit leidde echter tot verschil lende problemen: de kadasterkaarten werden immers opgebouwd vol gens de wooneilanden. Alle meetfouten kwamen uit eindelijk terecht op de openbare weg en dat is juist het gedeelte dat voor de nutsbedrijven van belang is; de afstanden door het Kadaster uitgezet komen over een met de werkelijke afstanden in het terrein, het geen tot grote vervormingen leidde in heuvelachtige gebieden. Pas tegen het einde van de jaren tachtig aanvaardde het Kadaster het principe van de verticale projectie. De snelle groei van het telefoonnet in de jaren '70 was er de oorzaak van dat zeer veel liggingsplans niet meer goed werden bijgehouden, vooral omdat ze overbelast raakten en onleesbaar werden. Een vernieuwing van de basisplans, met overgang naar een grotere schaal, van 1 1000 naar 1 500 of van 1 500 naar 1 250, drong zich op. Sinds 1981 hebben verschillende RTT-gewesten, ter gelegenheid van vernieuwing van de liggingsplans, basiskaarten laten vervaardigen door fotogrammetrische bedrijven. Halverwege de jaren tachtig werd bovendien gestart met de aanleg van glasvezelkabels tussen de centrales. In veel gevallen werden voor het registreren van de ligging van deze glasvezelkabels nieuwe strokenkaarten ver vaardigd met behulp van landmeten. Inhoud Om de basiskaart goedkoop te houden wordt de opper vlakte van de kaart beperkt tot het gedeelte dat vanaf de weg zichtbaar is. De telefoonkabels worden immers langs de weg ingegraven, evenals de meeste andere nutslei- dingen. Een samengaan van de produktie van kadaster kaarten, waarbij de nadruk ligt op de bebouwing en percelen binnen de wooneilanden, met de produktie van wegenplans voor nutsbedrijven is daarom niet zo van zelfsprekend. Een eerste vereiste van een liggingsplan is een goede herkenbaarheid. Daarom worden alle huizen opgenomen met de vorm van hun voorgevel, de aanzet van de zij gevels en hun huisnummer. Omdat de kabels meestal in de voetpaden liggen, worden vooral de duurzame topo grafische elementen opgenomen die onmiddellijk aan de Fig. 3. Deeliggingsplan. weg grenzen zoals muurtjes en afsluitingen van eigen dommen. De boordstenen worden eveneens systema tisch opgemeten, omdat dit goed zichtbare elementen zijn die ook niet voortdurend en zonder kennis van RTT- Belgacom worden verplaatst. Wanneer het gaat om wegen waarlangs weinig werd gebouwd, worden andere elementen voor referentie opgenomen zoals rioolslikkers en elektriciteitspalen. Door maten te geven ten opzichte van deze zichtbare elementen kunnen de kabels terug gevonden worden. Niet stabiele elementen zoals verkeersborden en signaal- kasten worden bewust uit de basiskaart weggelaten om te vermijden dat de opnemers dergelijke elementen zou den kiezen als referentie voor maatvoering. Tenslotte moet men er rekening mee houden dat er op de kaart ook ruimte nodig is voor het tekenen van gleuven, maten en gleufbakjes. Indien er voldoende vaste refe rentie-elementen zijn, is het beter elementen van mindere kwaliteit weg te laten om voldoende tekenruimte te laten. Ruimte is een economisch goed, ook op een liggings plan! Uit de figuren 2 en 3 blijkt duidelijk dat een wegen plan dat er vrij open uitziet, na invulling van installaties toch zeer druk lijkt. Automatisering van de basiskaarten Beslissing tot automatisering De ontwikkelingen in de wereld van de fotogrammetrie en de opkomst van digitale theodolieten voor het landmeten had tot gevolg dat tegen het einde van de jaren tachtig de meeste grondkaarten digitaal werden aangeleverd of werden geconverteerd. In 1989 nam RTT-Belgacom de beslissing ook de leidingen digitaal te gaan registreren. Deze beslissing moet vooral worden gezien in een pro- duktiecontext. Het was de bedoeling de tekenaar een NGT GEODESIA 92 6 239

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 3