Qnder geodeten [2J Gemeenschappelijk gebruik Synchronisatie van vernieuwing De rotatietijd van de liggingsplans ligt voor de meeste nutsbedrijven in dezelfde orde van grootte, met name rond de 30 jaar. Men kan zich voorstellen dat de vernieu wing bij de verschillende nutsbedrijven helemaal niet gesynchroniseerd verloopt. Wil men gemeenschappelijke basiskaarten gaan gebruiken, dan zal men samen moe ten overleggen in hoeverre men de vernieuwing op elkaar kan afstemmen. Samenwerking vergt veel van de bereid heid van de overige deelnemers en belangrijke voor investeringen. Voorlopig is het Belgisch Kadaster hierbij nog geen partner. Ook zij zitten met het probleem van de grote rotatietijd. Wat de gemeenten betreft is het financiële aspect vaak een groot probleem en weinig gemeenten beschikken over de nodige kennis om digitale basis- kaarten ook daadwerkelijk te gebruiken. Normering Het Belgisch Nationaal Geografisch Instituut (NGI) werkt in internationaal verband aan een uitwisselingsformaat. Dit moet echter een veel groter aantal toepassingen ondersteunen dan alleen maar de grootschalige basis- kaart, waardoor het resultaat omslachtig dreigt te wor den. De door het NGI voorgestelde objectencatalogus wordt door RTT-Belgacom ervaren als te ingewikkeld en voor het doel niet geschikt. Een serieuze vergelijking van het uitwisselingsformaat van RTT-Belgacom met de be hoeften van andere nutsbedrijven dringt zich op. Hoewel RTT-Belgacom zich niet wenst op te werpen als specialist op dit gebied, meent ze toch dat het door haar gedefi nieerde uitwisselingsformaat eenvoudig is en in de praktijk weinig investeringen vereist voor de verschillen de deelnemers. Er hoeft bovendien geen beroep gedaan te worden op de leveranciers van apparatuur en pro grammatuur om bijzondere voorzieningen te treffen ter aanpassing van hun produkten. Normering van het gebruik Wanneer een aannemer werken uitvoert, moet hij vaak vier of vijf liggingsplans van verschillende nutsbedrijven naast elkaar leggen. Bij gebrek aan afspraken voor de in deling van de plans, is het nog altijd zo dat zelfs bij gelijke schaal de linkeronderhoek van het ene plan op een wille keurige plaats ligt op een plan met andere leidingen. Een norm voor de indeling van de grootschalige kaarten zou het gebruik vergemakkelijken en een belangrijke bijdrage kunnen leveren in het vermijden van beschadigingen aan kabels en leidingen. Teneinde de liggingsplans op een vlotte manier ter be schikking te stellen zou het normeren van de naam van de plans, bijvoorbeeld gebaseerd op de naamgeving van de kaarten van het NGI de uitwisseling en vergelijking van liggingsplans nog meer vergemakkelijken. Besluit Sinds tien jaar koopt RTT-Belgacom grootschalige basis- kaarten aan bij gespecialiseerde bedrijven. Hierbij werd een hoop ervaring opgedaan. Thans is RTT-Belgacom het nutsbedrijf dat in België over de meeste digitale kaar ten beschikt. Door een eenvoudige opzet en het digitali seren te koppelen aan de normale vernieuwing van de liggingsplans wordt de kostprijs beperkt. De noodzakelijke programmatuur werd ontwikkeld om met digitale kaarten te kunnen omgaan. Met deze op lossing kan RTT-Belgacom het huidige decennium door komen. RTT-Belgacom is zich bewust van de voordelen, die door een brede samenwerking kunnen worden verkregen en zet zich daarom in voor elke vorm van samenwerking in de vervaardiging van digitale grootschalige kaarten. In het aprilnummer eindigde ik met onbegrip over het gebruik van het woord geodeet in het ANWB-buiten- sportblad. Het TUD-blaadje „Geopinie" worstelde gelukkig met dezelfde vragen. Uit ,,Op pad, handboek voor de bui tensport" citeerde men in nummer 14 nog statements als .de klassieke geodeet kan in de lengte, de breedte of schuin beslapen worden" en het grote zijvlak van de klassieke geodeet heeft twee nadelen". Arnoud Bührs legde in „Geopinie" nummer 15 uit hoe de wetenschap doordrong bij de ANWB. We nemen dat graag over: Bij het ontwerpen van kampeertenten hebben enkele tentenmakers met een schuin oog gekeken naar, zo citeer ik uit het ANWB-blad „Op Pad", de wetenschap die zich bezighoudt met de vorm en grootte van de aarde, geodesie dus. Een zekere heer Buckminster Fuller heeft de ietwat verwonderlijke ronding van de aarde verwerkt in de zogenaamdegeodesie dome". In het Nederlands geodeet genaamd, ofwel een koe peltent of in de Wehkamp-gids aangeduid als „iglo tent" met de prijs van f 149,—. Deze heer gaat echter nog veel verder. Onder deze geodeetheeft hij geen rond tentzeil vastgemaakt, maar een zeshoekig zeil. Uiteindelijk resulteert het geheel in een hexagonale geodeet wat eigenlijk een gewoon iglo-tentje is, echter met een prijskaartje van f 1299,—. Zal het wetenschappelijke onderzoek" misschien debet zijn aan deze toch wel hoge prijs De heer Buckminster Fuller kwamen we overigens ook al tegen in een citaat in ons aprilnummer over een geodetische koepelconstructie van een sporthal in Eindhoven. Piksel 242 NGT GEODESIA 92 - 6

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 6