Grondslagpunt 281 gaat op stap Gelderse Meetdienst Een bijzondere klus van de Meetdienst van de Provincie Gelderland door Theo Scheele, redacteur. SUMMARY A special job of the Survey Department of the Province of Gelderland The Survey Department of the Province of Gelderland works for all other departments of the Province. Recently the Department was involved in a very spectacular work: the moving of a heavy, concrete bridge over a distance of 80 meters. Throughout this work the Survey Department supported this activity. Accurate measuring required the use of a high precision control point, monumented on that bridge. Vroeger was het de „Provinciale Waterstaat". Tegen woordig wordt het Provinciaal Bestuur van Gelderland in haar omvangrijke taken bijgestaan door een vijftal dien sten: Milieu en Water; Ruimte, Wonen en Groen; Wegen, Verkeer en Grondzaken; Welzijn, Economie en Bestuurlijke Verhoudingen; Bestuursdienst. We willen een bezoek brengen aan de Meetdienst. Waar zou je die moeten zoeken? Bij Wegen, Verkeer en Grond zaken dacht ik. Fout. Ik moet bij Milieu en Water zijn. Die dienst bevat zes afdelingen waarvan de Meetdienst er één is. E. Schut is het hoofd van de afdeling waar landmeet kunde, kartografie en vastgoedinformatie zijn onderge bracht. De dienst is gehuisvest in het dienstengebouw, vlak naast het zeer fraaie Arnhemse Provinciehuis met zijn opvallende bouwstijl en aankleding. (Een privé- uitstapje naar het Provinciehuis zelf is trouwens zeker aan te bevelen.) Meetdienstmedewerker op VP 281. 298 Volgens Schut is de Meetdienst leverancier van analoge produkten en basisgegevens in geautomatiseerde vorm voor alle diensten en afdelingen van de Provincie die op een of andere wijze met vastgoed te maken hebben. Met allemaal dus. Dat maakt het werk daar erg interessant. Rekenwerk wordt gedaan op landmeetkundig en wegen bouwkundig gebied, tekenwerk doet men kleinschalig, grootschalig en geautomatiseerd, meetwerk omvat het meten van topografie, grondslag, hoogten, deformatie, peil- en stroomsnelheid en kadastrale grenzen, en verder komen onteigeningen en grondtransacties aan de orde. In totaal werken 50 medewerkers bij de Meetdienst. Een brug die op reis moest Het spreekt vanzelf dat de Meetdienst van begin tot eind een belangrijke rol ging spelen bij een wel zeer uitzonder lijk karwei: de verhuizing van een betonnen brug van 3200 ton, een karwei dat nog nooit eerder in Nederland is verricht. Afkijken is dus niet mogelijk. Het gaat om de Exelse brug bij Lochem. Wie weieens in de zomermaanden het vriendelijke, mooie provincieplaatsje Lochem heeft bezocht, zal zich onge twijfeld meer herinneren van het drukke verkeer dat zich dwars door het stadje perst, dan van de rust die zo'n stadje geacht wordt uit te stralen. Massa's particuliere en vrachtauto's zoeken dagelijks, zowel in noord-zuid als oost-west richting, hun weg door de veel te nauwe straatjes. Dat kon eigenlijk al lang niet meer. Jaren is gezocht naar een deugdelijke oplossing voor dit probleem. Meerdere oplossingen werden aange dragen, maar even vaak weer verworpen. Een voor de hand liggende oplossing, langs de zuidkant van Lochem, haalde het niet vanwege de aantasting van een land schappelijk mooi gebied. Er is heel wat overlegd en ver gaderd voordat de omleiding via de noord- en westkant het tenslotte haalde. Omdat de weg vanuit de richting Laren in westelijke rich ting moet worden afgebogen, moet het Twentekanaal op een andere plaats worden gekruist, ongeveer 80 meter meer naar het westen. Moet er een nieuwe brug worden gelegd? Kundige rekenaars gingen aan de slag en berekenden NGT GEODESIA 92 - 7/8

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 14