wal uitgezet, die vanaf dat moment met een gele krijtstreep het betonvlak siert. Aan de noordelijke oever is het werk minder ver gevor derd, maar ook daar zijn de eerste heipalen al de grond De aslijn wordt even uitgezet. in gewerkt. Tussen gegraven kuilen en opgeworpen hopen grond werken de medewerkers van de Meetdienst met die van de afdeling Wegen zodanig samen, dat uit dit onoverzichtelijke geheel toch precies die situatie ont staat, die ooit binnen de kantoormuren op papier is be dacht. Zij zorgen er ook voor dat alles straks keurig op elkaar aansluit en daarvoor mag je best een paar extra controles meten. Want fouten maken in de metingen heeft soms fatale gevolgen. Van Miltenburg wijst met een grote armzwaai op de situa tie rondom dit werkgebied. „Hier zijn we begonnen alle topografie op te meten en grenzen uit te zetten, om nauw keurig te kunnen bepalen wat moest worden aange kocht", legt hij uit. „Dat is alweer een hele tijd geleden, want je moet daar erg vroeg mee beginnen. Als er ont eigend moet worden, kost dat veel tijd". Inderdaad: het werk van de Meetdienst is veelomvattend en gevarieerd. Het mooiste is als je aan het eind van zo'n werk het resultaat kunt bewonderen. Tegen die tijd komen we nog even terug, vooral om te zien of de brug niet de plomp in gaat. Laat hem maar schuiven Op 10 juni moest het schuiven beginnen, een week later zou de brug dan op zijn nieuwe plek moeten liggen. Maar toen ik 16 juni de reis naar Lochem ondernam om het laatste stukje schuifwerk mee te maken, waren reeds de nodige tegenvallers en vertragingen gemeld. Ik zou niet de laatste, maar de eerste fase van het schuifwerk te zien krijgen. Tegen één uur arriveer ik op de afgesproken plaats bij het begin van de rondweg net buiten Lochem. Juist op dat moment geeft Omroep Gelderland een reportage. „De schuifoperatie is begonnen en verloopt voorspoedig jubelt het uit de autoradio. Helaas bleek even later dat de omroeper niet helemaal was bijgepraat. Het werk lag op dat moment alweer stil. Toen de brug vier meter was verschoven, begaf een van de vier glijstoelen het en ging letterlijk door zijn knieën. Onmiddellijk werd het schuiven gestopt en werden de vijzels weer aangedraaid. Gelukkig net op tijdanders lag de brug nu wellicht toch in de plomp. Dat alles bleek echter pas toen we bij de brug arriveerden en ons, met de tientallen nieuwsgierigen, afvroegen of het schuiven niet wat erg langzaam verliep. We staken ons licht op in de bouwkeet. Daar werd alles duidelijk. Er was een spoed-bouwvergadering aan de gang om te onderzoeken waar de oorzaak van de fout moest worden gezocht, maar vooral hoe het nu verder moest. Alles stond duidelijk onder hoogspanning. Ondertussen zijn de medewerkers van de Meetdienst op het werk druk doende eventuele veranderingen te regis treren. Aan twee zijden van het kanaal staan Reg Elta's opgesteld om voortdurend metingen te doen naar de peil- merken op de ondersteunende pilaren. „Geen afwijkin gen", meldt Elta 1 via de portofoon. „Afwijking op eerste pilaar 3 mm", meldt zijn collega vanaf de overzijde. Het was de eerste pijler die, verlost van zijn betonnen brug- last, enkele millimeters omhoog was gekomen. Er was op 15 millimeter gerekend, geen probleem dus. Een paar uur na het stoppen van de schuifoperatie blijkt alles ongewijzigd, verder doormeten heeft weinig zin. „Metingen stoppen en opbreken", klinkt het uit de porto foons. Ploegchef Willy Maalder laadt de spullen in de meetbus en de ploeg vertrekt. „Volgende week komen we weieens terug", roept hij de wegenbouwers toe. Terug in de directiekeet blijkt de sfeer wat opgeklaard, de zaak is onder controle. Er is een nieuwe glijstoel bij de fabriek besteld en de andere drie zullen worden ver zwaard. „Over twee dagen kunnen we weer schuiven", merkt projectleider Hol opgelucht op, maar zijn driftig heen en weer geloop verraadt dat hij de spanning van het gebeuren nog niet helemaal kwijt is. De mensen van de Meetdienst zijn wel opgelucht: „De landmeetkundige berekeningen zijn in ieder geval goed", constateert Bert van Heukelum, hoofd buitendienst. Het zal nog zeker een week duren eer de brug op zijn nieuwe plek ligt. Maar ook daarna moet er nog heel wat gebeuren eer de gedeputeerde het lint kan doorknippen. Toch zou hij dat op 16 juli willen doen, want de dag daar na gaat hij met vakantie. Veel tegenvallers mogen er dan toch niet meer komen. Klaar om te schuiven. Over enkele weken zullen dagelijks weer honderden vracht- en particuliere auto's over de schijnbaar oude brug denderen. Wie niet oplet, merkt nauwelijks dat hij op een andere plaats is gelegd, of welke moeilijke operatie hier heeft plaatsgevonden. Alleen een lange rij heipalen getuigt daar nog van, maar ook die zal over enkele maan den geheel zijn verdwenen. Landmeters zullen op de oude plek tevergeefs zoeken naar Vastpunt 281want dat is wel met de brug mee ver huisd. Voor alle zekerheid wordt dit niet meer hersteld, ook al zou dat met de aanmetingen aan de spijlen van de brug gemakkelijk kunnen. De coördinaten zijn dan echter meer dan 50 meter fout. De Meetdienst van de Provincie Gelderland is alweer bezig met een volgende klus, maar heeft inmiddels wel ervaren dat de vastheid van een vastpunt toch maar erg betrekkelijk is. NGT GEODESIA 92 - 7/8 301

(NGT) Geodesia | 1992 | | pagina 17